WhatsApp sa pýši šifrovanými správami: Je však aplikácia naozaj tak bezpečná, ako si myslíme?

Šifrované správy sa stali charakteristickou funkciou tejto aplikácie, no neznamená to, že je úplne bezpečná.

Je WhatsApp naozaj taký bezpečný ako si myslíme?
Zdroj: Unsplash (Arget), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aplikácia WhatsApp je jednou z najpopulárnejších četovacích aplikácií na trhu, hlavne kvôli funkcií šifrovania správ, ktorá sa stala charakteristickou funkciou tejto platformy. Je však naozaj taká bezpečná, ako si myslíme?

Pravdou je, že ani jedna z dostupných aplikácií na posielanie správ nie je 100% bezpečná, či už ponúka šifrovanie alebo nie. Dôležité je však v prípade WhatsAppu vedieť to, že vaše správy sú šifrované len keď správa cestuje z jedného zariadenia k druhému. Akonáhle sa dostane k adresátovi, možno sa ku nej jednoducho dostať, hovorí portál McAfee.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak získa k vášmu smartfónu prístup tretia strana, tá si môže jednoducho aplikáciu otvoriť a prečítať si všetky konverzácie, ktoré v nej máme uložené. Ak má hacker napríklad prístup k vašim upozorneniam, tak vidí v podstate každú správu, ktorú obdržíte. Rovnako nemáme žiadnu záruku, že náš kontakt správu nepošle ďalším ľuďom, hoci sa to nemusí diať často. Vo všeobecnosti platí, že ak chcete niečo udržať v súkromí, nemali by ste to posielať cez internet.

Ako nakladá WhatsApp s našimi správami?

Spoločnosť WhatsApp vo všeobecnosti neukladá na svojich serveroch správy, ktoré si posielame s kontaktmi. Samozrejme v tejto veci existujú rôzne špecifiká, ktoré môžu ovplyvniť to, čo o vás a o vašich správach aplikácia vie. Ďalej platí aj to, že aplikácia nemá možnosť čítať si vaše správy alebo odpočúvať hovory. Čo sa týka ukladania správ na serveroch spoločnosti, tie sa tam zdržia len chvíľu.

„Spoločnosť WhatsApp nedrží vaše správy za bežných podmienok poskytovania našich služieb. Namiesto toho sú vaše správy uložené vo vašom zariadení a nie na našich serveroch. Z nich sa mažú v momente, kedy sa nám správu podarí úspešne doručiť,“ píše sa v podmienkach aplikácie, ktoré bola aktualizované v apríli 2023.

Výnimkou sú prípady, kedy sa správu z nejakého dôvodu nepodarí doručiť. V tomto prípade sa na serveri môže správa ukladať až po dobu 30 dní, no v šifrovanej forme. Ďalšou výnimkou sú multimediálne súbory, ktoré pošlete ako prílohu. V tomto prípade môžu v šifrovanej forme na serveroch WhatsAppu nejakú dobu pobudnúť, aby sa uľahčilo preposielanie týchto súborov.

Vymeníte svoje súkromie za jednoduchší život?
Zdroj: Pixabay (Tumisu), Úprava: Vosveteit.sk

Čo zdieľa WhatsApp s inými platformami?

Vieme, že aplikáciu WhatsApp pred nejakou dobou odkúpila spoločnosť Meta, teda bývalý Facebook. Tá nemá celkom dobrú povesť, čo sa týka súkromia a práce s dátami užívateľov ich platforiem. V tomto smere aplikácia zdieľa a dostáva informácie od iných spoločností spadajúcich pod Metu.

Lenže aký druh informácií aplikácia zdieľa? WhatsApp môže zdieľať dáta o polohe, modeli hardvéru, informácie o sieti a pripojení, jazyku, IP adresy, či dáta o tom, ako používate aplikáciu a ako komunikujete s ďalšími ľuďmi v rámci aplikácie.

Všetky tieto dáta následne využívajú na vylepšovanie aplikácie z hľadiska bezpečnosti a integrity, aspoň tak sa píše v podmienkach WhatsAppu. Samozrejme, že spoločnosť tieto dáta využíva aj na reklamné účely.

V podstate teda platí, že WhatsApp nevidí vaše správy, no vie kde sa nachádzate, ako používate aplikáciu a koľko času na nej trávite. Ak máte Facebook účet, spoločnosť vie aj na aké reklamy ste klikli a ktoré viedli k tomu, že ste si niečo kúpili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre