Veda a výskum

Vznikli kontinenty Zeme po zrážke s masívnymi asteroidmi? Nové dôkazy sa prikláňajú k tejto teórii

Zem je jediné kozmické teleso v sústave, ktoré má kontinenty, no to ako vznikli pre nás ostáva stále záhadou. Mohli vzniknúť z nárazov asteroidov?

Zem je jedinou planétou v Slnečnej sústave, ktorá má kontinenty. Tie sa stali domovom nielen pre nás, ale aj množstvo ďalších živočíšnych druhov. Stále sú však pre nás do veľkej miery záhadou.

Existuje niekoľko rôznych teórií, no portál The Conversation prináša jednu, ktorá je prinajmenšom mimoriadne zaujímavá. Podľa nej kontinenty vznikli keď do Zeme narazilo niekoľko veľkých meteoritov. Teória obiehala vo vedeckej komunite pomerne dlho, no až v roku 2022 sa objavili dôkazy, ktoré by ju mohli potvrdiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V minulom roku vedci preskúmali prastaré minerály objavené v Západnej Austrálii. Tie naznačili, že do planéty mohlo pred miliardami rokov naraziť niekoľko veľkých kozmických objektov. Kontinenty sú časťou litosféry. Ide o pevný vonkajší obal Zeme, ktorý tvorí dno oceánov, kontinenty a zemská kôra.

Oceánska kôra je pomerne tenká a tvorí ju tmavá čadičová hornina. Kontinentálna kôra je hrubšia a tvorí ju hlavne žula bohatá na kremík. Vďaka nej kontinenty „plávajú“ na nižších vrstvách. Pod litosférou totiž existuje pomaly prúdiaca hmota takmer roztavenej horniny. Tá leží v najvrchnejšej časti zemského plášťa.

Ak by sme odstránili časti litosféry, zemský plášť by sa roztavil úplne kvôli uvoľneniu tlaku, ktorý predtým túto vrstvu stláčal. Ak by do zeme narazili gigantické meteority s priemerom stoviek kilometrov, tie by dokázali zemskú kôru a litosféru jednoducho rozlámať. Keď totiž vrazí obrovský meteorit do Zeme, uvoľní obrovské množstvo hmoty a roztaví horniny do vzdialenosti stoviek kilometrov od miesta nárazu.

Náraz taktiež uvoľní tlak na zemský plášť. To vedie k vytvoreniu hlbokooceánskej plošiny – hrči hrubej čadičovej kôry. Hlbokooceánske plošiny nájdeme pod Islandom alebo Havajom a vedci veria, že by v minulosti mohli vytvoriť naše kontinenty.

Vznikli kontinenty nárazom obrovského meteoritu?

Hlbokooceánska plošina môže vytvoriť kontinent pomocou takzvanej „kôrovej diferenciácie“. V rámci tohto procesu sa hrubá plošina zohreje od zemského plášťa natoľko, že sa začne odspodku roztavovať. Počas tohto procesu vzniká žulovitá hornina, z ktorej je vytvorená kontinentálna kôra.

Hlbokooceánske plošiny ale môžu vzniknúť aj odlišným spôsobom. Tie pod Havajom a Islandom vznikali vďaka horúcemu materiálu, ktorý stúpal od zemského jadra až k litosfére. Keď sa dostane k vyšším vrstvám, spustí sa masívne roztavovanie zemského plášťa. Tento proces však naše kontinenty nevytvoril.

Autori štúdie vylučujú tento scenár na základe analýzy izotopov kyslíku v mineráloch zirkónu, ktorý možno nájsť v kontinentálnej kôre. Zirkón sa považuje za najstarší materiál v zemskej kôre. Obsahuje urán, ktorý sa rozpadá a na základe toho môžu vedci určiť vek minerálu.

Analýza izotopov kyslíku ukázala jasný vzorec, ktorý súvisí s nárazom obrovského meteoritu. Pri tejto udalosti môžu vznikať aj takzvané sférulity, drobné zaoblené telesá. Tie sa našli aj v Západnej Austrálii a sú rovnako staré ako vzorky zirkónu. Autori štúdie naznačujú, že vznikli v rovnakej dobe. Autori výskumu sa v nasledujúcich krokoch pokúsia nájsť aj ďalšie prastaré horniny, ktoré by im mohli pomôcť teóriu o dopade gigantických meteoritov potvrdiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close