SpravodajstvoTechnológieXiaomi

Xiaomi si patentovalo technológiu, ktorá dokáže nahradiť detektor lži: Stačí len kamerou zosnímať oči!

Nový patent od Xiaomi by dokázal odhaliť klamstvo len vďaka kamere smartfónu či iného zariadenia. Pozrite sa, ako má fungovať.

Výrobcovia smartfónov či inej elektroniky sa častokrát snažia podnikať vo viacerých oblastiach, čím vylepšujú svoje portfólio, no aj produkty. Pekným príkladom je aj čínske Xiaomi, ktoré sa zaoberá širším spektrom produktov ako sú smartfóny či iná elektronika. Už dlhšiu dobu tak pracuje napríklad aj na vlastnom elektromobile, ale v pláne je aj viacero nových technológií. Rozprávame sa aj napríklad o technológii, ktorá by mala pracovať na princípe detektoru lži. Len vďaka snímaniu vašich oči by tak mala vedieť rozpoznať či daný človek klame alebo tvrdí pravdu. Viac o tejto technológii nám prezradil portál andro4all.com a my to s vami radi budeme zdieľať.

Patent od Xiaomi rozpozná lži na základe pohybu oči

Detektor lži bol vytvorený v roku 1938 a odvtedy sa technológie značne posunuli vpred. A dokázali dospieť až do toho bodu, kedy sa táto technológia bude dať umiestniť aj do najbežnejšej súčasti smartfónu či inej elektroniky, teda kamery. Patent od Xiaomi popisuje polygrafický systém, ktorý sa skladá z viacerých častí, medzi ktorými nájdeme aj mobilné zariadenie s kamerou a pamäťovou jednotkou. Táto technológia dokáže sledovať pohyby zrenice, čo by mohlo odhaliť, kedy človek nehovorí pravdu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 13 Lite kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Patent od Xiaomi upresňuje, že využíva teleobjektív s podporou otáčania a nakláňania, ktorý dokáže nastaviť uhol snímania k tvári analyzovaného objektu. Po zaostrení tváre sa ďalej analyzuje pohyb a trajektória zrenice. Na základe vopred stanovených podmienok teda zariadenie môže určiť či analyzovaný objekt klame alebo hovorí pravdu. Zatiaľ nie je známe, aké sú tieto podmienky, no niektoré štúdie odhalili, ako sa zrenice pohybujú vo chvíli, keď človek klame.

Zariadením môže byť pokojne aj náš smartfón

Možno ste už počuli, že ak človek klame, tak sa mu zrenice oči rozšíria o 4 až 8%, čo nebude pre teleobjektív komplikované rozpoznať. Okrem toho sa frekvencia žmurkania dokáže zvýšiť až osemnásobne, čo rovnako dokáže nový patent od Xiaomi rozpoznať. Nový patent by tak mohol kombinovať viaceré metódy, ktoré by dokázali jednoducho rozpoznať lži od pravdy. Patent rovnako naznačuje, že by sa mohol využívať aj v menších prenosných zariadeniach.

Xiaomi 12 Pro kamerový snímač
Zdroj: Vosveteit.sk

V budúcnosti by sme tak túto technológiu mohli nájsť aj v smartfónoch či tabletoch, prípadne iných prenosných zariadeniach. Zatiaľ však nevieme či tento patent bude nakoniec vyvíjaný spoločnosťou Xiaomi. Ak by sa tak stalo, mohli by sme si v budúcnosti kupovať ich smartfóny so skutočne prémiovými funkciami a určite by boli tým najlepším alebo najzaujímavejším, čo by sme na trhu mohli nájsť.

Zaujala vás nová technológia patentovaná spoločnosťou Xiaomi? Alebo by ste niečo takéto v smartfónoch neprijali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close