WASP-189b sa okamžite zaradila medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre, vďaka jej závratným teplotám

Pozorovania satelitu CHEOPS odhalili fascinujúcu planétu

WASP-189b
Zdroj: ESA

Astronómovia práve dokončili pozorovania exoplanéty, ktorá by sa mohla radiť medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre. Teploty na jej povrchu môžu dosahovať teploty až 3 200 °C.

Pozorovania vykonal satelit Európskej vesmírnej agentúry, CHEOPS (pozn. redakcie: CHaracterising ExOPlanet Satellite). Teploty sú tak vysoké, že by dokázali rozpustiť všetky kamene, či kovy, prípadne ich premeniť na plyn. Hoci sa teploty nevyrovnajú povrchu nášho Slnka, ktoré sa môžu vyšplhať až na 6-tisíc °C, Povrch planéty WASP-189b môže konkurovať teplotám menších, trpasličích hviezd. Na tému upozorňuje portál sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka novým pozorovaniam sa táto planéta okamžite zaradila do zoznamu najextrémnejších planét, aké sme doteraz objavili. Okolo svojej domovskej hviezdy obehne raz za 2.7 dní. Zároveň je jednou stranou stále otočená ku svojej hviezde, čo znamená, že na jednej polovici je večný deň a tá druhá je zahalená v tme. Aby toho nebolo málo, planéta je obrovská, približne 1.6-krát väčšia ako Jupiter.

„WASP-189b je obzvlášť zaujímavá, pretože je to plynný obor, ktorý obieha veľmi blízko okolo domovskej hviezdy,“ tvrdí astrofyzička Monika Lendl, z University of Geneva.

Extrémna planéta

Hviezda, okolo ktorej WASP-189b obieha, sa nazýva HD 133112 a radí sa medzi najhorúcejšie hviezdy, okolo ktorých astronómovia objavili planéty. WASP-189b je planéta, ktorá je od nás vzdialená 326 svetelných rokov. Keďže obieha veľmi blízko pri svojej hviezde, je pre nás mimoriadne zložité ju priamo pozorovať. Satelit CHEOPS však využil niekoľko trikov. Najprv si počkal, kedy planéta prešla poza jej hviezdu, čo je známe aj ako okultácia. Následne satelit pozoroval prechod planéty popred jej hviezdu, čo sa nazýva tranzit.

Pomocou týchto dvoch pozorovaní dokázali vedci vyčítať jasnosť, teplotu, veľkosť, tvar a orbitálne charakteristiky planéty WASP-189b. Navyše sa dozvedeli aj niečo naviac o hviezde, okolo ktorej planéta obieha. Keďže sa planéta veľkosťou podobá na Jupiter, no je oveľa horúcejšia, vedci nazývajú tento typ planét horúce Jupitery. Veria, že tento objav im pomôže lepšie pochopiť tento typ planét. Vo vesmíre poznáme zatiaľ len hŕstku planét, ktoré by mali podobné charakteristiky ako WASP-189b.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre