SpravodajstvoTechnológie

Wi-Fi 6: Nový a rýchlejší internet je realitou. Pozrite sa čo všetko o ňom potrebujete vedieť

Nový Wi-Fi 6 štandard je realitou. Výrobcovia môžu od dnešného dňa certifikovať svoje zariadenia. Nový štandard ponúka výrazne vyššie prenosové rýchlosti, ako aj stabilitu.

O potrebe nového Wi-Fi 6 štandarde sa hovorí už dlhšiu dobu. Dôvodom je, že aktuálne využívaný Wi-Fi štandard 802.11ac, ktorý je starý už viac ako 6 rokov,   v súčasností už naráža na svoje limity. Naposledy sme mohli o novom Wi-Fi štandarde počuť počas CES 2019 začiatkom tohto roka. Viď video nižšie.

Hlavné rozdiely oproti predošlej generácii sú v podobe vyšších prenosových rýchlosti, vo vylepšení výkonu  v prostrediach s mnohými pripojenými zariadeniami, ako aj lepšia energetická úspornosť. Portál pocketnow.com  upozorňuje na to, že Wi-Fi aliancia oznámila, že výrobcovia jednotlivých zariadení môžu najnovšie certifikovať svoje zariadenia pre najnovší Wi-Fi štandard.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Certifikačný program prináša nové funkcie a možnosti, ktoré umožňujú podstatne vyšší celkový výkon siete Wi-Fi v náročných prostrediach s mnohými pripojenými zariadeniami, ako sú štadióny, letiská a priemyselné parky,… píše sa na stránkach aliancie.“

Hlavným účelom Wi-Fi 6 je teda zvýšiť výkon na preplnených miestach, kde je k hotspotom pripojených veľa zariadení.  Najlepšie však vysvetliť funkcie nového Wi-Fi štandardu pomocou infografiky nižšie, ktorý vytvorila spoločnosť Intel.

Wi-Fi 6 a historia jeho vyvoja
Zdroj: Intel

V skratke však vyššie rýchlosti ako aj stabilitu pripojenia k internetu potrebujeme z dôvodu narastajúceho počtu pripojených zariadení. Očakáva sa totiž, že rozmachom IoT (Internetu vecí) bude zariadení pribúdať, a to nie len na verejných priestranstvách, ale aj v domácnostiach. Skvelým príkladom sú napríklad robotické vysávače, chytré televízie, rôzne senzory a podobne, ktoré niekoľko rokov dozadu boli zariadeniami, o ktorých sme ani nechyrovali, a dnes sa stavajú štandardným vybavením každej domácnosti. Treba však podotknúť, že jeho potreba je nevyhnutnou hlavne v spojitosti s verejnými priestranstvami. Nižšie si môžete pozrieť  hlavné výhody nového štandardu:

  • Wi-Fi 6 štandard je približne o 40% rýchlejší ako Wi-Fi 5 štandard
  • Maximálna prenosová rýchlosť nového Wi-Fi 6 štandardu je až 1320Mbps
  • Zvládne približne 4-krát viac pripojených zariadení súčasne
  • Wi-Fi štandard je energeticky úspornejším ako Wi-Fi 5 štandard

Kedy bude dostupný nový Wi-Fi 6 štandard?

Nový Wi-Fi 6 štandard je technickou záležitosťou. Na to, aby ste ho mohli využívať budete potrebovať ako samotné zariadenie s podporou tohto štandardu (napr. mobilný telefón), tak aj  Wi-Fi 6 router. Inými slovami, bez hardvéru s podporou tejto technológie ju nebudete môcť využívať. Medzi prvými zariadeniami s podporou Wi-Fi 6 patria  napríklad  smartfóny ako sú iPhone 11 či Samsung Galaxy S10.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close