Vzniká v momente maximálneho chaosu: Pozrite sa na jedinečnú polárnu žiaru, po prvýkrát zachytenú na Marse

Spoluprácou NASA a Spojených arabských emirátov sa podarilo vedcom získať jedinečný pohľad na chaotické interakcie solárneho vetra a marťanskej atmosféry.

Spoluprácou dvoch misií sa vedcom podarilo zachytiť jedinečnú polárnu žiaru
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Najčastejším druhom polárnej žiary na Marse je takzvaná protónová polárna žiara, ktorú sa podarilo spoluprácou americkej NASA a Spojených arabských emirátov lepšie preskúmať. Na tento pozoruhodný úkaz sa pozreli misie MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution) a Emirates Mars Mission.

Misia Spojených arabských emirátov sa na protónovú polárnu žiaru pozrela z diaľky, zatiaľ čo misia MAVEN vykonala pozorovania plazmy priamo v mieste, kde sa polárna žiara odohrávala. V rámci týchto pozorovaní sa podarilo misiám objaviť jemné štruktúry, ktoré pokrývajú celú dennú stranu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Protónová polárna žiara alebo inak protónová aurora, bola po prvýkrát odhalená misiou MAVEN v roku 2018. Vzniká v momente stretu solárneho vetra s vrchnou časťou marťanskej atmosféry. Vo väčšine prípadov sa hladko a rovnomerne rozprestiera naprieč celou pologuľou planéty. V rámci nedávnych pozorovaní sa však vedcom podarilo zachytiť pravý opak, teda „hrudkatú“ protónovú auroru.

Ide  o dynamický a premenný úkaz, vznikajúci keď turbulentné podmienky umožnia nabitým časticiam prekĺznuť priamo do atmosféry. Tieto častice začínajú žiariť počas toho, ako spomaľujú.

„Misia Arabských emirátov naznačuje že pozorovaná polárna žiara bola mimoriadne neorganizovaná. To znamená, že plazma okolo planéty musela byť vážne narušená až do bodu, kedy častice solárneho vetra priamo narážali na atmosféru vždy, keď sme mohli pozorovať emisie,“ vyjadril sa Mike Chaffin, vedec pracujúci na misiách MAVEN a Emirates Mars Mission.

Chaotické interakcie

Nedávno pozorovaný prípad polárnej žiary sa považuje za vedeckú vzácnosť. V bežnom prípade sa častice solárneho vetra nedokážu vždy dostať k vrchnej časti marťanskej atmosféry. Tieto častice odkloní magnetické pole planéty. Občas však nastane chaos, ako to opisujú vedci pracujúci na oboch projektoch. Zatiaľ nie je známe, aký dopad majú tieto výrazné aurory na prostredie v okolí planéty, no nové pozorovania dvoch misií vedcom ponúknu viac informácií.

Spolupráca NASA a Spojených arabských emirátov je pre výskum tohto druhu kritická. Misia Emirates Mars Mission sa pozerá na planétu globálne a ponúka jedinečnú perspektívu k pozorovaniam misie MAVEN. Pozorovania misie MAVEN zas pomáhajú sonde Spojených arabských emirátov dať získané dáta do kontextu.

Pohľad z viacerých perspektív umožňuje vedcom potlačiť hranice výskumu, čo sa ukázalo aj pri pozorovaniach Zeme alebo Slnka. Južná pologuľa planéty momentálne prechádza letným obdobím, kedy sú divoké polárne žiary častejším javom, než počas iných ročných období. Na obežnej dráhe planéty sa momentálne nachádza 8 aktívnych misií, ktoré nám prinášajú nové poznatky o Marse. Misie MAVEN a Emirates Mars Mission pokračujú v pozorovaní južnej pologule planéty a vedci dúfajú, že už čoskoro prinesú viac informácií o chaotických interakciách solárneho vetra a atmosféry Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre