Windows 11: Microsoft sprístupňuje novú verziu Windowsu. Ide o povinnú aktualizáciu? Čo všetko by ste o nej mali vedieť?!

Microsoft sprístupňuje Windows 11 pre širokú verejnosť.

Windows 11
Zdroj: Microsoft, Úprava Vosveteit

Ešte 29. júla 2015 spoločnosť Microsoft sprístupnila pre širokú verejnosť Windows 10. Nová verzia OS zmenila paradigmu spájanú s novými verziami operačného systému. Do roka 2015, pri každej väčšej aktualizácii systému, Microsoft vydal novú verziu Windowsu. Od Windows 10, Microsoft začal operačný systém vyvíjať ako službu. V praxi to znamená, že pri väčších aktualizáciách, spoločnosť už neuvoľnila novú verziu OS, ale aktualizáciu pre existujúci Windows 10.

Najnovšie, s odstupom približne 6 rokov, Microsoft začal distribuovať nový Windows 11. Čo to znamená pre koncových používateľov a zopakuje sa rovnaká situácia, ako to bolo pri prechode z Windows 7 na Windows 10?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Windows 10 je aj naďalej podporovaný

Hoci nie je technologického portálu, ktorý by nepísal o aktualizácii na Windows 11, tak Windows 10 je aj naďalej zo strany Microsoftu podporovaný. Podporovať ho bude ešte do roku 2025, konkrétne do 14. októbra. V závislosti od (budúceho) počtu používateľov Windows 10 je možné, že túto podporu neskôr ešte predĺži tak, ako to urobil pri operačnom systéme Windows 7.

V každom prípade, používanie Windowsu 10 je aj naďalej bezpečné a aktualizácia na Windows 11, nie je nevyhnutnou.

Windows 11 je dostupný pre používateľov Windows 10

Windows 11 je voľne dostupný pre všetkých používateľov Windows 10. Znamená to, že záujemcovia o novú verziu operačného systému nemusia za ňu platiť. Druhým dychom však treba dodať, že aby ste mohli aktualizáciu s novým operačným systémom stiahnuť a nainštalovať do svojho zariadenia, tak vaše zariadenie musí spĺňať minimálne hardvérové požiadavky.

Najdiskutovanejšou témou v súvislosti s minimálnymi hardvérovými špecifikáciami, je nevyhnutná prítomnosť čipu TPM 2.0. TPM je skratkou pre Trusted Platform Module a ide o moduly, ktoré sú integrované buď do základnej dosky počítača, alebo sú prítomnými v CPU. Ide o technológiu, ktorej hlavným cieľom je chrániť šifrovacie kľúče, používateľské poverenia a ďalšie citlivé údaje schované za hardvérovou bariérou. Samozrejme, toto nie je jediná požiadavka pre nový OS. Týmto čipom však nedisponuje veľké množstvo zariadení a to aj napriek tomu, že môže ísť o relatívne nové počítače, či notebooky. Či váš počítač spĺňa minimálne hardvérové  požiadavky, môžete overiť prostredníctvom aplikácie Health Chceck od spoločnosti Microsoft.

Windows 11 Kompatibilita
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Ako si môžete nainštalovať nový Windows 11?

Inštalácia nového Windowsu 11 je vcelku jednoduchou. Prvým spôsobom je prostredníctvom nastavení počítača v sekcii Aktualizácie a zabezpečenie systému. Druhým dychom však treba dodať, že v tomto prípade nemusíte mať aktualizáciu hneď dostupnú. Dôvodom je, že Microsoft aktualizáciu s novou verziou OS uvoľňuje postupne. Inými slovami to znamená, dostupnú ju môžete mať, ako hneď, tak i za hodinu, dve, niekoľko dní, ale i týždňov. Druhým spôsobom je prostredníctvom ISO súboru, ktorý môžete stiahnuť priamo zo stránok spoločnosti. Microsoft v tomto prípade odporúča využiť asistenta pre inštaláciu, ktorého stačí stiahnuť do počítača a následne otvoriť inštalačný súbor a postupovať podľa pokynov na obrazovke.

Windows 11 instalacia
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Aké hlavné zmeny prináša nový Windows 11?

Asi prvou a najvýznamnejšou zmenou, ktorá používateľom padne do oka, je nový a bezpochyby futuristický dizajn. Microsoft prekopal viac menej každú časť rozhrania systému. Z vlastných skúsenosti musíme povedať, že nový Windows 11 je operačný systém hodný 21. storočia. Rovnako Microsoft sľubuje lepší výkon, ale i nové aplikácie. Pri aplikáciách treba však dodať, že gro softvéru môžete dostať aj do zariadenia s Windows 10. Jednou z hlavných noviniek OS je integrácia Android aplikácií do rozhrania počítača. Tu však treba povedať, že táto novinka nie je aktuálne dostupnou, Microsoft ju sprístupni neskôr. Microsoft ďalej do operačného systému integroval službu Microsoft Team, zlepšil podporu Virtuálnych plôch systému, ako aj vylepšil komunikáciu zariadenia s ďalšími externými monitormi.

Windows 11_uvodna obrazovka
Zdroj: Windows (Microsoft)

Rovnako treba povedať, že veľa vylepšení spoločnosť priniesla „pod kapotou“. Ide napríklad o nový spôsob aktualizácií systému, kde Microsoft bude uvoľňovať len jednu veľkú aktualizáciu namiesto dvoch veľkých aktualizácií ročne. Očakáva sa, že v dôsledku tejto zmeny bude systém vo všeobecnosti doladenejší. Rovnako treba povedať, že kumulatívne aktualizácie budú uvoľňované ako doposiaľ pričom sa očakáva, že budú približne o 40% menšími. Tak isto pri aktualizáciách, budeme mať k dispozícii aj odhadovaný čas, koľko bude trvať inštalácia aktualizácie a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre