SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi si zarobilo na poriadny problém! Jednej z pobočiek boli zhabané stovky miliónov dolárov

Platenie astronomicky vysokých licenčných poplatkov materským spoločnostiam v zahraničí sa indickým úradom príliš nepozdáva.

Spoločnosť Xiaomi má na svojom konte ďalší obrovský problém, ktorého vyriešenie rozhodne nebude také jednoduché. Jednu z najväčších pobočiek tejto, pôvodom čínskej spoločnosti totižto začali vyšetrovať pre porušenie devízových zákonov. Závažné obvinenia má na konte konkrétne indická pobočka spoločnosti Xiaomi, ktorá je zároveň najsilnejšou značkou smartfónov v celej krajine.

Podozrivé transakcie smerujúce do zahraničia

O krokoch proti spoločnosti Xiaomi India len prednedávnom informovala priamo indická agentúra pre boj proti praniu špinavých peňazí, informuje portál TechCrunch.com. Spoločnosti Xiaomi India boli v tejto súvislosti zhabané aktíva vo výške až 725 miliónov amerických dolárov. Dôvodom má byť spomínané podozrenie z porušenia devízových zákonov v krajine. Indická pobočka obrovského čínskeho výrobcu podľa miestnych úradov poukázala túto sumu 3 zahraničným subjektom pod zámienkou licenčných poplatkov. Celá transakcia však bola zo strany úradov pozastavená a v plnej výške dočasne aj zhabaná.

Reakcia pobočky Xiaomi India prišla pomerne rýchlo, pričom spoločnosť vo svojej správe stručne uviedla, že sa jednalo o licenčné poplatky uhradené na príkaz čínskych materských skupín. Na zozname prijímateľov sa však nachádzali aj dva subjekty so sídlom v USA. V ich prípade však údajne taktiež šlo o konečných poberateľov výhod napojených priamo na nadnárodnú skupinu Xiaomi.

Úrady majú Xiaomi v hľadáčiku už dlhšiu dobu

Najnovšie kroky indických úradov však nie sú prvými krokmi voči spoločnosti Xiaomi, respektíve ďalším čínskym spoločnostiam. Tie majú úrady v hľadáčiku už niekoľko mesiacov, čoho výsledkom bolo aj predvolanie bývalého riaditeľa Xiaomi India ešte v decembri minulého roka. Úrady ešte v tej dobe informovali, že spoločnosť Xiaomi, ako aj iné čínske spoločnosti údajne poskytujú bankám zavádzajúce informácie ohľadom zahraničných prevodov. Najnovšie udalosti tak nie sú veľmi prekvapujúce. Zároveň je ešte viac jasnejší fakt, že obrovské finančné prevody do zahraničia sa indickým úradom príliš nepozdávajú.

India je pre Xiaomi kľúčovým trhom

I keď sa tento „konflikt“ odohráva pomerne ďaleko od nás, nemôžeme pred ním úplne zatvárať oči. Spoločnosť Xiaomi naberá stále na popularite aj v našich končinách, no pre materskú spoločnosť je práve indický trh jedným z najsilnejších trhov vôbec. V posledných rokoch to potvrdil aj zrod takmer výlučne indických podznačiek spoločnosti Xiaomi. V neposlednom rade však nemožno zapierať dominantnú situáciu spoločnosti na tomto trhu. Pre celú Xiaomi Group sa tak jedná o mimoriadne silný a dôležitý trh a jeho prípadná strata kreditu by takmer určite ovplyvnila aj ostatné pobočky po celom svete.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close