Windows 11 si doposiaľ nezískal srdcia ľudí, stále (a výrazne) dominuje Windows 10, ukazujú čísla

Ubehli približne 3 roky od prestavenia Windowsu 11, no stále dominuje jeho staršia verzia. Windows 10 nájdeme v 66 % Windows počítačoch.

Windows problem
Zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock.com a Hamara / shutterstock.com

Operačný systém Windows v súčasnosti dominuje trhu s počítačmi. Nie je ale „Windows ako Windows“. Poznáme viacero verzií tohto populárneho OS, ktorý lemuje počítače od roku 1985 (pozn. oznámený bol ale v roku 1983). Ak patríš do generácie skôr narodených, tak si určite spomenieš pravdepodobne na ten najlepší Windows, aký kedy bol predstavený, Windows XP. Pri pohľade do minulosti, nie jeden technologický nadšenec vyroní slzu, keď si na túto verziu OS spomenie. Medzi silné stránky tejto verzie OS patrili stabilita, výkon, užívateľsky prívetivé rozhranie a široká kompatibilita so softvérom a hardvérom tej doby. Bola to jednoducho revolúcia, ktorá umožnila bežnému človeku zvládnuť ovládať počítač.

Microsoft neskôr predstavil viacero verzií tohto systému, napríklad Windows Vista, do ktorého vkladal veľké nádeje, tie sa ale nenaplnili. Potom to bol Windows 7, ktorý bol pomerne populárny a neskôr Windows 10, ktorý aktuálne dominuje trhu a to aj napriek tomu, že už približne 3 roky máme Windows 11.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Trhu s Windows počítačmi dominuje umierajúci Windows 10

Približne 10 rokov dozadu Microsoft predstavil Windows 10. Išlo vo svojej podstate o prvý Windows, ktorý bol distribuovaný ako „služba“ (Windows as a Service). Tento nový model znamenal posun od tradičných veľkých vydaní nových verzií operačného systému k pravidelným, kontinuálnym aktualizáciám a vylepšeniam. Hlavný rozdiel oproti predošlým verziám OS bol v hlavne tom, že Windows začal dostávať pravidelne veľké aktualizácie a to dvakrát ročne vrátane bezpečnostných aktualizácií, ktoré boli (a do dnes aj sú) frekventovanejšie. Zároveň Windows 10 bol navrhnutý pre rôzne typy zariadení a nielen pre počítače.

Windows 10
Zdroj: unsplash.com (Piero Nigro)

Jednou z hlavných výhod tejto verzie OS bolo, že Microsoft vedel rýchlejšie zavádzať nové funkcie a technológie, čo umožňovalo rýchlejšie reagovať na potreby trhu a užívateľov.

Microsoftu sa nedarí presvedčiť ľudí, aby v takých húfoch prešli na Windows 11

Pravdepodobne aj s ty si sa stretol s drsnou politikou Microsoftu, ktorá doslova vábi ľudí, aby si aktualizovali Windows 10 na Windows 11. Zdá sa ale, že táto politika nie je tak úspešnou, ukazujú čísla statcounter.com.

Windows 10 nájdeme dnes v 66 % počítačoch. Windows 11 v necelých 30 %. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo tomu tak je?

verzie Windowsu trhovy podiel jednotlivych OS verzii
Zdroj: statcounter.com

Prečo je Windows 10 populárnejší než Windows 11?

Môžeme len hádať, prečo je Windows 10 populárnejší než Windows 11. Môžu za to ale pravdepodobne hneď niekoľko faktorov.

 

Kompatibilita

Windows 11 má prísnejšie hardvérové požiadavky, ako je napríklad potreba TPM 2.0 čipu. To zabraňuje mnohým používateľom upgradovať svoje zariadenie bez zakúpenia nového hardvéru​. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorej hlavným cieľom je chrániť šifrovacie kľúče, používateľské poverenia a ďalšie citlivé údaje schované za hardvérovou bariérou.

Zvyky používateľov

Samozrejme, človek je tvor „pohodlný“, a keď si na niečo už zvykol, a ak mu nedáme dôvod, aby to zmenil, tak zostane pri starom, čo mu je dobre známe. Windows 11 prináša niektoré zmeny, ktoré môžu byť pre mnohých používateľov nepríjemné a nepraktické, napríklad úpravy v ovládaní hlasitosti a nastaveniach predvolených aplikácií​. Rovnako treba povedať, že mnoho používateľov nemá chuť meniť niečo, čo im funguje. A preto jednoducho od aktualizácie softvéru dávajú ruky preč, ak to nie je nevyhnutné.

Stabilita a výkon

Časť používateľov dlhodobo hlási, že Windows 10 je stabilnejší a menej náročný na systémové prostriedky v porovnaní s Windows 11. To môže byť rovnako dôležité hlavne pre používateľov so slabším hardvérom​.

Windows update aktualizacia
Zdroj: Krakenimages.com / Shutterstock.com a Hamara / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Bloatware a reklamy

Windows 11 má viac predinštalovaného softvéru a reklám.

Chýbajúce presvedčivé funkcie

Za nás ale, po troch rokoch používania Windowsu 11, najväčším problémom je, že Microsoft nedal bežnému používateľovi dôvod na to, aby vlastne prešiel na Windows 11. Hovoríme o nových funkciách. Samozrejme, tie tú sú, ale ak hovoríme o „revolučných funkciách“, tak tých je pomerne málo. Druhým dychom ale treba povedať, že možno takouto funkciou bude Recall, ktorú Microsoft nedávno predstavil.

Čaká nás v roku 2025 zlom? Uvidíme,..

Windows 10 podpora
Zdroj: Anton Watman / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Windows 10, ako sme už vyššie spomínali, tak je umierajúci operačný systém a to z dôvodu, že sa mu čoskoro skončí oficiálna softvérová podpora. Stane sa tak v októbri 2025. Možno práve toto bude ten zlomový bod, ktorý prinúti používateľov, aby si aktualizovali svoj softvér a zostali chránení voči kybernetickým hrozbám. Uvidíme ale, či to tak bude.

Dajte nám vedieť nižšie alebo v komentároch na sociálnych sieťach, prečo používate Windows 10 a nie Windows 11.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre