SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi obmedzuje v Číne rýchlosť bezdrôtového nabíjania pre prvý telefón. Ovplyvniť to môže neskôr i náš trh

Čínska regulácia obmedzuje maximálny výkon bezdrôtového nabíjania na 50W. Xiaomi reaguje a obmedzuje nabíjanie u svojich smartfónov.

Ak by sme si kúpili smartfón za približne tisíc eur, určite by sa nás dotklo, keby sa na ňom niektoré funkcie obmedzia. To sa však po poslednej aktualizácii stalo u špičkového modelu z dielne čínskeho Xiaomi. Týmto modelom nie je žiadny iný ako Mi 11 Ultra, ktorý sa nám odhalil na veľkej konferencii začiatkom minulého roka. Ten pôvodne prišiel s neskutočným 67W nabíjaním pre káblový, no i bezdrôtový spôsob. A práve 67W nabíjanie bezdrôtovo sa má po poslednej aktualizácii podľa známej komunity Xiaomiui obmedziť. Maximálnym výkonom bude najnovšie 50W a toto obmedzenie sa môže dotknúť i ďalších zariadení. Dôvodom je nové čínske nariadenie regulujúce bezdrôtové nabíjanie.

Čínske obmedzenie má dopad na prvé smartfóny

I keď niektoré smartfóny majú možnosť využiť i vyššiu hodnotu nabíjania, po prvom januári ju už nebudú môcť praktizovať. Čínska vláda totiž vydala nariadenie, ktoré reguluje, resp. zastavuje predaj bezdrôtových nabíjačiek s výkonom viac ako 50W. Niektoré spoločnosti túto hodnotu už však dávno prekročili a modely i nabíjačky sa dostali do predaja. Len si spomeňme na 80W bezdrôtové nabíjanie od Xiaomi či práve Mi 11 Ultra so 67W nabíjaním. A i keď to nie je úplne potrebné a staršie nabíjačky sa stále môžu používať, Xiaomi pristupuje k ráznemu kroku.

Aktualizáciou obmedzuje bezdrôtové nabíjanie modelu Mi 11 Ultra práve na spomínaných 50W. Vyššej rýchlosti nabíjania tak už bezdrôtovo nedocielime žiadnym spôsobom. Pre naše šťastie sa toto obmedzenie zatiaľ dotýka len čínskej verzie systému a globálne modely sa zatiaľ s obmedzením nestretnú. Táto čínska regulácia však bude mať dopad i na náš trh.

Xiaomi už rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie nenasádza

Určite vám mohlo byť jasné, že čínske obmedzenie nabíjania bude mať dopad i na globálne modely. Všetci totiž dúfame v to, že nám Xiaomi prinesie i rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie a to sa raz vyrovná tomu káblovému. Vyzerá to tak, že obmedzenie zo strany Číny však tento proces spomalí. Čínske spoločnosti totiž nebudú mať dôvod, nasádzať rýchlejšie nabíjanie, keď bude zakázané predávať k nemu nabíjačky.

Všetci sme si mohli všimnúť, že Xiaomi už nejakú dobu nasádza maximálne 50W bezdrôtové nabíjanie. Príkladom je i špičkový Xiaomi MIX 4 či séria Xiaomi 12. Pri nej sa nám zdalo, že spoločnosť s bezdrôtovým nabíjaním prináša trochu downgrade. Nie je to však pravda a čínsky gigant sa len prispôsobuje novým nariadeniam. Obmedzenie súčasných modelov sa síce bude týkať len Číny, no absencia rýchlejšieho bezdrôtového nabíjania sa dotkne i nás.

Myslíte si, že je správne takto obmedziť rýchlosť nabíjania? A využívate vo svojom smartfóne nabíjanie bezdrôtové či klasické káblové? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close