Porovnanie produktovXiaomi

Xiaomi 12 Lite vs. Xiaomi 11 Lite 5G NE: Vyplatí sa nová generácia smartfónu? Alebo môžeme ušetriť na staršom modeli?

Xiaomi 12 Lite prišiel pred pár dňami s lákavou výbavou. Dokáže však pomerom cena/výkon poraziť starší Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Na novú generáciu odľahčenej verzie vlajkovej lode od Xiaomi sme čakali dlhšiu dobu. Dvanásta generácia vlajkových modelov s označením Xiaomi 12 Lite prináša viacero skvelých funkcií spolu so sebavedomou cenou. V ponuke je však stále celkom obstojný konkurent v podobe Xiaomi 11 Lite 5G NE ako minuloročná verzia odľahčeného modelu, ktorý uzrel svetlo sveta len v septembri minulého roka. Vyplatí sa teda nová verzia smartfónu, ktorá výchádza z generácie Xiaomi 12? Alebo je stále výhodnejší model s prívlastkom NE z minulého roka? Na bližšie informácie ohľadom špecifikácií smartfónu sme sa pozreli u nás v redakcii a teraz sa s našimi výsledkami podelíme spolu s vami.

Výkon smartfónu sa takmer nezmenil, vylepšenie vidíme u displeja

Keď sme sa pozreli na špecifikácie nového modelu s označením Xiaomi 12 Lite, zaskočilo nás, že čínsky gigant použil už u druhej generácie Lite modelov rovnaký čipset. Je ním Snapdragon 778G, ktorý ponúka výkon vyššej strednej triedy. Vylepšenia sa v tejto oblasti nedočkáme, no ak vezmeme do úvahy ešte starší model v podobe Mi 11 Lite 5G s čipsetom Snapdragon 780G, čínske Xiaomi má vo vyššej strednej triede priameho konkurenta. Použitie rovnakého a overeného čipsetu však vieme spoločnosti odpustiť. Ide o vydarený čipset v rámci výkonu aj energetickej úspory a novší Snapdragon 7 Gen 1 si Xiaomi šetrí pre model Xiaomi 12 Lite NE, ktorý by mal prísť na trh neskôr.

Xiaomi 12 Lite oficiálne
Zdroj: Xiaomi

Prejdeme však ku displeju, ktorý Xiaomi 12 Lite ponúka o niečo lepší. V oboch prípadoch sa pozeráme na 6.55″ AMOLED displej, v prípade novšieho modelu však nájdeme panel s podporou 120Hz obnovovacej frekvencie a 68B farieb. Xiaomi 11 Lite 5G NE ponúkal „len“ 90Hz displej s 1B farieb. U novšieho Lite modelu sú tenšie aj rámiky okolo displeja.

Starší Xiaomi 11 Lite 5G NE je však oproti novšiemu modelu o niečo kompaktnejší so svojimi 158g oproti 173g u nového smartfónu. Nový model to „schytal“ aj pri hrúbke, pričom „NEčko“ sa vyznačuje tenkým dizajnom so svojimi 6.8mm. Nový Xiaomi 12 Lite má na hrúbku totiž 7.3mm.

Xiaomi 12 Lite ponúka lepšiu kameru, nie však vo všetkých smeroch

Výrazným prvkom modelu Xiaomi 12 Lite je jeho kamera. Tá pozostáva z hlavného 108mpx snímača, ktorý je doplnený o 8mpx ultraširoký a 2mpx makro snímač. Starší model s prívlastkom NE ponúka hlavný 64mpx snímač a rovnaký 8mpx ultraširoký snímač. V prípade tretieho snímača však ide o 5mpx telefoto snímač, ktorý je kvalitou snímok o niečo vyššie ako tretí snímač u odľahčenej „dvanástky“. Vylepšenie u nového modelu získala aj selfie kamera, ktorá prešla z 20mpx na 32mpx.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Zdroj: YouTube (Lim Reviews)

Medzi ďalšie vylepšenia modelu Xiaomi 12 Lite môžeme zaradiť aj optický snímač odtlačkov prstov, ktorý sa objavil v displeji. Starší model totiž ponúkal snímač odtlačkov prstov v tlačidle na hrane smartfónu. „Dvanástka“ prináša aj novší operačný systém v podobe Androidu 12 a nadstavby MIUI 13 už pri kúpe. Vďaka tomu sa dočká aj dlhšej systémovej podpory pravdepodobne o rok v porovnaní so Xiaomi 11 Lite 5G NE. Nájdu sa však aj nevýhody tohto modelu. Zo smartfónu zmizla podpora pre microSD karty, ktorá v smartfóne z jedenástej generácie Lite modelov bola. SD kartu si teda už do nového Xiaomi 12 Lite nevložíme.

Rýchlejšie nabíjanie, výdrž batérie porovnateľná

Xiaomi 11 Lite 5G NE ponúkal minulý rok batériu s kapacitou 4250mAh a podporou nabíjania s výkonom 33W. Nová generácia smartfónu si na kapacite batérie príliš nepolepšila, Xiaomi 12 Lite ponúka batériu s kapacitou 4300mAh. Nabíjanie však o niečo stúplo, novší model môžeme nabiť až 66W adaptérom. Nechýba ani podpora QuickCharge 4+ a 50% sľubuje Xiaomi nabiť už za 13 minút.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Prejdime ale k cene. Minuloročný Xiaomi 11 Lite 5G NE si dnes môžeme kúpiť za približne 390€ v strednej konfigurácii 8/128GB. Ak by sme však po podobnej konfigurácii chceli siahnuť pri Xiaomi 12 Lite, vyšla by nás na približne 450€. V podobnej cene si vieme „dvanástku“ kúpiť vo verzii 6/128GB, a to za 400€. Je teda len na vás, či sú tieto výhody novej generácie pre vás dostatočne atraktívne na to, aby ste si priplatili.

Ktorý model by ste si z tejto dvojice vybrali vy? Siahli by ste po novej generácii, smartfóne s označením 11 Lite 5G NE alebo by ste si vybrali úplne iný model? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close