Z člena senátu až k nepriateľovi štátu: Catiline chcel pomôcť chudobným, no skončil v bitke, ktorú nikdy nemohol vyhrať

V roku 63 pred Kristom sa Lucius Sergius Catiline pokúsil o zvrhnutie bohatej vrstvy a vrátenie pôdy ľuďom.

Ako dopadol prevrat, ktorý Catiline pripravoval v roku 63 pred kr?
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

V roku 63 pred Kristom rímsky senátor Cicero odhalil pokus o prevrat, ktorý plánoval politik a vojak, Lucius Sergius Catilina. Ten sa chcel chopiť moci nad Rímskou republikou a okrem Marca Tullia Cicera plánoval zvrhnúť aj Gaia Antonia Hybrida a prevziať kontrolu nad celou ríšou. Cicero však zradcu odhalil a prinútil ho utiecť z Ríma.

Catilina plánoval zosadiť z moci vládnucu vyššiu vrstvu a tú nižšiu oslobodiť od dlhov a nedostatku pôdy. Narodil sa totiž do urodzenej rodiny, ktorá mala naozaj hlbokú históriu. Aj napriek vysokému statusu však boli chudobný. Catilina žil v dome, ktorý mu bol zverený po smrti jeho otca, no spolu s ním zdedil aj obrovský dlh. Tu si začal Lucius všímať, že ho obklopujú oveľa bohatší susedia s oveľa nižším pôvodom.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Catilina nenávidel takzvaných homo novus, teda prvých zo svojho rodu, ktorí sa pridali do rímskeho senátu. Jedným z „nových ľudí“ bol aj Cicero, ktorý bol rovnako ako Catilinovi susedia oveľa bohatší. Práve tento odpor viedol Lucia Sergia Catilinu k plánovaniu sociálneho a ekonomického prevratu.

V roku 64 pred Kr. sa mali konať voľby, v ktorých súperili hlavne traja kandidáti  Catiline, Hybrida a Cicero. Catiline bol v týchto voľbách veľkým favoritom, kvôli jeho silnej osobnosti a podpore vplyvných skupín. Cicero ponúkol Catilinemu alianciu, ktorú odmietol.

Ak by sa Catiline dostal do senátu, plánoval obrovské zmeny, ktoré by postihli všetkých mocných a bohatých v Ríme. Spočiatku sa jeho plány dokázali udržať v tajnosti, no jeden z jeho podporovateľov sa preriekol. Naprieč mestom sa táto novina šírila rýchlosťou blesku a bohatí si uvedomili, že ak vyhrá Catiline, prídu o všetko. Hybrida bol však zbabelec, ktorého mal Catilina v moci, preto sa bohatá vrstva rozhodla podporiť Cicera. Ten voľby vyhral a Catilina odišiel bez peňazí a porazený. To však bol len začiatok prevratu.

Catiline plánoval účasť na voľbách v roku 63 pred Kristom, no tentokrát potreboval armádu, ktorá by jeho nárok podporila. Voľby však prehral aj tentokrát, čo preňho znamenalo bankrot. S armádou k dispozícii a bez iných východísk, musel sa rozhodnúť. Buď zvíťazí bojom alebo zomrie pri pokuse o revolúciu.

Od senátora k nepriateľovi štátu

Catiline prichystal pre Cicera niekoľko pascí, ktorým sa ale Cicero úspešne vyhýbal. Neostával mu teda iný plán, len prejsť na brutálny útok. Catiline plánoval podpáliť 12 budov v rôznych častiach Ríma a so svojou armádou, ktorá by medzičasom mesto obkľúčila, zavraždiť každého, kto by sa pokúsil utiecť. Zatiaľ čo by mesto horelo a ovládal ho chaos, jeho prívrženci by zabili všetkých optimátov – členov konzervatívnej politickej frakcie.

O pláne sa však Cicero dozvedel a zdelil ho senátu, ktorý ho učinil cisárom novej Rímskej ríše, dokým sa nevysporiada so zradcom. Revolúcia zakrátko narazila na svoj koniec. Cicerovi sa postupne podarilo odhaliť a popraviť konšpirátorov, ktorí žili v Ríme. Keď sa reči o poprave rozšírili, začala miznúť aj armáda Catilina. Ostali len tí najvernejší, ktorí aj tak nemali žiadnu nádej na ospravedlnenie od Cicera.

Catiline dúfal, že sa mu podarí utiecť, no dezertéri prezradili jeho plány. Prívrženci Cicera ho zablokovali ako zo severu, tak aj z juhu. Jedným z veliteľov, ktorý Catilina obkľúčil, bol aj Antonius Hybrida. Catiline sa rozhodol, že bojovať bude s ním, kvôli ich priateľstvu a viedli naozaj zúrivý boj, no Catiline nemal šancu na výhru.

„Lucius Sergius Catiline umrel buď ako hrdina alebo ako fanatik za vec, ktorej veril,“ vyjadril sa historik L. Hutchinson.

Cieľom tohto konšpirátora bolo vyvolať v Rímskej republike prevrat a odpojiť vrstvu bohatých oligarchov od moci. Zároveň chcel vrátiť pôdu do rúk chudobných, ktorí nemali v tej dobe šancu na lepší život.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre