Vyznal vám niekto cudzí náklonnosť v komentári na sociálnej sieti? O čo ide a ako sa nenechať oklamať?!

Na sociálnej sieti sa čoraz viac objavujú komentáre, v ktorých cudzie osoby vyznávajú niekomu náklonnosť. Dajte si pozor, takto začína „romantický podvod“. Čo to je a ako prebieha?!

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Podvodníci sú nesmierne vynaliezaví ľudia, ale pre našu škodu, túto schopnosť využívajú s cieľom obohatiť sa na úkor obetí. Keď sa hovorí o podvodoch na internete, tak najčastejšie sa spomínajú rôzne falošné e-shopy či podvodné stránky, ktoré sa snažia získať od nás údaje z platobných kariet, ktoré následne zneužijú.

Možno ste si aj vy všimli, že v posledných mesiacoch na sociálnej sieti pribudlo veľké množstvo reakcií, v ktorých ľudia vyznávajú náklonnosť druhej osobe. Zväčša tak reagujú na komentáre iných ľudí. Na jednej strane, je to pekné a určite každého poteší, keď sa niekomu druhému páči. No mali by sme byť obozretní. Dôvodom je, že človek na druhej strane môže mať zlý úmysel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, rastie počet romantických podvodov

V posledných dňoch sme zaznamenali zvýšenú mieru reakcií podvodných komentátorov, ktorí sa snažia získať u ľudí sympatie a následne ich okradnúť. Dobrým príkladom je aj komentár nižšie, kedy na reakciu staršej ženy ku článku reagoval pohľadný muž vyznaním sympatií so žiadosťou, či sa s ňou môže neskôr spojiť.

„Dúfam, že moja správa nepôsobí ako nejaký zásah do súkromia, ak áno, prepáčte, že som musela priznať, že ste stelesnením krásy. Naozaj by to bol zločin proti ľudskosti a prírode, keby som odišiel bez komentára, tvoj úsmev je taký krásny, že ho musí vidieť každý Snažil som sa ti poslať žiadosť o priateľstvo, ale nepodarilo sa mi to, ale môžeš mi poslať žiadosť o priateľstvo, rád ťa spoznávam Vďaka“, píše podvodník nižšie.

Facebook pokus o podvod_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen komentára

Falošný profil s ukradnutou identitou

Potom, ako sme si rozklikli profil používateľa, tak sme z neho vyčítali, že Martin Jakub sa narodil v Prahe (podľa profilu v hlavnom meste Českej republiky), pracuje ako chirurg a zároveň žije Yemene. Rovnako sa chváli tým, že ukončil hotelovú akadémiu, no na vysokú školu už nechodil. Na jeho profile môžeme nájsť desiatky motivačných citátov v slovenskom jazyku či fotografie s priateľmi. Viacero zverejnených fotografií bolo komentovaných či označených staršími ženami, s ktorými si pravdepodobne píše.

Má to ale jeden háčik, potom, ako sme si vyhľadali jeho profilovú fotografiu, tak sme zistili, že bola ukradnutá z internetu. Konkrétne od plastického chirurga z Mexika, ktorý sa volá Manuel Sanmiguel-Ramos. Po krátkom hľadaní profilu Manuela na sociálnych sieťach, sme ho aj našli, kde zdieľal rovnaké alebo podobné fotografie, ktorými sa prezentuje aj profil Martin Jakub.

Ako prebieha romantický podvod?

Pri listovaní komentármi na Facebooku sme narazili na desiatky podobných komentárov, kde modus operandi bol praktický identický. Komentáre plné komplimentov, ktoré končia žiadosťou o priateľstvo. Prípadne sme sa stretli aj s správou, ktorá nám pristala priamo v messengeri. Jedna z nich začínala nevinne a to pozdravom „ahoj“. V prípade tej druhej, pokus o kontakt bol o niečo viac šteklivejší.

Možno sa teraz pýtate, čo sa ale potom deje, keď s útočníkom nadviažete komunikáciu. Nedávno sme upozorňovali na tento typ podvodu, kedy Slovenska prišla o niekoľko tisíc €. Cieľom útočníka je nadviazať vzťah s potenciálnou obeťou a neskôr od nej získať najčastejšie peniaze vo forme pôžičky alebo údaje z bankovej karty, ktoré neskôr zneužije. No keď peniaze treba vrátiť, tak sa jednoducho odmlčí alebo svoj profil odstráni nadobro. Obeti následne zostanú už len oči pre plač.

Nedávna štúdia odhalila, že útočníci najčastejšie na manipuláciu obetí používajú emocionálne vydieranie či vytváranie krízy a pocitu viny v obeti. Typické pre nich rovnako je, že sa snažia čo najskôr dostať obeť zo zoznamovacích aplikácií, prípadne z inej platformy, pomocou ktorej spoznali obeť do chatovacej aplikácie. Ďalšie varovné signály sú, že odmietajú hovory cez telefón alebo neposielajú aktuálne fotografie. No tým najväčším varovným signálom je, keď niekto požiada o peniaze.

Výskumníci rovnako zistili, že najviac ohrozenou skupinou ľudí sú tí, ktorí sa cítia osamelí a rovnako ľudia, ktorí majú málo digitálnych zručností. Zväčša ide o preto o ľudí v zrelom a staršom veku. V nebezpečenstve sú ale aj mladí ľudia, ktorí nadhodnocujú svoje zručnosti v digitálnom svete, dopĺňajú výskumníci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre