SpravodajstvoXiaomi

Xiaomi naozaj ovplyvňuje výkon smartfónov a zvyšuje si tak výsledky v benchmarkoch, takéto je vysvetlenie!

Xiaomi smartfóny sú skutočne obmedzované na výkone pri spúšťaní určitých aplikácií. Spoločnosť sa tak snaží predísť nadmernému prehriatiu.

Pred niekoľkými dňami obletela svet informácia o zámernom spomaľovaní smartfónov zo strany Xiaomi pre vybrané aplikácie. Čínsky gigant tak mal ovplyvňovať výkon svojich zariadení na základe rozpoznávania konkrétnych aplikácií. Čo je však zaujímavé, aplikácie pre vykonávanie benchmarkov ako napríklad AnTuTu či Geekbench nemali byť zasiahnuté a smartfóny tak mali bežať pri plnom výkone. Podobná kauza sa nedávno riešila v prípade juhokórejskej spoločnosti Samsung. A veríme, že táto situácia v spojení so Xiaomi mnohých pobúrila. Teraz sa však vďaka portálu mundoxiaomi.com dozvedáme, ako to s týmto obmedzovaním výkonu naozaj je. Čínsky gigant tak mal mať nakoniec dobré úmysly.

Xiaomi sa týmto obmedzovaním výkonu netají

Je rozdiel medzi zapieraním o obmedzovaní výkonu a len nespomenutím tohto faktu, uvádza náš zdroj. Xiaomi tak priznáva, že ich smartfóny dokážu rozpoznať, ktorá aplikácia v danú chvíľu beží a prispôsobiť tomu výkon. Tento rozdiel však vôbec nemá byť malý. Výkon zariadenia sa tak dokáže obmedziť až o 30%, čo je značný rozdiel napríklad pri hraní náročnejších hier či používaní určitých aplikácií. Čínsky gigant však v súčasnosti uvádza, prečo tomu tak je. Pri používaní benchmarkov si smartfón pokojne môže dovoliť využívať plný výkon, nakoľko sa pri takýchto testoch model neprehreje natoľko, že by to negatívne mohlo ovplyvniť naše zariadenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď však vývojár platformy Geekbench spustil maskovanú verziu benchmarku ako hru Fortnite, smartfón sa výrazne spomalil. A čo bolo za týmto spomalením? Áno, presne tak, Xiaomi dokáže rozpoznať aký softvér v zariadení spúšťame a následne obmedziť množstvo dodávanej energie pre procesor, pamäť RAM a ďalšie časti smartfónu. Celkový výkon smartfónu je tak v konečnom dôsledku nižší, no Xiaomi má pre to dobré vysvetlenie. A keďže sa toto deje s výkonom nášho zariadenia len pri používaní určitých aplikácií, spoločnosť to robí len pre dobro.

Obmedzenie výkonu zabraňuje prehriatiu smartfónu

Vyšší výkon smartfónu si žiada väčšie zapojenie procesora, pamäte RAM aj spotreby energie. Práve za týmto účelom sa aj náš smartfón dokáže zahriať viac, ako by sme potrebovali. Takéto zahriatie môže nielen nepriaznivo pôsobiť na výkon nášho smartfónu, no vie ho aj poškodiť z dlhodobého hľadiska. Práve preto sa Xiaomi rozhodlo systémovo rozpoznávať aplikácie, aké aktuálne využívame a za cieľom predídenia prehrievaniu nám náš smartfón pri určitých aplikáciách zámerne obmedzí výkon.

Musíme však spomenúť, že toto obmedzenie výkonu u Xiaomi smartfónov sa nedeje úplne u všetkých aplikácií a zo strany spoločnosti ide len o akúsi prevenciu. Ak si teda zvolíme niektorý model zo skupiny od Xiaomi, určite nebudeme sklamaní v oblasti výkonu pre toto obmedzenie. A aj keď toto obmedzenie robí spoločnosť s dobrým úmyslom, možno by bolo lepšie, keby o tom svojich používateľov upovedomila skôr, ako to spravil vývojár benchmarkovej platformy.

Aký máte názor na toto obmedzovanie výkonu? Vlastníte niektorý model od Xiaomi? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close