APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

WHO vydalo aplikáciu, ktorá vám ukáže čas, kedy by ste sa mali vo vašom okolí vyhnúť nebezpečnému slnečnému žiareniu

Nová aplikácie, na ktorej sa podieľala WHO nás má ochrániť pred nebezpečenstvami slnečného žiarenia. Chcú tak znížiť prípady rakoviny kože.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spolupráci so svetovou meteorologickou organizáciou (WMO), programom OSN pre životné prostredie (UNEP) a medzinárodnou organizáciou pre prácu (ILO) spustili aplikáciu, ktorá poskytuje údaje o úrovniach ultrafialového žiarenia v daných lokáciách. Aplikácia SunSmart Global UV poskytuje päťdňové predpovede UV žiarenia a taktiež počasia na vyhľadávaných miestach. Na informáciu upozornil web who.int.

Pred slnkom sa treba chrániť

Vitamín D, ktorý získavame zo slnečného žiarenia je pre telo potrebný, no v terajšej situácii sa pred slnkom treba skôr chrániť. Práve aplikácia SunSmart upozorňuje najmä na časové úseky, kedy je slnečné žiarenie najviac škodlivé. Cieľom je okrem iného aj znížiť záťaž rakoviny kože a poškodenia očí, ktoré sú spôsobené UV žiarením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
SunSmart Global UV
SunSmart Global UV
Developer: Cancer Council Vic.
Price: Free
‎SunSmart Global UV
‎SunSmart Global UV

Nateraz nie je aplikácia dostupná v slovenčine, no jej ovládanie je mimoriadne jednoduché a intuitívne. Pri zapnutí aplikácie si nastavíte vašu polohu, na čo vám následne aplikácia zobrazí časový úsek dňa, kedy by ste sa mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.

sunscreen časový úsek
Zdroj: vosveteit.sk

Aplikácia taktiež ukazuje spôsoby, ako limitovať UV žiarenie. V takýchto dňoch treba určite nosiť pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Využívať by sme mali taktiež opaľovací krém, prípadne by sme sa mali obliecť do ľahkej vrstvy oblečenia, ktorá zakryje väčšinu tela.

ochrana pred UV
Zdroj: vosveteit.sk

Upozornenia na ochranu

V sekcii Alerts (Upozornenia) si taktiež viete zapnúť notifikácie vtedy, kedy je potrebná ochrana pred slnečným žiarením.

sunscreen upozornenia
Zdroj: vosveteit.sk

Sekcia Locations je užitočná najmä pre cestovateľov, pretože si v nej viete pridať rôzne destinácie, do ktorých sa chystáte alebo sa v nich nachádzate. Taktiež si tu viete prehľadne pozrieť aktuálne časové úseky, v ktorých je treba dbať na zvýšenú ochranu pred UV žiarením.

sunscreen pridanie lokácie
Zdroj: vosveteit.sk

„Táto aplikácia je užitočným nástrojom na pomoc spoločnostiam a pracovníkom pri identifikácii nebezpečnej práce a plánovaní opatrení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia. Medzinárodná konferencia práce prijala 10. júna rezolúciu, ktorá uznáva bezpečné a zdravé pracovné prostredie ako nový základný princíp a právo na prácu. Ide o celosvetovú výzvu na zvýšenie úsilia pri predchádzaní pracovným úrazom a chorobám. Nástroje ako SunSmart Global UV sú malým, ale užitočným príspevkom k tomuto úsiliu,“ – Vera Paquete-Perdigão, riaditeľka ILO

Takto vysoké teploty určite netreba podceňovať. Za rok 2020 bolo celosvetovo diagnostikovaných viac ako 1,5 milióna prípadov rakoviny kože. Jedným z hlavných faktorov je stenčovanie ozónovej vrstvy. Jej ochranu majú v rukách najmä štáty, no svoju časť ochrany vlastného tela by sme tiež nemali zanedbať. Preto pite dostatok vody a v čase najväčších horúčav sa radšej skryte niekde v tieni.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close