SpravodajstvoWindows

Windows 11 už je skoro tu! Oplatí sa prejsť na nový operačný systém?

Microsoft sľubuje vylepšenia v každom smere, no čo tí, ktorí s aktualizáciou váhajú?

Windows 11 je už čoskoro tu. Už od 5. októbra bude dostupný ako bezplatná aktualizácia pre prvých používateľov Windows 10 a distribúcia prebehne v niekoľkých fázach.

Nový operačný systém prinesie vylepšenia v každom smere. Samozrejmosťou je vizuálny upgrade a v prípade novej „jedenástky“ sa môžete tešiť na futuristický dizajn s priehľadnými oknami. Okrem toho sľubujú aj lepší užívateľský zážitok, ale aj lepší výkon, nielen pri práci s bežnými programami, ale aj pri hraní hier.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Windows 11_uvodna obrazovka
Zdroj: Windows (Microsoft)

Samozrejmosťou je aj prispôsobenie si pracovných okien a vytváranie samostatných pracovných plôch. Prostredie si tak môžete prispôsobiť na prácu, hranie hier, alebo oddych. Medzi jednotlivými konfiguráciami sa môžete jednoducho prepínať.

Otázka ale znie, či všetky zmeny, ktoré nový operačný systém prinesie, stoja za prechod z Windows 10 na novšiu verziu. Hoci to závisí od vášho subjektívneho názoru, svoj pohľad na problematiku priniesol aj portál MakeUseOf.

Oplatí sa prejsť na Windows 11?

Písali sme už o tom, ako má byť nový operačný systém lepší v každom smere a zmeny dizajnu pôsobia naozaj lákavo. Ak ste však teraz plne spokojný s tým, čo ponúka Windows 10, je tu miesto na zváženie.

Na nový operačný systém sa pozreli aj odborníci v oblasti technológií, ktorí až tak nadšení neboli. Tí tvrdia, že keď postavili proti sebe oba operačné systémy, rozdiely vo výkone boli minimálne. Windows 11 sa údajne inšpiroval verziou Windows 10 Lite, ktorá z hľadiska výkonu funguje takmer ako nová jedenástka. Testy ukázali, že Windows 11 fungoval len o 1% lepšie, ako Windows 10.

Ďalším sklamaním bolo množstvo nových aplikácií, ktoré operačný systém ponúka. Jedinou novinkou, v pravom slova zmysle, je funkcia DirectStorage. Všetky ostatné môžete mať aj na Windows 10, pomocou rôznych stiahnuteľných aplikácií.

Windows 11 sa chváli lepším dizajnom užívateľského rozhrania a možností prispôsobenia vzhľadu. Zatiaľ sa to javí ako jediná výhoda, ktorú má nový operačný systém, no už teraz je možné prispôsobiť si vizuál Windows 10 tak, aby sa podobal na dizajn Windows 11. 

Je nutné podotknúť, že všetky testy boli vyhotovené na skúšobnej verzii Windows 11, ktorá bola niekoľko mesiacov staršia, ako plná verzia, vychádzajúca 5. októbra. Je možné, že za ten čas sa Microsoftu podarilo odladiť všetky muchy. Napriek tomu je verdikt jasný. Ak ste na vážkach, či ísť do nového operačného systému, radšej počkajte a rozhodnite sa na základe aktuálnych recenzií.

Novému operačnému systému nepomáha ani fakt, že Microsoft je známy problematickými vydaniami. Aj v prípade Windows 10 sa objavilo množstvo technických chýb, od vysielania citlivých dát, až po ukladanie toho, čo ste napísali. Je možné, že aj Windows 11 bude čeliť takýmto problémom.

Nikto nevie povedať, akým technickým problémom môže (pozn. redakcie: Ale aj nemusí) Windows 11 na začiatku čeliť. Windows 10 ale prichádzal s predinštalovaným softvérom, ktorý ovplyvňoval výkon a tento softvér bude takmer isto predinštalovaný aj na Windows 11.

Nový operačný systém nepoteší fanúšikov Linuxu, pretože už si ho nebudete vedieť nainštalovať, súbežne s Windows 11. Nový operačný systém si bude vyžadovať zapnutú funkciu Secure Boot. Ak chcete nainštalovať Linux, musíte túto funkciu vypnúť, čo otvorí vaše zariadenie rôznemu škodlivému softvéru. Toto novému operačnému systému nehrá do karát.

Navyše bude Windows 10 dostávať podporu aj naďalej a to najmenej 4 roky. Preto sa do upgradu nežeňte hneď, ale počkajte. Ako sa hovorí, ak niečo nie je pokazené, meniť to netreba. Po vydaní bude Microsoft usilovne pracovať na odstránení prípadných chýb, a tak po pár mesiacoch môžete prejsť na oveľa vyladenejší systém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close