SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vzácna forma diamantu ku nám prišla z vesmíru, tvrdí výskum: Poukazuje na kolosálnu zrážku v Slnečnej sústave

Lonsdaleit je hexagonálna forma diamantu, ktorá je stále opradená rúškom tajomstva.

Vedci z austrálskej univerzity RMIT potvrdili existenciu vzácneho druhu diamantu, ktorý objavili v meteorite typu ureilit. Tento druh diamantu sa nazýva lonsdaleit a špecifický je svojou šesťuholníkovou štruktúrou.

Vo svojom novom výskume tím naznačuje, že diamanty mohli vzniknúť v útrobách trpasličej planéty, ktorá v našej Slnečnej sústave existovala. Táto planéta sa mala pred 4,5-miliardami rokov, krátko po vzniku sústavy, zraziť s veľkým asteroidom. Lonsdaleit je potenciálne pevnejší než obyčajný diamant, ktorý má kockovú štruktúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia dokazuje, že lonsdaleit môže existovať v prírode. Zároveň sa vedcom podarilo zistiť, že najväčšie kryštály tohto diamantu majú len mikrón, oveľa menšiu šírku ako ľudský vlas. Neobvyklá štruktúra diamantu by mohla priniesť revolúciu v baníckom priemysle, ale aj ďalších odvetviach. Štúdia hexagonálnej štruktúry totiž poskytuje návod ako vyrobiť mimoriadne pevné materiály.

V rámci vedeckej práce autori štúdie naznačujú, že objavili dôkazy o novom procese formácie, ako pre lonsdaleit, tak aj pre bežný diamant. Prostredníctvom elektrónovej mikroskopie preskúmali vzorky vzácnych meteoritov a získali lepšiu predstavu o tom, ako oba typy diamantov vznikali. Ich verzia hovorí o masívnej kolízii asteroidu a s najväčšou pravdepodobnosťou nejakej trpasličej planéty.

„Existujú silné dôkazy poukazujúce na to že existuje nový proces formácie lonsdaleitu a obyčajného diamantu. Ide o podobný proces ako chemická depozícia z plynnej fázy. Tento proces sa odohráva v kozmických objektoch, pravdepodobne v hlbších vrstvách trpasličej planéty, krátko po katastrofickej kolízii,“ tvrdí Dougal McCulloch, vedúci štúdie.

Formácia pevnejšieho diamantu

Lonsdaleit vznikol zo superkritickej tekutiny pri vysokých teplotách a  tlaku. Neskôr, keď prostredie ochladlo a tlak sa znížil, diamanty nahradili lonsdaleit.

„Príroda nám ukazuje proces, ktorý môžeme replikovať. Predpokladáme, že by sme lonsdaleit mohli využiť na výrobu drobných, extrémne pevných súčiastok,“ Vysvetľuje Andy Tomkins z Monash University.

Lonsdaleit môže vznikať aj na Zemi, počas dopadu meteoritu. Ako už bolo spomenuté, vzniká pri vysokých teplotách a tlaku, teda podmienkach, ktoré môžeme nájsť aj na mieste, kde sa kozmický objekt zrazí s povrchom našej planéty. Tieto podmienky transformujú grafit na diamant, no lonsdaleit si dokáže zachovať hexagonálnu štruktúru grafitu.

Vyskytuje sa vo forme mikroskopických kryštálov v niekoľkých meteoritoch. Po prvýkrát ho objavili v roku 1967 vo vzorkách meteoritu Canyon Diablo. Následne ho identifikovali aj v meteoritoch Kenna a Allan Hills 77283. V roku 2021 vedci z Washington State University informovali, že sa im podarilo vytvoriť dostatočne veľké kryštály lonsdaleitu na to, aby dokázali odmerať ich pevnosť. Aj tento výskum potvrdil, že je lonsdaleit pevnejší než klasické diamanty.

Vedci preskúmali lonsdaleit pomocou niekoľkých vedeckých metód, vrátane elektrónovej mikroskopie. To im umožnilo oveľa lepšie preskúmať vlastnosti tohto diamantu a jeho možný vznik.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close