Xiaomi Mi 11 meria srdcový tep presnejšie, ako väčšina inteligentných hodiniek, potvrdzuje laboratórna štúdia
Spojenie AMOLED displeja a snímača odtlačkov prstov pod displejom sa ukázalo byť efektívnejšie, ako bežne využívané riešenie v hodinkách.
Meranie srdcového tepu priamo prostredníctvom smartfónu sa vo vybraných zariadeniach vyskytuje už niekoľko rokov. Veľká časť z nás sa už určite stretla s možnosťou merania srdcového tepu cez zadný fotoaparát, ktorý po nasvietení prstu bleskom dokázal v niektorých prípadoch približne odhadnúť srdcový tep používateľov (pomocou špeciálneho snímača). Tento typ technológie však jednoznačne nepatrí medzi najpresnejšie a najpoužívanejšie. Príchod dostupných inteligentných hodiniek nám umožnil odvrátiť zrak od takýchto nepresných a nie moc ergonomických riešení. Najnovšie správy od čínskeho Xiaomi však môžu náš pohľad čiastočne zmeniť, keďže nová technológia od tohto výrobcu môže priamo konkurovať práve inteligentným hodinkám, ktoré nosíme denno denne na zápästiach.
Laboratórne testy potvrdzujú doterajšie slová riaditeľa Xiaomi
Podľa nedávnych vyhlásení generálneho riaditeľa spoločnosti Xiaomi, Lei Juna, ako aj podľa nedávno zverejnených laboratórnych štúdií, je na tom smartfón Xiaomi Mi 11 z pohľadu presnosti merania tepu lepšie, ako väčšina inteligentných hodiniek na trhu. Za pomerne týmto výborným výsledkom však stojí hneď niekoľko kľúčových technológií, bez ktorých by sa to spoločnosti Xiaomi nepodarilo.
Využitie už použitého hardvéru
Kľúčovými aspektami smartfónu Xiaomi Mi 11 pre snímanie srdcového tepu sú AMOLED displej a optický snímač odtlačkov prstov pod displejom. Samotná technológia totižto využíva emitovanie zeleného spektra farieb na povrch prsta. Keďže naša pokožka dobre absorbuje zelené spektrum, iba malá časť z neho sa odráža naspäť do optického snímača odtlačkov prstov pod displejom. Na základe množstva odrazených lúčov naspäť na povrch snímaču je následným výpočtom vyhodnotený približný srdcový tep používateľa.
Laboratórne testy však najnovšie preukázali, že presnosť tohto riešenia od Xiaomi je na pomerne vysokej úrovni. V porovnaní s profesionálnymi pulznými oxymetrami je rozdiel v prípade smartfónu Xiaomi Mi 11 na úrovni zhruba 2,11 tepov za minútu. V prípade väčšiny fitness náramkov a inteligentných hodiniek je však rozdiel na úrovni zhruba 3 tepov za minúty.
Pochopiteľne, rozdiel na úrovni 1 tepu za minútu pri porovnaní s inteligentnými hodinkami je zanedbateľný. Stále je však úctyhodné, že sa Xiaomi podarilo priniesť presnejšiu technológiu priamo do smartfónu a to bez nutnosti využitia špeciálnych technických riešení, keďže v tomto prípade využilo už použitý hardvér.
Neprehliadni
Zdroj: Gizchina
Komentáre