Webbov vesmírny teleskop ponúka doteraz nevídaný pohľad na ranný vesmír

NASA zverejnila doteraz nevidený pohľad na galaxiu, ktorá vznikla v prvých 400-miliónoch rokov vesmíru.

Webbov vesmírny teleskop sa pozrel na ranný vesmír
Zdroj: NASA

Webbov vesmírny teleskop vedci špecificky navrhli tak, aby dokázal zachytiť mimoriadne jemné infračervené žiarenie vzdialených galaxií. Vďaka tejto schopnosti môžu astronómovia pozorovať ako vyzerali galaxie na počiatku vesmíru, informuje portál NASA.

Obdobiu prvých galaxií vedci zatiaľ úplne nerozumejú, no vďaka zvláštnemu fenoménu, ktorý sa nazýva gravitačná šošovka, dokáže Webb pozorovať aj tie galaxie, ktoré by za iných okolností neboli viditeľné. Gravitačná šošovka je jav, ktorý predpovedal Einstein vo svojej teórii relativity. Podľa nej existuje takzvaný časopriestor, ktorý sa vplyvom hmoty pokrivuje. Čím väčšia hmotnosť objektu, tým je zakrivenie výraznejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky objekty toto zakrivenie prirodzene nasledujú vrátane svetla. Keď sa svetlo zo vzdialenej galaxie dostane do tejto deformácie, svoju dráhu ohne a vzniká gravitačná šošovka. V praxi astronómovia tento jav využívajú ako kozmickú lupu, keďže následný obraz je zväčšený. Jediné čo im k tomu treba je masívna galaxia alebo skupina galaxií v popredí a skúmaný objekt ležiaci v pozadí. Webbovmu teleskopu sa nedávno podarilo zachytiť gravitačnú šošovku galaktickej skupiny MACS0647, ktorá odhalila vzdialenejší systém MACS0647-JD. Zároveň vytvorila trojnásobný odraz tohto systému.

Webb prináša pohľady z ranného vesmíru
Zdroj: NASA

Bledočervená bodka

Galaxiu JD objavil astronóm Dan Coe pred približne desiatimi rokmi. Vtedy sa na ňu pozrel Hubblov vesmírny ďalekohľad, no v jeho oku išlo len o drobnú bledočervenú bodku. Predpokladá sa, že vznikla niekedy v prvých 400-miliónoch rokov po veľkom tresku. Ako vysvetľuje Coe, Webbov teleskop vedcov mimoriadne prekvapil. Zistili že nejde o jednu galaxiu, ale dva odlišné objekty. Zatiaľ nie je jasné či ide o dve galaxie, alebo dve jasné skupiny hviezd v jednej galaxií. Viac odpovedí prinesie Webbov teleskop.

Jeden objekt má modrejší odtieň ako ten druhý. Astronómovia vysvetľujú, že modrá bodka predstavuje mladšiu štruktúru,  ktorá obsahuje mladé hviezdy. Červený objekt je starší a nachádza sa v ňom oveľa viac prachu.

„Prekvapilo nás objaviť dve štruktúry v tak malej sústave. Možno sledujeme zlúčenie dvoch galaxií len krátko po vzniku celého vesmíru. Ak je to naozaj tak, potom sledujeme najvzdialenejšie zlúčenie galaxií, aké sme doteraz zaznamenali,“ vysvetľuje astronóm Tiger Yu-ang Hsiao, ktorý sa podieľal na objave.

Ako sme už písali, gravitačná šošovka masívnej skupiny galaxií MACS0647 rozdelila obraz sústavy do troch obrazov, JD1, JD2 a JD3. Pred príchodom Webbovho vesmírneho ďalekohľadu vedci nemali veľa príležitostí študovať galaxie v období ranného vesmíru. Teraz majú šancu lepšie pochopiť ako sa galaxie postupne vyvíjajú do moderných štruktúr podobných tej, v ktorej žijeme.

Webbov vesmírny teleskop sa pozrel na ranný vesmír
Zdroj: NASA

Zaujímavosťou je, že na Webbových záberoch si môžete častokrát všimnúť drobné bodky v pozadí. Každá jedna z nich predstavuje odlišnú galaxiu. To najlepšie nás však podľa astronómov ešte len čaká. S Webbovým vesmírnym teleskopom sa ešte nepokúsili zachytiť poriadny záber typu deep-field, teda záber s dlhou expozíciou. To všetko ešte len príde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre