Z astronautov sa skôr či neskôr stanú farmári: ESA vysvetľuje, ako môžu z lunárnej pôdy získať potrebné živiny

V rámci programu Artemis sa NASA pokúša vytvoriť na Mesiaci trvalú posádku. Ešte predtým sa však musia popasovať s množstvom problémov.

Z astronautov sa na Mesiaci budú musieť stať farmári
Zdroj: ESA, Solsys Mining

Budúcnosť vesmírneho objavovania leží na Mesiaci. Americká NASA už rozbehla svoj program Artemis, ktorého dlhodobým cieľom je vytvoriť na našej prirodzenej družici trvalú posádku. Ako však vysvetľuje aj Európska vesmírna agentúra, život na inom kozmickom telese nemusí byť až taký jednoduchý, ako sa zdá.

Skôr či neskôr sa z astronautov budú musieť stať farmári, vysvetľuje ESA. V rámci svojho nového projektu hľadajú spôsob, ako z lunárneho regolitu urobiť hnojivo, ktoré by mohli astronauti použiť na pestovanie rastlín. Dobrou správou je, že vzorky z Mesiaca obsahujú dostatočné množstvo dôležitých minerálov potrebných pre rast rastlín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Horšou správou je, že sa regolit za prítomnosti vody stláča. To nie je až tak vhodné pre vývoj koreňov rastliny. Výskumníci však vidia budúcnosť „lunárneho farmárčenia“ v hydroponickom spôsobe pestovania rastlín. Hydroponické pestovanie znamená, že korene rastlín budú priamo živené vodou bohatou na živiny.

Lunárny regolit však môže nájsť využitie, tvrdia vedci. V rámci novej štúdie nachádzajú spôsob ako z mesačnej pôdy získať všetky dôležité živiny. Tvrdia, že užitočné prvky najprv musia koncentrovať pred použitím, zatiaľ čo odstránia nežiaduce prvky.

Zariadenie na triedenie lunárneho regolitu by zozbieralo mesačnú pôdu, ktorá by následne prechádzala centrálnym modulom, kde by dochádzalo k jej lepšiemu spracovaniu. Následne by sa získané živiny rozpustili vo vode a tá by išla priamo do hydroponickej záhrady.

„Naša práca je mimoriadne dôležitá z hľadiska dlhodobého prieskumu Mesiaca. Ak chceme na Mesiaci ostať, využívanie lokálnych zdrojov je pre tento cieľ kľúčové,“ píše ESA.

Získavanie živín z lunárneho regolitu je len jedným zo spôsobov, akým budú musieť astronauti využívať zdroje Mesiaca. V rámci experimentov dokázali vedci vypestovať fazuľu použitím živín zo simulovaného lunárneho regolitu.

Solárna energia z regolitu

Astronauti však budú potrebovať prístup aj k energii. Už od roku 2021 hľadá súkromná vesmírna spoločnosť Blue Origin spôsob, ako z lunárneho regolitu vyrobiť solárne panely. V polovici februára informovali o vytvorení konceptu, ktorý by mohol nájsť uplatnenie aj v reálnych podmienkach.

Podarilo s im vytvoriť overený, efektívny a škálovateľný proces roztavenia a transportu regolitu. Počas testov sa im podarilo cez elektrolýzu roztaveného regolitu vytvoriť železo, kremík a hliník. Počas tohto procesu zároveň elektrolýzou oddelili kyslík, ktorý by mohol astronautom slúžiť na dýchanie alebo ako súčasť raketového paliva.

V rámci procesu spracovania regolitu vedci získali aj kremík s 99,99% čistotou. Vysoká úroveň čistoty znamená efektívnejšie solárne články. Tie potrebujú na povrchu Mesiaca ochranu, inak by vydržali len pár dní. V rámci výroby solárneho článku však vedci vedeli vyrobiť aj ochranné sklo. Túto metódu výroby solárnych panelov by v budúcnosti mohli astronauti využiť aj na Marse.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre