YouTube pod dlhom nátlaku konečne zablokoval niektoré ruskom ovládané média. Tieto video kanály už nie sú dostupné!

YouTube konečne vystavil stopku najväčším médiám síriacim propagandu, ktoré boli ovládané Ruskom.

YouTube zablokoval proruske kanaly
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Súčasná kríza naprieč Ukrajinou, ktorú zapríčinilo Rusko v dôsledku vojenskej invázie, so sebou priniesla aj novú vlnu falošných správ. Najväčšími šíriteľmi týchto správ boli najmä ruské a proruské média. Mykhailo Fedorov, podpredseda ukrajinskej vlády a minister pre digitalizáciu, preto volá potom, aby tieto média boli zablokované naprieč najväčšími platformami.

Facebook, ale aj Twitter už zareagovali

Medzi prvými platformami, ktoré zaviedli obmedzenia, patrili sociálne siete spadajúce pod spoločnosť Meta a Twitter. Napríklad, sociálna sieť Facebook obmedzila niekoľko ruskom ovládaných médií, ktoré šírili propagandu. Ide o RT News, či Sputnik, ktoré už nie sú pre Európanov dostupné. Sociálna sieť čiastočne ešte obmedzila aj agentúru RIA Novosti, štátny televízny kanál Zvezda a spravodajské stránky Lenta.ru a Gazeta.ru. Dôvodom týchto krokov bolo, že spomínané média šírili falošné správy o tom, čo sa deje na Ukrajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako treba uviesť, že obmedzenia, hoci len čiastočné, zaviedla aj sociálna sieť Twitter.

Platforma YouTube, hoci patrí pod krídla spoločnosti Google, dlho však nič nerobila. A to aj napriek tomu, že Google hlásil, že zvýšil ochranu potenciálne ohrozených účtov a začal vo väčšom bojovať s dezinformáciami. Videá na YouTube z kanálov RT News, Sputnik a Russia24 , boli však doposiaľ dostupné a to aj napriek tomu, že Fedorov niekoľkokrát vyzýval YouTube, aby konal.

YouTube konečne blokuje najväčšie ruskom ovládané média

Najnovšie sa zdá, že YouTube konečne zablokoval RT News, Sputnik, ale aj Russia24 naprieč Európou. Potom, ako otvoríte niektoré z videí zo spomínaných kanálov, tak uvidíte hlášku, že video nie je k dispozícii.

YouTube blokuje dezinformacne kanaly Sputnik Russia24 a RT
Zdroj: Vosveteit.sk

Treba však povedať, že ide len o teritoriálne obmedzenie dostupnosti videí. Potom, ako si zmeníte vašu IP adresu pomocou VPN služby, tak videá sú dostupné rovnako, ako tomu bolo doposiaľ.

Ruske media su neblokovane mimo EU
Zdroj: Vosveteit.sk

V každom prípade ide o dobré správy, že bol výrazne sťažený prístup k tomuto obsahu, hoci obmedzenia sa dajú stále obísť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre