WhatsApp dostáva novú vrstvu ochrany. Takto môžete uzamknúť svoje chaty!

Účastníci beta programu WhatsApp si už dávnejšie mohli vyskúšať funkciu uzamknutia chatov. Tá teraz prichádza aj do normálnej verzie.

WhatsApp sukromie
Zdroj: Ink Drop / Shutterstock.com

Do WhatsAppu prichádza konečne funkcia, z ktorej sa doteraz mohli tešiť len účastníci betaverzie programu. Vieme, že WhatsApp je aplikácia, ktorá je postavená na súkromí, primárne na end-to-end šifrovaných konverzáciách. Vďaka novej funkcií si však súkromie ochránite ešte o niečo viac.

Tou novou funkciou je možnosť uzamknúť si konverzácie, či už osobné, alebo tie skupinové. Keď si konverzáciu uzamknete, automaticky sa presunie do nového priečinka, do ktorého sa dostanete len pomocou vašich biometrických údajov. Ďalšou výhodou je, že v upozorneniach uzamknuté konverzácie nezobrazujú obsah správy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka tejto novej funkcií, ktorá sa mimochodom nazýva Chat Lock, ochránite svoje najsúkromnejšie správy aj pred zvedavými očami, ktoré sa náhodou alebo úmyselne dostali k vášmu smartfónu. Vaše súkromné správy ochráni aj pred zvedavcami, ktorí by sa vám pozerali cez rameno.

Ako sme už spomenuli, funkcia uzamkne správy za biometriu, teda vo väčšine prípadov za váš odtlačok prsta. Konverzácie si môžete do zabezpečeného priečinka presunúť jednoducho, kliknutím na hornú lištu kontaktu, s ktorým konverzujete. Aplikácia vás zavedie do informačného okna, v ktorom uvidíte viacero nastavení. Teraz tam pribudla aj možnosť uzamknutia chatu. Kliknite na ňu a konverzácia sa presunie do zabezpečeného priečinka.

Cez zabezpečenie pomocou odtlačku prsta sa niekto len tak nedostane. Po presunutí četu do uzamknutého priečinku aplikácia prestáva do vášho zariadenia ukladať fotografie či iné médiá, ktoré vám prídu v rámci konverzácie. Uzamknuté konverzácie si budete môcť odomknúť odtlačkom prsta. Ak by ste sa z nejakého dôvodu nedokázali autentifikovať, alebo by získal k zariadeniu prístup niekto iný, bude musieť vymazať celú konverzáciu, ak chce do nej vstúpiť.

Ochráňte sa pred zvedavými očami

Po presunutí konverzácie do uzamknutého priečinka sa vám už táto konverzácia nebude zobrazovať medzi ostatnými, ktoré takouto formou chránené nemáte. Na domovskej obrazovke ale nájdete novú lištu blokované chaty. Nájdete ju v hornej časti zoznamu hovorov. Priečinok blokovaných chatov nie je viditeľný vždy a niekedy ho budeme musieť posunúť nadol, aby sa zobrazil. Vizuálne sa podobá na priečinok archivovaných správ, no nezobrazuje sa počet neprečítaných správ.

WhatsApp uzamknuty chat_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď chcete priečinok otvoriť, budete sa musieť overiť odtlačkom prsta. Následne vás aplikácia do priečinku pustí a vy budete môcť komunikovať s kontaktmi ako obyčajne. Ak sa z uzamknutého priečinka dostanete von a budete chcieť doňho opäť vstúpiť, znova sa budete musieť preukázať odtlačkom prsta.

Funkcia Chat Lock je mimoriadne užitočnou a pomáha nám chrániť svoje súkromie tentokrát nie úplne na internete, ale v reálnom svete. Už sa nemusíte báť, že by sa niekto dostal do vášho smartfónu a prečítal si všetky súkromné správy, ktoré vo WhatsAppe máte. No druhým dychom treba povedať, že ak máte jeden účet vo viacerých zariadeniach, tak uzamknúť čet je potrebné na každom zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre