BezpečnosťSpravodajstvo

WhatsAppu, ako ho poznáme, hrozí koniec! Prvý veľký hráč volá po zrušení šifrovania správ! Čaká nás strata súkromia?!

End-to-end šifrovanie je funkcia, pomocou ktorej sú naše správy chránené pred tým, aby sa k ním dostal niekto cudzí.

Na funkciu šifrovania správ sme si už zvykli. Mnohí z nás ju berú ako samozrejmosť. Vo svojej podstate ide o nástroj, ktorý zakóduje správu ešte pred odoslaním, a následne, ju rozšifruje na zariadení adresáta. Tento celý proces funguje pomocou šifrovacích kľúčov, ktoré sú uložené lokálne v telefóne.

Asi ako tušíte, tak hlavnou výhodou tejto formy komunikácie je, že ak by sa predsa len niekto dostal k vašim správam na ceste medzi vami a adresátom, tak nebude schopný túto komunikáciu prečítať, pokiaľ sa mu nepodarí získať dešifrovací kľúč.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na tomto princípe fungujú dnes mnohé známe aplikácie ako sú WhatsApp, Signal, Viber, Threema a ďalšie. No zdá sa, že čoskoro by tomu mohlo byť koniec.

Prvá lastovička volá po zrušení šifrovania správ

WhatsApp na svojom blogu zverejnil otvorený list, ku ktorému sa pripojili aj ďalšie služby vrátane spomínaných platforiem vyššie. Obsahom tohto dokumentu je výzva, aby Britská vláda upustili od zámeru, ktorým chce docieliť, aby úradníci mohli pristupovať k obsahu správ.

„Britská vláda momentálne uvažuje o novej legislatíve, ktorá otvára dvere pokusu donútiť technologické spoločnosti zrušiť end-to-end šifrovanie na súkromných správach…“, hovorí WhatsApp. „Myslíme si, že žiadna spoločnosť, vláda ani osoba by nemala mať moc čítať vaše osobné správy a budeme nadalej obhajovať technológiu šifrovania. S hrdosťou stojíme po boku iných technologických spoločností v našom odvetví a bránime sa proti zlej časti tohto zákona, ktorá by robila ľudí v Spojenom kráľovstve a po celom svete menej bezpečnými.“, dopĺňa.

WhatsApp vysvetľuje, že znepokojenie prejavili aj ďalšie organizácie na čele s OSN, ktorá varovala, že takýto zákon predstavuje „paradigmatický posun, ktorý prináša množstvo vážnych problémov s potenciálne katastrofálnymi následkami“.

Platforma ďalej vysvetľuje, že hoci sa zákon týka Británie, tak nie je v ich silách, aby vyvíjali rôzne platformy naprieč krajinami, ktoré by boli vytvorené na mieru každej konkrétnej vláde.

„Nemôže existovať „britský internet“ ani verzia end-to-end šifrovania, ktorá je špecifická pre Veľkú Britániu.“, píše sa v otvorenom liste. „Oslabenie šifrovania, podkopávanie súkromia a zavedenie hromadného dohľadu nad súkromnými komunikáciami nie je správnou cestou vpred.“

Používate nejakú aplikáciu, ktorá využíva šifrovanie správ? Je táto funkcia pre vás dôležitou? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close