Spravodajstvo

Webkamery zachytili pustošenie hurikánu Ian na Floride! V priebehu pár minút boli ulice pod vodou!

Pozrite sa na desivé zábery priamo z Floridy, ktorú zasiahla najväčšia katastrofa za posledné obdobie.

Floridu nedávno zasiahol hurikán Ian, ktorý v danej oblasti napáchal pohromu. Hladina vody podstatne stúpla, čo bolo spôsobené pobrežnými povodňami, informuje portál IFL Science.

Tieto druhy povodní spôsobuje silný vietor tlačiaci vodu k pobrežiu, no situáciu môže zhoršiť aj nízky tlak. Počas pobrežných povodní môžu vzniknúť aj vlny, ktoré ešte viac poškodia majetok a môžu ohroziť životy ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priebeh takejto povodne zachytil aj reportér Brennan Prill. Ten nám ukazuje, ako vyzerala situácia v americkom Fort Myers počas vyčíňania hurikánu Ian.

„Dopad búrky a poškodenie, ktoré počas nej vzniklo sa môžu považovať za historické a to vychádza len z prvého pohľadu. V nasledujúcich dňoch sa budú hodnotiť škody oveľa presnejšie,“ vyjadril sa v tlačovej správe guvernér Floridy, Ron DeSantis.

Dodáva, že americký štát s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nezažil záplavu, akou je táto. Pobrežná povodeň zasiahla oblasti kde žije obrovské množstvo ľudí a veľké množstvo týchto oblastí leží v relatívne nízkej nadmorskej výške. Guvernér hodnotí, že už teraz povodeň napáchala obrovské škody a zničila množstvo domovov.

K celej situácii sa vyjadril aj Biely dom, ktorý do regiónu pošle Federálnu krízovú agentúru FEMA. Tá sa dostavila na Floridu minulý piatok.

„Prezident Biden vo štvrtok ráno hovoril s guvernérom Floridy, Ronom DeSantisom. Preberali sa kroky, ktoré vykoná americká vláda k podpore štátu Florida, ktorý bol zasiahnutý hurikánom Ian. V to ráno bola tiež vydaná delkarácia o katastrofe,“ vyjadril sa Biely dom na tému pohromy na Floride.

Situácia sa zatiaľ nelepší

Situácia na Floride je stále zlá. Ulice ostávajú zaplavené a ku dnešnému dňu potvrdili tamojšie úrady až 76 úmrtí. Hurikán Ian začal pustošiť juhozápadnú časť Floridy minulú stredu, ako hurikán štvrtej kategórie. V najviac zasiahnutých oblastiach uväznil viac ako tisíc ľudí, ktorých sa ale záchranárom podarilo postupne vyslobodiť. Mnoho domácností zatiaľ ostáva bez elektriny a úrady sa pripravujú na to, že obnova potrvá najmenej mesiace, v niektorých prípadoch až roky. Predpokladá sa, že dôsledkom hurikánu ostali bez elektriny približne 2-milióny domácností.

FEMA sa včera, 2. októbra, vyjadrila, že by ľudia mali starostlivo zvážiť, či sa pokúsia o obnovenie oblastí, zničených hurikánom. Ide o rizikové regióny, ktoré sú často zasahované prírodnými katastrofami a vplyvom globálneho otepľovania sa môže situácia ešte zhoršiť, píše portál The Guardian.

„Ľudia by mali pochopiť potenciálne riziká, obzvlášť ak žijú v mimoriadne rizikových regiónoch. Mali by sa informovať o potenciálnych hrozbách a až potom sa rozhodnúť, či zrekonštruujú zničené domovy. Ak tak urobia, mali by ich postaviť spôsobom, ktorý aspoň sčasti pokryje najvážnejšie riziká,“ vyjadril sa administrátorka agentúry FEMA, Deanne Criswell.

FEMA aj naďalej pokračuje so záchrannými akciami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close