SpravodajstvoWindows

Windows 11 je oficiálne predstavený! Toto sú všetky novinky, o ktorých by ste mali vedieť

Nová verzia operačného systému Windows prináša očakávaný vizuálny balík Sun Valley a nové funkcionality, ktoré určite oceníte.

Po niekoľkých dňoch špekulácií a neúplných informácií spoločnosť Microsoft oficiálne potvrdila a predstavila nový operačný systém s označením Windows 11. Nový operačný systém prináša najmä vizuálne zmeny, ktoré sú viditeľné už pri prvom pohľade na samotný systém a systémové súčasti a aplikácie. Samozrejme, nová verzia prináša aj viaceré pokročilé funkcionality a ďalšie zmeny, ktoré v doterajších verziách systému Windows rozhodne chýbali. Pozrime sa teda spoločne na všetky podstatné novinky, ktoré by si rozhodne nemal prehliadnuť.

Zásadné dizajnové zmeny systému a aplikácií

Prvou a najviac očividnou zmenou, ktorú Windows 11 prináša, je už spomínaná aktualizácia dizajnového jazyka, čiže celej vizuálnej stránky operačného systému Windows. Zmeny nastali vo všetkých hlavných systémových aplikáciách a súčastiach. Či už hovoríme o Centre akcií, ponuke Štart, Paneli úloh, či ďalších aplikáciách, očakávanú dizajnovú zmenu v štýle aktualizácie Sun Valley nájdeme naozaj takmer všade. Tento vizuálny balík prináša viaceré novinky ako zaoblené hrany, centrovanie súčastí a obsahu na stred obrazovky, či transparentnosť okien, ktorá sa už aj v systéme Windows 10 vyskytovala čoraz častejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
windows 11 ponuka start 2
Zdroj: Microsoft

Zmeny však zasiahli vybrané aplikácie a súčasti nie len po dizajnovej, ale aj obsahovej stránke. Napríklad taká ponuka Štart už obsahuje iba samotné aplikácie, ktoré už definitívne vyradili živé dlaždice. Bystré oko si však určite všimne aj nové ikonky niektorých systémových aplikácií či samotného Windowsu 11, ako aj nové animácie pri otváraní či používaní systémových súčastí. Veľkou premenou prešlo aj Centrum akcií, ktoré je o čosi prehľadnejšie a jeho dizajn je zároveň jednotný. Výhodou nového Centra akcií je aj čiastočné odseparovanie notifikácií z jednotlivých aplikácií od rýchlych nastavení.

Milovníci multitaskingu si opäť prídu na svoje

windows 11 multitasking
Zdroj: Microsoft

Viaceré vylepšenia sa týkajú aj virtuálnych desktopov a multitaskingu. K dispozícii zrejme bude možnosť uchytenia vybraného okna, či možnosť zmeniť si tapety na jednotlivých virtuálnych desktopoch pre lepšie prispôsobenie. Zmena taktiež zasiahla aj Panel úloh, z ktorého sa nadobro vytratilo tlačidlo Časová os, ktoré nahradí práve tlačidlo dedikované práve pre virtuálne desktopy. Čo sa zlepšenia celkovej produktivity týka, nemali by sme zabudnúť ani na úplne nové Widgety, ktoré majú ponúknuť najlepšiu umelú inteligenciu na trhu spojenú s prehliadačom Microsoft Edge. Toto spojenie by malo zabezpečiť základný prehľad správ, počasia, kalendáru a celkovo všetkých noviniek, o ktorých by ste mali vedieť.

windows 11 android aplikacie
Zdroj: Microsoft

Zrýchlenie aktualizácií a systémových aplikácií

Medzi ďalšie novinky patria aj očakávané zrýchlenie aktualizácií cez Windows Update, ktoré by mali byť až o 40% menšie čo sa veľkosti týka. K dispozícii by mala byť aj nová funkcia s názvom Direct Storage určená pre hráčov počítačových hier, ktorá by mala výrazne zvýšiť výkon zariadení. Zmeny očakávame aj pri načítavaní systémových aplikácií, ktoré by sa mali zapínať výrazne rýchlejšie, ako v prípade Windowsu 10. Čo sa systémových aplikácií a ich zmien týka, na záver ešte dodáme, že priamou súčasťou Windowsu 11 bude aj aplikácia Microsoft Teams, ktorú zrejme dôkladne pozná drvivá väčšina z vás.

Android aplikácie priamo vo vašom Windows zariadení

windows 11 microsoft store
Zdroj: Microsoft

Poslednou a zrejme jednou z najzásadnejších noviniek je vynovený obchod s aplikáciami Microsoft Store. Pochopiteľne, aj ten zasiahli výrazné vizuálne zmeny v štýle dizajnového balíka Sun Valley, no ešte väčšou novinkou je podpora aplikácií z operačného systému Android. Microsoft sa do svojho obchodu rozhodol priamo integrovať obchod Amazon store, cez ktorý bude možné stiahnuť aplikácie určené pre zariadenia s Androidom. Aplikácie bude následne možné spustiť podobne, ako tomu bolo doposiaľ možné prostredníctvom aplikácie Váš telefón, no logicky, tentokrát bez nutnosti pripojenia vášho smartfónu.

windows 11 android aplikacie
Zdroj: Microsoft

Bezplatná aktualizácia ešte v tomto roku

Nový Windows 11 bude v prvej vlne dostupný pre Windows Insiderov, ktorí sa aktívne podieľajú na testovaní nových verzií operačného systému Windows. Bezplatná aktualizácia z Windowsu 10 na Windows 11 by mala byť možná ešte v tomto roku, konkrétne Microsoft hovorí o dostupnosti už od „týchto prázdnin“ až do budúceho roku. Microsoft však upozorňuje, že Windows 11 nebude dostupný pre úplne všetky zariadenia. Microsoft preto vytvoril špeciálnu aplikáciu s názvom PC Health Check, ktorá skontroluje, či je vaše zariadenie hardvérovo vhodné pre inštaláciu nového Windowsu 11. Aplikáciu si môžete stiahnuť priamo prostredníctvom tohto odkazu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close