APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

WhatsApp je opäť pod tlakom. Poverení moderátori, údajne čítajú správy používateľov. Kedy tak robia a prečo?

Málo kto asi tušil, že ku správam odoslaným cez WhatsApp, môžu potencionálne pristupovať poverení moderátori.

Len niekoľko dní dozadu médiami ako smršť preletela kauza spojená so službou ProtonMail, ktorá dala do pozornosti značnú časť používateľov. Dôvodom je, že spoločnosť odovzdala úradom materiály, na základe ktorých sa podarilo identifikovať jedného z klimatických aktivistov. Najnovšie sa do pozornosti médií, ale i verejnosti, dostáva služba WhatsApp a musíme povedať, že nie v pozitívnom svetle.

WhatsApp čelí ďalšiemu škandálu

Kto by mohol mať záujem o obsah našich správ a prečo? Keď sa nad touto otázkou zamyslíme, tak si pravdepodobne odpovieme, že reklamné agentúry. Dôvodom sú dáta, ktoré sa dajú zo správ získať a na ich základe, neskôr lepšie prispôsobovať reklamu. V súčasnosti naše súkromie je hodnotnou komoditou. To je aj jeden z dôvodov, prečo používatelia vo väčšej miere používajú služby s podporou end-to-end šifrovania, aby sa vyhli tomu, že obsah ich správ sa dostane do nesprávnych rúk. Problémom však je, keď samotný poskytovateľ služby udeľuje rôzne privilégia, v dôsledku ktorých, je možné obchádzať mechanizmus šifrovania správ. A ešte väčším problémom je, keď platformu ovláda Facebook, jeden z najväčších žrútov dát na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Moderátori, ktorí čítajú správy

Facebook už mnohokrát prízvukoval, či už pred užívateľmi, alebo pred rôznymi senátmi, že správy používateľov nie je možné dešifrovať a komunikácia medzi používateľmi je súkromnou. Minimálne do tej doby, pokiaľ jeden z účastníkov konverzácie neprezradí obsah komunikácie. Najnovšie správy, na ktoré poukazuje spravodajský portál ProPublica, prinášajú však vlnu znepokojenia.

Dôvodom znepokojenia sú obavy z toho, že správy, ktoré sú medzi používateľmi odosielané, nemusia byť v skutočnosti tajnými. Portál hovorí, že sociálna sieť spolupracuje so špeciálnou spoločnosťou zaoberajúcou sa moderovaním a že celkovo je na svete asi 1 000 moderátorov WhatsApp, ktorí môžu potenciálne pristupovať k súkromným konverzáciám.

whatsapp sukromie sprav
Zdroj: unsplash.com/@rachitank

Portál ďalej prezrádza, že spoločnosť disponuje softvérom, ktorý analyzuje obsah správ a následne, ak softvér uzná za vhodné, tak pošle správy ďalej smerom k moderátorom na ďalšiu analýzu. V tomto prípade treba dodať, že softvér vyhľadáva obsah súvisiaci so sexuálnym násilím (CSAM). Hoci pravdepodobne väčšina používateľ by súhlasila s tým, že tento obsah, najmä ak ide o násilie konané na deťoch, by mal byť včas zachytený, tak aj napriek tomu, pri existencii nástrojov schopných analyzovať obsah správ, sa vytráca zmysel myšlienky súkromných konverzácií. Inými slovami, tento nástroj môže byť potenciálne zneužitý a to bez vedomia používateľov. Len pre zaujímavosť, WhatsApp podľa aktuálne dostupných údajov v priebehu minulého roka, nahlásil približne 400-tisíc hlásení úradom pre bezpečnosť detí.

Rovnako treba spomenúť, že niekoľko dní dozadu sa dostala do pozornosti téma nahlasovania kontaktov a následného odosielania správ na hlbšiu kontrolu. Druhým dychom však treba dodať, že podmienky používania služby sú vcelku strohými a moc neprezrádzajú, ako sú šifrované správy odosielané na ďalšiu analýzu vrátane informácií, ako je s nimi ďalej narábané.

Via gizmodo

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close