WhatsApp ťa neochráni! Ak neurobíš TOTO, tvoje správy sa môžu stať verejné

Aplikácia WhatsApp ponúka veľa nastavení súkromia, no tieto sú zo všetkých najdôležitejšie.

spehovanie whatsapp
Zdroj: WhatsApp, Vosveteit, pngping

V dnešnej digitálnej dobe je ochrana súkromia nutnosťou. Denne používame viacero aplikácií a je nesmierne jednoduché urobiť niečo, čo by mohlo viesť k prezradeniu našich citlivých informácií. V tomto článku si vysvetlíme, ako zvýšiť svoje zabezpečenie v jednej z najpopulárnejších aplikácií, WhatsAppe.  

WhatsApp je četovacou aplikáciou, ktorej hlavnou ideou je súkromie. WhatsApp ako jedna z prvých aplikácií priniesla end-to-end šifrovanie četov a svoj štandard súkromia si drží doteraz. Poďme sa teda pozrieť na to, aké dodatočné funkcie môžeš využiť, aby si zvýšil svoje súkromie.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Tieto nastavenia WhatsAppu sa oplatí zmeniť

Zámok četu 

End-to-end šifrovanie je skvelým nástrojom, ako ochrániť svoje konverzácie pred hackermi alebo kýmkoľvek, kto získa prístup k tvojim dátam. Veľakrát sa ale stáva, že niekomu požičiame náš smartfón, alebo niekto v našom mobile “sliedi”, keď sa nedívame.  

Tak či onak, ak niekto získa prístup k tvojmu smartfónu, stačí mu jednoducho otvoriť WhatsApp a pozrieť si tvoje konverzácie. Zámok četu je funkcia, ktorá má pomôcť v takýchto prípadoch. Po zapnutí zámku je konkrétna konverzácia prístupná len vtedy, keď potvrdíš svoju totožnosť biometrickými údajmi, teda odtlačkom alebo tvárou. Otvor si profil adresáta a v možnostiach nájdi zámok chatu.  

Toto sú najdôležitejšie funkcie na ochranu tvojho súkromia vo WhatsAppe
Zdroj: Vosveteit.sk

Miznúce správy 

Miznúce správy sú skvelý spôsob, ako ochrániť svoje WhatsApp čety nielen pred neželanými očami, ale aj priamo pred tvojim konverzačným partnerom. Ruku na srdce, občas sa stane, že vedieme s niekým konverzáciu a nechceme, aby si na ňu adresát spomenul a uložil si ju do archívu. Rovnako nechceme, aby si v budúcnosti mohol správu opakovane pozrieť.  

Dôvodov môže byť veľa, napríklad prezradíme mu tajomstvo, ktoré nechceme, aby bolo niekde uložené naveky. V takomto prípade pomôže zapnutie miznúcich správ. WhatsApp ponúka možnosť nastaviť si, za akú časovú dobu sa správy vymažú. Na výber máš mazanie správ po jednom, siedmich alebo 90 dňoch. Rovnako ako správy, táto funkcia vymaže aj všetky multimediálne súbory. Otvor si čet, klikni na ikonu troch bodiek a vyber si miznúce správy.  

Toto sú najdôležitejšie funkcie na ochranu tvojho súkromia vo WhatsAppe
Zdroj: Vosveteit.sk

Dvojfaktorové overenie 

Dvojfaktorové overenie je v dnešnej dobe nutnosť. Môže sa stať, že svoj smartfón stratíme alebo nám ho niekto ukradne. V prípade že sa niekto pokúsi ukradnúť aj náš WhatsApp účet, napríklad tým, že sa pokúsi zaregistrovať tvoje číslo na nové zariadenie, bude potrebovať jedinečný 6-miestny PIN kód, ktorý ti príde ako SMS alebo do e-mailovej schránky. Funkciu zapneš v nastavení účtu pod Dvojfázovým overením. 

Toto sú najdôležitejšie funkcie na ochranu tvojho súkromia vo WhatsAppe
Zdroj: Vosveteit.sk

End-to-end šifrovanie zálohy 

O end-to-end šifrovaní sme hovorili na začiatku. Ide o jednu z najzákladnejších funkcií WhatsAppu, no aplikácia nemá predvolene zapnuté šifrovanie záloh četov. Znamená to, že ak sa niekto dostane k tvojim zálohám, potom teoreticky vidí, čo si si písal s inými ľuďmi. End-to-end šifrovanie záloh si zapneš v nastaveniach četov a zálohy. Šifrovanie zálohy nájdeš v nastaveniach zálohovania.  

Toto sú najdôležitejšie funkcie na ochranu tvojho súkromia vo WhatsAppe
Zdroj: Vosveteit.sk

WhatsApp ponúka veľa nastavení súkromia, ktoré ti pomôžu ochrániť tvoj účet a tvoje konverzácie pred zvedavými očami. Ako sme už spomenuli, ide o jednu z najväčších a najobľúbenejších četovacích platforiem na trhu. Znamená to, že sa táto platforma stáva aj terčom rôznych podvodníkov.  

Znamená to, že môžeš mať zabezpečenú platformu pred cudzími očami, no ak sa staneš obeťou podvodníka, aj napriek tomu môžeš prísť o peniaze alebo súkromie. Jeden z podobných podvodov sa objavil na WhatsAppe nedávno a išlo o podvod, ktorý sa nazýva “syn v tiesni”. Ako už názov napovedá, podvodník ťa kontaktuje vydávajúc sa za tvoje dieťa, či už syna alebo dcéru. Viac o tomto podvode píšeme v našom článku.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre