Z Jupiterovho mesiaca vychádzal FM signál, ktorý máme aj u nás na Zemi: Odkiaľ sa zobral?

Signál určite nepochádzal od mimozemských civilizácií.

Signal saturn
Zdroj: pngwing

Do dnešného dňa bolo objavených až 79 mesiacov, ktoré obiehajú okolo plynného obra, planéty Jupiter, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity. Najznámejšie z nich sú Io, Europa, Ganymédes a Callisto.

Na niektorých z tejto štvorice mesiacov sa môžu nachádzať oceány, ukryté hlboko pod povrchom mesiaca. Americká vesmírna agentúra NASA tvrdí, že jedna z ich sond, Juno, zachytila FM rádiový signál, ktorý prichádzal z mesiaca Ganymédes. Odkiaľ tento signál prišiel?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sonda Juno signál zachytila ku koncu roka 2020, keď prešla ponad polárny región Jupitera. Ide o oblasť, kde sa magnetické pole plynného obra kríži s magnetickým poľom mesiaca Ganyméd. Signál teda v tomto prípade určite neprichádzal od mimozemských civilizácií, ale bol výsledkom prirodzeného javu.

Ganymédes je najväčším mesiacom Slnečnej sústavy. Mesiac je až o 26% väčší ako planéta Merkúr, prvá planéta Slnečnej sústavy, no o 45% menej masívny. Mesiac nemá atmosféru, no zato má veľmi silnú magnetosféru a je jediným mesiacom v sústave, ktorý má tak silnú magnetosféru. Vďaka tomu sa môžu na mesiaci objavovať aj polárne žiary, ktoré sú ovplyvnené oceánom, ukrývajúcim sa pod povrchom mesiaca.

Dôležité signály

FM signál, ktorý sonda Juno zachytila vznikol kvôli elektrónom v elektromagnetických poliach mesiaca. Elektróny oscilovali oveľa pomalšie, než je ich rýchlosť otáčania. Sonda Juno zachytila signál, ktorý trval 5-sekúnd. Rádiové signály sú pre vedcov mimoriadne dôležité. Objav signálu na inej planéte v sústave dokáže vedcom prezradiť, čo sa deje v magnetických poliach danej planéty. 

Magnetické polia následne ovplyvňujú podmienky na povrchu planéty. Príkladom môže byť naša planéta. Magnetické pole Zeme nás ochraňuje pred škodlivým žiarením z vesmíru a aj kvôli nemu máme na planéte vhodné podmienky pre život. Magnetické pole zároveň môže vedcom prezradiť históriu, ale aj štruktúru planéty.

Magnetické pole vzniká pohybmi materiálu v jadre planéty a odráža častice solárneho vetra, čím chráni atmosféru planéty, alebo mesiaca predtým, aby sa „vyparila“ do vesmíru. V prípade mesiaca Ganyméd je nepravdepodobné, že by bol FM signál vytvorený inou civilizáciou a je nepravdepodobné, že by na povrchu mesiaca život existoval, kvôli extrémne nízkym teplotám. Pod povrchom, v údajnom oceáne, by mohli podľa niektorých vedcov prežiť veľmi odolné organizmy. Vedci ale tvrdia, že aby túto teóriu mohli potvrdiť, je potrebné vyslať na Ganymédes vedeckú misiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre