SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi zrejme zámerne spomaľuje smartfóny využívajúce dva čipsety: Deje sa to aj u vás?

Niektoré Xiaomi smartfóny môžu evidovať zámerné spomalenie pamäte RAM. Obmedzuje to tak výkon zariadenia až niekoľkonásobne.

Čínska spoločnosť Xiaomi je veľmi populárnym výrobcom smartfónov aj inej drobnej či väčšej elektroniky. Ani takúto obľúbenú spoločnosť však neobchádzajú rôzne kauzy a nepríjemnosti, ktoré jej úplne neuľahčujú pôsobenie na trhu. Pred viac ako rokom sa nad čínskym gigantom zaťahovali mračná z dôvodu potenciálnych sankcií zo strany USA a súdneho sporu, čo sa však napokon vyriešilo. Následne prišlo obvinenie zo strany Litvy, kde vláda tvrdila, že smartfóny tejto spoločnosti nás sledujú prostredníctvom softvéru, ktorý je súčasťou nadstavby MIUI. Ani toto sa však napokon nepotvrdilo. Teraz však na scénu prichádza ďalšia nepríjemnosť. Smartfóny s vlajkovými čipsetmi Snapdragon 865 a 870 majú byť údajne spomaľované, čím nedosahujú požadované výsledky, oznamuje komunita Xiaomiui.

Smartfóny s vlajkovými čipsetmi od Qualcommu majú byť spomalené

Čínske Xiaomi počas roka prináša viacero smartfónov z rôznych tried. Rado sa však sústreďuje na predstavovanie vlajkových smartfónov, pričom modelov s vlajkovými čipsetmi prinesie ročne niekoľko. Už spravidla tak spoločnosť prináša klasický výkonný vlajkový model s najnovšími inováciami, no aj jeho lacnejšie verzie rovnako s vlajkovým čipsetom. Aktuálne sa však na internete objavili informácie o tom, že problémy má prinášať čipset Snapdragon 865 využitý vo vlajkových lodiach z roku 2020 a Snapdragon 870, ktorý Xiaomi využíva aj dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém spočíva v tom, že smartfóny, ktoré majú tento čipset, evidujú v benchmarkových rebríčkoch nižšie výsledky, aké by mali mať. Smartfóny využívajúce tak pamäť RAM typu LPDDR5 by mali mať rýchlosť celkovo až 4GBPS. Jeden z používateľov modelu Mi 10T s čipsetom Snapdragon 865 si však všimol, že jeho pamäť RAM dosahuje rýchlosť len 1.5GBPS. Táto hodnota je teda až o 2.5x nižšia, ako by mala byť. Následne sa však po tomto používateľovi ozvali aj ďalší, ktorí registrovali podobné problémy. A rovnako išlo o modely s týmto čipsetom či verziou Snapdragon 870.

Ktoré Xiaomi smartfóny môžu byť postihnuté?

Tento používateľ, ktorý si spomalenia všimol ako prvý, pátral po príčine problému. Dostal sa k záveru, že rýchlosť pamäte RAM spomaľuje kernel. Hodnota RAM, ktorá by mala byť na úrovni DDR13 je tak limitovaná na DDR11 a stojí za tým priamo Xiaomi. Zatiaľ však nevieme, čo je dôvodom toho spomalenia. Dúfame však, že spoločnosť už čoskoro prinesie nejaké vysvetlenie, pretože takto môže svojich používateľov poriadne nahnevať. A ktoré smartfóny môžu byť týmto problémom zasiahnuté? Nižšie sa môžete pozrieť na kompletný zoznam.

  • Mi 10
  • Mi 10 Pro
  • Xiaomi 12X
  • Mi 10T
  • Mi 10T Pro
  • Poco F2 Pro
  • Poco F3

Pocítili ste takéto problémy so svojím Xiaomi aj vy? A skúšali ste niekedy svoj smartfón otestovať v benchmarku? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close