ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Z nových pravidiel obchodu Google Play budú ťažiť hlavne používatelia. Pozrite si hlavné zmeny

Google zavádza nové pravidlá pre Google Play, ktoré nečesným vývojárom skomplikujú život

Spoločnosť Google aktualizovala svoje podmienky ochrany súkromia v spojitosti s Google Play obchodom, ktoré potešia mnohých z nás. Spoločnosť konkrétne zakročila proti správaniu sa aplikácií, ktoré by mohli potenciálne poškodiť súkromie a bezpečnosť používateľov. Poukazuje na to portál Neowin.com.

Jednou z najcennejších informácií, ktoré odovzdávame aplikáciám, je informácie o našej polohe. Vedeli ste, že niektoré aplikácie môžu pristupovať k polohe zariadenia niekoľkokrát tisíc denne a následne ju odosielajú ďalej? Pravdepodobne aj toto bol jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Google obmedzila prístup aplikáciám k polohe používateľov na pozadí. Aplikácie, ktoré budú chcieť k týmto dátam pristupovať, budú musieť jednoducho Google o to požiadať. Spoločnosť následne bude hodnotiť nevyhnutnosť poskytovania tejto funkcie s dôrazom na korektné fungovanie aplikácie. Inými slovami, ak budete mať v smartfóne napríklad navigáciu, tak táto aplikácia bude môcť pristupovať k informáciám ako je poloha, ale v prípade aplikácií, pre ktorých táto funkcia je nepotrebnou (napríklad kalkulačka, kalendár,…), nebudú môcť k týmto  informáciám pristupovať.

Vývojári majú čas najneskôr do novembra

Google umožní jednotlivým vývojárom požiadať o spätnú väzbu týkajúcu sa prípadov potreby využívania týchto dát. Spoločnosť sľubuje, že reagovať bude do dvoch týždňov. Jednotliví vývojári, ak tak nespravia, tak Google začne od novembra  odstraňovať jednotlivé aplikácie, ktoré pristupujú k týmto údajom, ale nepožiadali o preschválenie.

Ďalšia novinka, ktorá prinesie trochu poriadku, sú aj nové povinnosti ohľadne predplatného služieb. Google teraz žiada vývojárov, aby boli o svojich ponukách transparentnejší. Aplikácie budú musieť jasne informovať o cene, fakturačnom cykle, funkciách za ktoré si používatelia platia, a nemala by chýbať ani zreteľná ponuka, ako je možné zrušiť predplatné, prípadne skúšobnú verziu.

Google zároveň zavádza pravidlá, ktoré bránia vývojárom vytvárať takzvané „klamlivé správanie“. Môžete si pod predstaviť napríklad klamlivé a zavádzajúce obrázky, ktoré sú manipulatívne, alebo videá, ktoré zbudzujú dojem, že osoba hovorí alebo niečo robí, čo neurobila a podobne. Ak takéto mediálne súbory budú zverejnené, tak bude musieť byť jasné, že takéto súbory sú falošnými, resp. vytvorenými napríklad redakciou. Otázne je, ako to bude spoločnosť následne vynucovať.

„Nepovoľujeme aplikácie, ktoré propagujú nepravdivé alebo zavádzajúce informácie či tvrdenia prenášané prostredníctvom snímok, videí a textu, prípadne ich pomáhajú vytvárať. Zakazujeme aplikácie určené na propagáciu alebo udržiavanie preukázateľne zavádzajúcich alebo klamlivých snímok, videí a textu, ktoré môžu spôsobiť škodu súvisiacu s citlivou udalosťou, politikou, spoločenskými otázkami alebo inými záležitosťami, ktoré sú predmetom verejného záujmu…“ píše sa na stránkach spoločnosti Google.

Aplikácia sa nebudú môcť správať ako systémové oznámenia

Spoločnosť ďalej zakázala aj neoprávnenie použitie imitácie funkcií systému.

„Nepovoľujeme aplikácie ani reklamy, ktoré napodobňujú alebo narušujú funkcie systému, ako sú upozornenia alebo výstrahy. Upozornenia na úrovni systému je možné používať iba pre neoddeliteľné funkcie aplikácie (napríklad aplikácia leteckej spoločnosti, ktorá informuje používateľov o mimoriadnych ponukách,….“

Google nove pravidla pre Google Play
Zdroj: Google

Spoločnosť aktualizovala aj ďalšie pravidlá, jedným z nich je ešte napríklad to, že ak aplikácia deklaruje nejakú funkčnosť v rámci popisov, tak bude musieť túto funkciu aj reálne ponúkať.

„Nepovoľujeme aplikácie, ktoré sa pokúšajú klamať používateľov alebo umožňujú nečestné správanie, a (okrem iných) aj tie, ktorých fungovanie je nemožné. Aplikácie musia poskytovať presné sprístupnenie informácií, popis aj obrázky či videá svojich funkcií vo všetkých častiach metadát a musia fungovať v súlade s primeraným očakávaním používateľa…“

Kompletný zoznam zmien si môžete pozrieť na stránkach spoločnosti Google.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close