Xiaomi aktualizovalo zoznam smartfónov s ukončenou podporou: Čo to pre používateľov týchto modelov znamená?

Ukončenie softvérovej podpory môže spôsobiť používateľom poriadne problémy. Pozrite sa, ktoré smartfóny Xiaomi už nepodporuje.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Softvérové aktualizácie by mali do smartfónov prichádzať aspoň raz za tri mesiace, aby bola dodržaná bezpečnosť týchto modelov. Vo svete technológií sa totiž neustále objavujú nové hrozby, ktoré môžu narušiť našu bezpečnosť v kyberpriestore. Aj napriek tomu sa neustále niektoré modely odstraňujú zo zoznamov softvérovo podporovaných zariadení pre najnovšie aktualizácie. A takýto zoznam práve aktualizovala aj spoločnosť Xiaomi, ktorá uverejnila, ktoré zariadenia od materskej značky, ale aj dcérskych Redmi a Poco už nebudú získavať aktualizácie. Ktoré modely to aktuálne sú a prečo by nás malo trápiť, že už nezískame nové aktualizácie? Pozrite sa na to spolu s nami!

Prečo je ukončenie softvérovej podpory problém?

Každý smartfón, ktorý sa na trhu objaví, so sebou prináša akúsi záruku na získavanie nových verzií systému. Prináša to so sebou garanciu toho, že vždy budeme ochránení pred najnovšími hrozbami, s ktorými by sme sa potenciálne mohli stretnúť. Tieto aktualizácie prichádzajú v ideálnom prípade každý mesiac, no niektorí výrobcovia ako Xiaomi volia skôr cestu štvrťročných distribúcií. Staršie zariadenia môžu evidovať aktualizácie každých šesť mesiacov, prípadne v nepravidelnom intervale. Aj nepravidelné aktualizácie sú však lepšie ako žiadne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

S novými verziami systému prichádzajú aj nové funkcie, nové možnosti zabezpečenia a najmä akýsi pocit bezpečnosti. Okrem toho sa môžeme stretnúť s lepšou optimalizáciou systému, prípadne záplatou chýb, ktoré sa objavili v staršom systéme. A čo vyplýva z toho, že sa váš telefón objaví na zozname nepodporovaných zariadení? V prvom rade sa môžete rozlúčiť s ochranou pred najnovšími hrozbami a určite nezískate ani nové funkcie. Problém môže tiež nastať, ak váš telefón naposledy získal aktualizáciu s chybou. V takomto prípade ju už výrobca nemusí opraviť. A ako je na tom aktuálne Xiaomi? Pozrite sa s nami na tento zoznam.

Xiaomi ukončilo aktualizácie pre tieto telefóny

Čínske Xiaomi zvyčajne prisľubuje svojim telefónom dve až tri veľké aktualizácie systému, s čím sa spájajú aj tri alebo štyri roky pravidelných bezpečnostných záplat. Aj napriek tomu sa ich modely musia raz dostať na zoznam nepodporovaných zariadení, pričom posledný zoznam sa aktualizoval ku dňu 21.3.2023. A ako teraz tento zoznam vyzerá? Pozrite sa nižšie.

Nepodporované smartfóny Xiaomi 29/3/23
Zdroj: Vosveteit.sk

Poriadne rozsiahly zoznam uverejnila aj dcérska značka Xiaomi, teda Redmi. Musíme ale poznamenať, že na tomto zozname nájdeme všetky modely, ktoré kedy spoločnosť uverejnila. Väčšina z nich sa teda dnes už ani nenachádza v obehu.

Nepodporované smartfóny Redmi 29/3/23
Zdroj: Vosveteit.sk

A zakončíme to zoznamom značky Poco, ktorá na zoznam umiestnila prvé tri telefóny. Ani jeden z nich tak už nezíska žiadnu aktualizáciu, no musíme poznamenať, že vo všetkých prípadoch ide o staršie zariadenia.

Nepodporované smartfóny Poco 29/3/23
Zdroj: Vosveteit.sk

Našli ste na tomto zozname aj svoj telefón? A aký Xiaomi aktuálne používate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre