Webbov teleskop našiel takmer zrkadlovú kópiu našej galaxie, Mliečnej dráhy, keď bol vesmír ešte mladý

Chcete vidieť ako vyzerala Mliečna dráha v mladosti? Webbov vesmírny teleskop našiel jej takmer zrkadlovú dvojičku, galaxiu The Sparkler.

Chcete vidieť ako vyzerala Mliečna dráha v mladosti?
Zdroj: James Josephides, Swinburne University, Tento obrázok ukazuje umelecký dojem z našej galaxie Mliečna dráha v jej mladosti

Ak vás niekedy zaujímalo ako vyzerala naša galaxia keď bola ešte mladá? Tak potom nový záber z Webbovho vesmírneho teleskopu je presne pre vás. Podarilo sa mu totiž nájsť galaxiu, ktorá je takmer zrkadlovým odrazom tej našej, keď bola ešte v plienkach, informuje portál Universe Today.

Okolo mladej galaxie sa nachádzajú dve guľové hviezdokopy, v ktorých sa blyštia mladé hviezdy a niekoľko trpasličích galaxií, ktoré dvojička Mliečnej dráhy momentálne priťahuje k sebe. Záber z Webbovho vesmírneho teleskopu nám ukazuje galaxiu ako vyzerala, keď mal vesmír len 4-miliardy rokov. Rovnako ako naša galaxia, aj táto vznikla približne v rovnakom čase a momentálne nasleduje rovnakú evolučnú cestu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„The Sparkler (pozn. redakcie: názov galaxie) možno nájsť v súhvezdí Volans na južnej oblohe. Galaxia a jej systém guľových hviezdokôp boli detekované pri červenom posune 1,38, čo znamená, že galaxiu vidíme asi pred 9 miliardami rokov, asi 4 miliardy rokov po Veľkom tresku. Pozorovania sú možné vďaka novému JWST a zjasňovaciemu efektu gravitačnej šošovky, ktorá je náhodne zarovnaná pred galaxiou“, vysvetľujú vedci.

Podľa súčasných teórií Mliečna dráha vznikla cez zlučovania rozličných galaxií, vďaka čomu rástla a získavala nové hviezdy. Ak sa nedávno objavená galaxia uberá rovnakým smerom, mala by skončiť rovnako ako naša. Astronómovia predpokladajú, že sa mladá galaxia od nás nachádza približne 9-miliárd svetelných rokov.

Rovnako ako Mliečna dráha, aj táto vznikala z prehustených regiónov, čo sú zhluky hmoty, napríklad oblaky neutrálneho vodíka. Astronómovia vysvetľujú, že tieto regióny možno považovať za zárodky galaxií. Z oblakov vodíka vznikli guľové hviezdokopy len krátko predtým, ako sa zrodila samotná galaxia. Preto sú niektoré hviezdy staršie ako štruktúra, v ktorej sa nachádzajú.

Keď vznikla mladá galaxia, postupom času pohlcovala menšie galaxie a zlučovala sa s tými, ktoré mali podobnú veľkosť ako ona. V prípade našej Mliečnej dráhy sa predpokladá, že najmenej polovica hmoty pochádza zo zlučovania sa s inými objektmi. Postupom času hviezdy a ostatný materiál vytvoria špirálovitý disk rovnako ako Mliečna dráha.

Zlučovanie galaxií

Vedci sú na základe dát z Webbovho teleskopu presvedčení, že nová galaxia prejde rovnakou evolučnou cestou ako Mliečna dráha. Teleskop pozoroval galaxiu v momente, keď mala len 3% hmotnosti tej našej. Postupným pohlcovaním ďalších galaxií dorastie do hmotnosti Mliečnej dráhy a predpokladá sa, že bude odrazom našej galaxie.

Objav je mimoriadne zaujímavým, pretože umožňuje vedcom pozorovať, ako sa naša galaxia mohla vyvinúť.

„Zdá sa, že sme sa stali svedkami toho, ako galaxie naberajú svoju hmotnosť. Sme radi za možnosť študovať nielen formáciu guľových hviezdokop, ale aj mladej Mliečnej dráhy,“ vysvetľuje profesor Duncan Forbes, ktorý sa podieľal na výskume.

V ďalších krokoch sa vedci pokúsia zistiť vek a zloženie niekoľkých kompaktných zdrojov okolo mladej Mliečne dráhy. Cieľom je zistiť, či sa tieto štruktúry podobajú na guľové hviezdokopy našej galaxie. Celkovo však vedci potrebujú viac dát na to, aby pochopili v akom evolučnom štádiu sa objavená galaxia nachádza. Astronómovia potrebujú nájsť aj ďalšie podobné objekty a na základe toho by dokázali zistiť, či nová galaxia skutočne kráča rovnakými chodníčkami ako Mliečna dráha. Ak by sa nakoniec ukázalo že nie, vedci by sa mali prehodnotiť čo vieme o evolúcii mladých galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre