BezpečnosťSpravodajstvoXiaomi

Xiaomi má v pláne do MIUI 11 zaviesť funkciu, ktorá výrazne zvýši ochranu súkromia a dát v smartfóne

Xiaomi plánuje zaviesť novú funkciu, prostredníctvom ktorej bude notifikovať používateľov, ak aplikácie začnú využívať citlivé povolenia.

Spolu s príchodom nového Androidu 10 spoločnosť Google výrazne zvýšila ochranu súkromia a dát používateľov v smartfónoch. Spoločnosť Xiaomi chce túto úroveň ochrany  posunúť ešte o úroveň vyššie. Portál xda-developers.com prišiel so správami, v ktorých poukazuje na testovanie novej funkcie v rámci nadstavby MIUI 11.

Podľa zverejnených informácií Xiaomi v MIUI 11 začína zavádzať novú funkcionalitu, ktorá bude aktívne  používateľov informovať o tom, keď aplikácie začnú využívať citlivé povolenia. Táto funkcia sa má volať „App Behavior Recors“, teda „Záznamy správania aplikácií“. Vo svojej podstate bude zaznamenávať informácie o tom, keď aplikácie začnú využívať citlivé povolenia alebo začnú spúšťať ďalšie aplikácie bežiace na pozadí. Hneď ako nastane takáto situácia, tak má byť na to používateľ automaticky upozornení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi takéto aktivity patrí napríklad nahrávanie zvuku na pozadí, prístup k histórii hovorov, prístup k telefónnym kontaktom, prístup ku fotografiám alebo položkám uloženým v smartfóne, možnosť čítania textových správ, prístup k údajom o polohe a podobne.

Každému je asi zrejme, že sa týmto spôsobom razantne zvýši počet notifikácií, ale Xiaomi myslelo aj na to. Spoločnosť ponechá používateľom na výber aplikácie, ktorým jednoducho dôveruje – u nich sa Vám notifikácie nebudú zobrazovať.

MIUI_11_nahravanie spravanie notifikacii_4
Zdroj: kacskrz via xda-developers.com

Funkcia bude patriť medzi veľmi užitočné, obzvlášť v prípade nových aplikácií a hier, ktoré si nainštalujete do smartfónu a nemáte s nimi žiadnu reálnu skúsenosť. Zároveň ide aj o nástroj, ktorý môže poukázať na problémové aplikácie, ktoré si pýtajú prístup aj k takým častiam a funkciám smartfónu, ktoré reálne nepotrebujú pre fungovanie. Dobrým príkladom je nedávna správa o spoločnosti Hawk, ktorá stojí za viacerými aplikáciami, ktoré zbierali údaje o používateľoch – napr. aplikácia Kalendár, ktorá zbierala informácie o polohe alebo si čítala logy zo smartfónu a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close