SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vzdialená galaxia vysiela zvláštny rádiový signál: Čo sa ukrýva za jeho pôvodom?

Signál prekvapil svojimi charakteristikami, no zatiaľ vedcom neprezradil nič viac o svojom zvláštnom pôvode.

Počas pozorovania špirálovitej galaxie NGC 2082 si austrálski astronómovia všimli niečo nezvyčajné. Išlo o záhadný rádiový signál, ktorého vznik a zdroj ostávajú nateraz záhadou. O signáli sa dozvedáme zo štúdie, ktorá bola publikovaná 23. mája na portáli ArXiv.

Medzi rádiové zdroje sa ráta množstvo objektov, ktoré vyžarujú pomerne veľké množstvá rádiových vĺn. Môžu to byť pulzary, hmloviny, kvazary alebo rádiové galaxie, vysvetľuje portál Phys. Čo sa nového signálu týka, astronómovia ho zachytili počas pozorovania galaxie troma teleskopmi – ASKAP, ATCA a rádiového teleskopu Parkes. Rádiový signál sa objavil približne 20 uhlových sekúnd od jadra galaxie NGC 2082. Od Zeme sa táto galaxia nachádza približne 60-miliónov svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zo vzdialenej galaxie prišiel zvláštny druh rádiového signálu
Zdroj: ArXiv (Balzan et al.)

Záhadný zdroj signálu

Vedci zatiaľ nevedia, čo môže byť zdrojom zvláštneho signálu, no na základe jeho charakteristík vylúčili ako zdroj pulzar alebo pozostatok supernovy. Predpokladá sa teda, že zdroj signálu môže mať termálny pôvod. Povaha signálu vedcom pripomína rýchle rádiové signály, druh emisie, ktorá môže v zlomku sekúnd vyžiariť energiu, ako Slnko za niekoľko rokov. Signál ale nie je dostatočne jasný na to, aby bol trvalým rádiovým zdrojom.

Rýchle rádiové signály sú jav, pri ktorom sa uvoľní obrovské množstvo energie vo forme rádiového žiarenia. Na zemi ich vnímame ako záblesky žiarenia pochádzajúce mimo našej galaxie, ktoré netrvajú dlhšie ako niekoľko milisekúnd. Niektoré takéto signály môžu byť opakované, no istý druh signálov sa objaví iba raz, kvôli čomu je ich mimoriadne náročné vysledovať.

Astronómovia momentálne nevedia s istotou povedať, čo rýchle rádiové záblesky vytvára. Komunita ale akceptovala, že za ich vznik pravdepodobne môžu magnetary, čo sú neutrónové hviezdy s mimoriadne silným magnetickým poľom.

Vedci vo svojej práci zhodnotili, že signál s označením J054149.24-641813.7 bude s najväčšou pravdepodobnosťou vychádzať niekde spoza galaxie NGC 2082. Podľa vedcov ide o kvazar, rádiovú galaxiu alebo aktívne galaktické jadro. Kvazary alebo kvázihviezdne rádiové zdroje, sú vzdialené vysokoenergetické aktívne galaktické jadrá. Kvazary predstavujú mimoriadne silný zdroj žiarenia, a to ako v rádiovom, tak aj vo viditeľnom spektre. Spočiatku sa predpokladalo, že sú kvazary podobné hviezdam, nie že ide o celé galaxie.

Za aktívne galaktické jadrá sa považujú jadrá galaxií, v ktorých sa nachádza aktívna supermasívna čierna diera. Takáto čierna diera pohlcuje hmotu okolo seba, pričom vyžaruje emisie v rôznych vlnových dĺžkach.

Astronómovia sa prikláňajú k teórii, že zdroj rádiového signálu sa nachádza niekde v pozadí galaxie. Túto teóriu podporuje aj plochý spektrálny index signálu a jeho slabá polarizácia. Astronómovia plánujú aj ďalšie pozorovania signálu, ktoré by mohli ďalej potvrdiť jeho pôvod. Nateraz sa ale držia teórie, že ide o kvazar alebo rádiovú galaxiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close