Xiaomi v HyperOS 2.0 brutálne vylepšilo tmavý režim. O toľkoto ti po novom tento režim ušetrí batériu

Xiaomi uvoľňuje už druhú verziu HyperOS a ak máš smartfón od nich a nepoužívaš tmavý režim, toto sú dôvody, prečo by si to mal zmeniť.

bateria smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi už dávnejšie predstavilo svoj HyperOS, ktorý koncom minulého roka dostal svoju druhú verziu. Oproti predchádzajúcej MIUI nadstavbe ide o zlepšenie v každom smere, no jednou z najlepších nových funkcií operačného systému je dokonale vyladený tmavý režim.  

Tmavý režim ponúka množstvo rôznych modelov smartfónov. Ide o funkciu, ktorá zmení farby operačného systému na tmavšie a tým pomáha šetriť batériu zariadenia. Šetrenie batérie ešte viac pocítiš na OLED a AMOLED obrazovkách, ktoré fungujú tak, že pixely predstavujúce čiernu farbu ostávajú vypnuté.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Niektoré smartfóny majú lepší tmavý režim ako iné, no už na začiatku sme spomenuli, že Android nadstavba HyperOS dokáže s tmavým režimom skutočné zázraky. Portál Xiaomi Time približuje ako tmavý režim v HyperOS funguje.  

Ako funguje tmavý režim na HyperOS smartfónoch?
Zdroj: Vosveteit.sk

“Tmavý režim má niekoľko výrazných výhod. Ako prvé šetrí naše oči tým, že ich až tak nenamáha ako svetlé farby. Zároveň stmavením obrazovky výrazne šetrí batériu,” vysvetľuje Xiaomi Time.  

Tmavý režim HyperOS je ešte viac optimalizovaný ako v prípade poslednej verzie MIUI, MIUI 14. Spoločnosť Xiaomi volila ešte hlbšiu čiernu a výrazne znížila emisie svetlejších farieb. Ako sme už spomenuli, OLED a AMOLED obrazovky najviac ťažia z tmavého režimu. V obrazovkách týchto typov každý jeden pixel spotrebuje energiu priamo úmernú jasu pixela, ktorý sa vyžaduje na zobrazenie farby. Ak daný pixel zobrazuje čiernu, je vypnutý úplne.  

Tmavý režim HyperOS pracuje primárne s čiernou v mnohých prvkoch užívateľského rozhrania. Viacerí užívatelia s OLED obrazovkami hlásia, že použitím tmavého režimu sa spotreba batérie môže znížiť od 15 až do 30%, na základe toho, aké aplikácie používajú. Tradičné LCD obrazovky taktiež ťažia z tmavého režimu HyperOS, no nie až tak výrazne ako OLED a AMOLED obrazovky. Pri LCD displeji je totiž neustále zapnuté zadné svetlo bez ohľadu na to, aká farba sa zobrazuje.  

Tmavý režim v číslach 

Smartfóny s OLED a AMOLED obrazovkami môžu použitím tmavého režimu získať až o 30% dlhšiu životnosť batérie, aj pri používaní svetlých aplikácií alebo používaní náročných aplikácií, ako napríklad hier, či streamovacích platforiem. V praxi môže 30% dlhšia výdrž batérie predstavovať ďalšiu hodinku alebo dve navyše, než budeš musieť dať smartfón na nabíjačku.  

Bežní užívatelia, ktorí používajú náročné aplikácie len zriedka, dostanú 10 až 20% dlhšiu výdrž batérie. Ľahkí užívatelia, ktorí smartfón využívajú len na písanie alebo volanie získajú o 5 až 15% dlhšiu výdrž použitím tmavého režimu.  

Čo sa týka LCD obrazoviek, tam sa taktiež väčšia výdrž batérie pohybuje okolo 5 až 10%. Celkovo tmavý režim HyperOS znižuje spotrebu tým, že pri OLED a AMOLED obrazovkách priamo znižuje množstvo zapnutých pixelov a pri LCD obrazovke znižuje potrebný jas obrazovky. 

HyperOS Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, ak ti dochádza batéria?

Tmavý režim ťa môže zachrániť v prípadoch, kedy ti batéria smartfónu dochádza a ty vieš, že nebudeš mať k dispozícii nabíjačku. Ako sme ale spomenuli na začiatku, tmavý režim chráni aj tvoje oči. Ak čítaš na malej obrazovke smartfónu malý čierny text na bielom pozadí, tvoje oči sa namáhajú oveľa viac ako keď použiješ tmavý režim. Navyše čierny dizajn pôsobí elegantnejšie, no to je vec osobného vkusu.  

Ak teda chceš dostať zo svojho smartfónu maximum, odporúčame nechať si zapnutý tmavý režim dlhodobo. Obzvlášť pri OLED a AMOLED obrazovkách určite pocítiš väčšiu výdrž batérie. V prípade, že si sa ocitol v situácií, kedy ti na obrazovke svietia posledné percentá, ti môžeme odporučiť tento článok. V ňom prinášame niekoľko ďalších tipov, vďaka ktorým môžeš ešte viac zvýšiť výdrž batérie.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre