APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Z mobilného prehliadača Google Chrome sa už čoskoro vytratí užitočná funkcia. Mnohým bude chýbať ako soľ!

Pripravte sa, jedna z najužitočnejších funkcií, vďaka ktorej sme šetrili mobilné dáta, bude čoskoro odstránená z prehliadača Chrome.

Cena mobilných dát a ich spotreba pri načítavaní webových stránok v internetom prehliadači Google Chrome neustále klesá. Aspoň to si myslia vývojári mobilnej verzie prehliadača Google Chrome pre Android. Ako informuje portál Techradar.com, obľúbená funkcia tzv. „Lite Mode“, v našom preklade funkcia „Zjednodušený režim“, sa z týchto dôvodov už čoskoro vytratí z prostredia obľúbeného mobilného prehliadača.

Funkcia sa po prvýkrát objavila ešte v roku 2014

Funkcia Zjednodušeného režimu sa v mobilnej verzii prehliadača Google Chrome objavila ešte v roku 2014. Jej pôvodný názov bol „Data Saver“ a už ako sám napovedal, jeho úlohou bola redukcia spotreby mobilných dát. V tomto smere sa niesla aj už aktuálna, vylepšená verzia tejto funkcie, ktorá prešla zmenou názvu ešte v roku 2019. Funkcionalitu logicky ocenili najmä používatelia s limitovaným dátovým pripojením, či už narážame na rýchlosť samotného pripojenia alebo dostupný objem dát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade povolenia tejto funkcionality v prostredí mobilného prehliadača Chrome pre zariadenia s operačným systémom Android využíval prehliadač zhruba o 60% menej mobilných dát. Vývojárom sa takáto zásadná redukcia spotreby dát podarila najmä vďaka načítavaniu stránok pomocou serverov spoločnosti Google. Výraznou pomocou pri „väčších“ stránkach bolo aj načítavanie iba základného obsahu, ktorý na základné prehliadanie bohato postačuje.

Mala aj svoje slabiny

Nevýhodou funkcionality však bolo zle vyriešené prehliadanie v prípade stránok na lokálnych sieťach alebo v prípade režimu inkognito. V týchto prípadoch totižto funkcia nefungovala, čiže nelimitovala načítavanie dátovo objemnejšieho obsahu, čím mohlo v prípade zlého pripojenia dochádzať ku dlhému načítavaniu navštevovaných stránok.

Prehliadač prešiel v posledných rokoch zásadnými vylepšeniami

Ku koncu funkcie Lite Mode by mali v prehliadači Google Chrome pre zariadenia s Androidom dôjsť už koncom marca. Vývojári o tom informovali prostredníctvom nového dokumentu, ktorý sa týka aj nadchádzajúcej verzie Google Chrome 100. Čiastočným odôvodnením, prečo sa spoločnosť Google rozhodla funkciu natrvalo odstrániť, sú stále klesajúce ceny mobilných dát a dostupnosť väčších dátových balíčkov. Spoločnosť však upozorňuje používateľov, že bude aj naďalej pokračovať v minimalizácii spotreby dát a zlepšovaní načítavania webových stránok. Čiastočne tak naznačuje aj fakt, že v posledných rokoch došlo ku zásadnému zrýchleniu prehliadania a načítavania aj v klasickom režime prehliadača Chrome, či už hovoríme o mobilnej alebo desktopovej verzii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close