WhatsApp je opäť pod tlakom v súvislosti s novými podmienkami používania služby. Tentokrát zo strany úradov

Potom, ako používatelia začali masovo opúšťať platformu, tak už aj nemecké úrady si chcú posvietiť na nové pravidlá, ktoré naberú na platnosti 15. mája.

WhatsApp logo
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister)

WhatsApp nedávno oznámil zmenu podmienok používania služby, ktorá vyvolala širokú nevoľu a následnú migráciu používateľov na konkurenčné služby. Dôvodom bolo, že služba chce zbierať ďalšie údaje a ďalej ich spracovávať. Pre objektívnosť však treba povedať, že samotné zbieranie nových údajov nie je automatické, pričom aby k nemu došlo, tak používateľ musí spraviť extra aktivitu, napríklad kontaktovať firmy využívajúce služby WhatsAppu pomocou chatu.

„Chceme hneď na úvod zdôrazniť, že táto zmena zásad nemá vôbec žiadny vplyv na súkromnosť správ, ktoré si posielate so svojimi priateľmi alebo rodinou. Tieto zmeny sa týkajú obchodných funkcií služby WhatsApp, ktoré vôbec nemusíte používať, ak nechcete, a prijali sme ich výhradne s cieľom zvýšiť transparentnosť zhromažďovania a používania vašich údajov.“ písala spoločnosť vo svojom stanovisku ešte z januára tohto roka.

Nové podmienky napadol nemecký regulátor

Najnovšie portál bloomberg prišiel so správami, ktoré hovoria, že hamburský komisár pre ochranu údajov, Johannes Caspar, chce zvrátiť zavedenie týchto nových podmienok používania služby v prax. Dôvodom sú obavy zo zneužívania dát získaných prostredníctvom služby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„WhatsApp v súčasnosti používa v Nemecku takmer 60 miliónov ľudí a je zďaleka najpoužívanejšou aplikáciou pre sociálne médiá, dokonca pred Facebookom,“ uviedol vo vyhlásení komisár pre údaje Johannes Caspar. „Je preto o to dôležitejšie zabezpečiť, aby vysoký počet používateľov, vďaka ktorým je služba atraktívna pre mnohých ľudí, neviedol k zneužívajúcemu využívaniu dátovej sily.“

Caspar ďalej vo svojom vyhlásení pre Bloomberg uviedol, že nikto doposiaľ nevykonal dozorné preskúmanie operácií, ktoré chce Facebook v súvislosti s WhatsAppom robiť. Caspar ďalej hovorí, že ustanovenia ktoré umožnia a rozšíria možnosť zdieľania údajov medzi  WhatsApp a Facebook, budú nezákonne vynútené z dôvodu nedostatku dobrovoľného a informovaného súhlasu. V závere svojho vyjadrenia dodal, že bol otvorený formálny prípad, aby došlo k preskúmaniu zmien. V súvislosti s touto témou nám nedovolí nepovedať, že používatelia, ktorí nepotvrdia nové podmienky, tak im bude obmedzená funkčnosť aplikácie a neskôr aj deaktivovaná.

Facebook medzičasom reagoval

Medzičasom Facebook reagoval na tieto obvinenia a hovorí, že môžu znieť zavádzajúco. Konkrétne sa vyjadril:

„Aby bolo jasné, používatelia tým, že akceptujú aktualizované zmluvné podmienky služby WhatsApp, nesúhlasia s akýmkoľvek rozšírením našej schopnosti zdieľať údaje s Facebookom. Aktualizácia nebude mať vplyv na súkromie ich správ s priateľmi alebo rodinou, nech sú kdekoľvek na svete. , ” uviedol vo vyjadrení Facebook.

Facebook zároveň potvrdil, že eviduje korešpondenciu, ktorá bola spoločnosti v súvislosti so vzniknutou situáciou, doručená.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre