Vyzerá to ako kúzlo, no naozaj to funguje: Vedci ukázali spôsob, ako urobiť kožu priesvitnou
Výskumníci našli jednoduchý a mimoriadne lacný spôsob, ako spraviť kožu myši transparentnou. Vyzerá to ako kúzlo.
Výskumníci z University of Texas objavili fascinujúci a pritom mimoriadne jednoduchý trik. V rámci výskumu sa im podarilo spraviť kožu transparentnou len s pomocou bežne dostupného žltého potravinárskeho farbiva a vody.
Roztok sa spolieha na látku tartrazín, ktorá sa používa v ľahko dostupnom a lacnom farbive. Výskumníci vysvetľujú, že ľudská koža je médium, ktoré podobne ako hmla rozptyľuje svetlo. To je hlavný dôvod, prečo cez ňu nedokážeme vidieť do tela.
V experimente vytvorili roztok, ktorý kombinuje žlté farbivo, ktoré absorbuje najviac svetla, hlavne modrého a ultrafialového a kožu, médium ktoré rozptyľuje svetlo. Ak sa na tieto látky pozrieme individuálne, v oboch prípadoch ide o látky, ktoré zablokujú najviac svetla v tom, aby sa cez ne dostalo. Keď ich ale spojíme, stane sa niečo fantastické. Experiment ukázal, že dokážeme spraviť z myšacej kože transparentnú vrstvu, ktorá vedcom dovolila nazrieť do tela tohto tvora.
“Ak rozumiete fyzike, potom to dáva zmysel. Ak nie, bude sa vám to zdať ako kúzelnícky trik,” vysvetľuje doktor Zihao Ou, vedúci nového výskumu.
Znie to ako kúzlo, je to iba fyzika
Kúzlo sa môže odohrať, lebo rozpustenie svetlo absorbujúcich molekúl vo vode mení refrakčný index vzniknutého roztoku. Refrakčný index určuje ako látka ohýba svetlo. Roztok má tento index rovnaký ako index komponentov tkaniva. Jednoduchšie povedané, molekuly žltého farbiva znižujú to, do akej miery sa svetlo rozptyľuje v tkanive.
Počas experimentov vedci potreli roztokom trup a lebky myší. Keď sa látka vpila do kože, koža sa stala transparentná. Autori štúdie zároveň informujú, že celý proces vieme rovnako jednoducho zvrátiť tým, že umyjeme farbivo ktoré ostalo na koži. Postupne sa farbivo spracuje a vylúči sa cez moč.
Neprehliadnite
Koži treba nechať chvíľu, kým sa stane transparentnou. V tomto smere funguje veľmi podobne ako maska na tvár alebo rôzne krémy. Potrebujeme počkať chvíľu, kým sa látka vpije do kože. Cez transparentnú kožu na hlave dokázali vedci priamo pozorovať cievky na povrchu mozgu. V oblasti trupu pozorovali orgány myši a kontrakcie svalov, ktoré presúvajú látky cez tráviaci trakt.
Transparentná oblasť má jemne oranžové sfarbenie. Žlté farbivo, ktoré výskumníci použili sa bežne označuje ako FD&C Yellow #5. Používa sa bežne v oranžovo alebo žlto zafarbených čipsoch, na cukríkoch a v ďalších jedlách.
“Je dôležité, aby bolo farbivo biokompatibilné, teda bezpečné pre živé organizmy. Tartrazín je nielen bezpečný, no zároveň veľmi lacný a efektívny, nepotrebujeme ho veľa, aby fungoval,” tvrdia vedci.
Zatiaľ nevieme, či to funguje aj na ľudí
Výskumníci zatiaľ neotestovali, či podobný proces funguje aj na ľudí. Naša koža je totiž približne 10-krát hrubšia ako koža myši. Zatiaľ výskumníci nevedia, aká dávka alebo podanie farbiva by bolo potrebné na to, aby sme penetrovali celú hrúbku ľudskej kože.
V zdravotníctve lekári používajú ultrazvuk, ak sa chcú pozrieť hlbšie do tela. Množstvo diagnostických platforiem je podľa autorov štúdie veľmi drahých a nedostupných pre širokú verejnosť. Metóda, ktorú vo výskume predstavili, by ale byť nemala.
Uplatnenie by mohla transparentná koža nájsť vo vylepšení súčasných pozorovacích metód a biomedických výskumov. Zariadenia, ako napríklad teleskop, sa nevyužívajú na priame skúmanie ľudí alebo zvierat, pretože svetlo nedokáže prejsť cez živé tkanivo. Ak ale vedci dokážu urobiť tkanivo transparentné, potom by mohli spôsobiť revolúciu v odbore optických biologických výskumov.
Autori štúdie už pokračujú v ďalších výskumoch. Tie zistia, aké množstvo farbiva najlepšie funguje v prípade ľudskej kože. Zároveň hľadajú ďalšie materiály, niektoré aj synteticky vyrobené, ktoré by fungovali lepšie ako tartrazín. Výskumníci predpokladajú, že sa im podarí nájsť aj spôsob, ako by sme mohli jedného dňa bezpečne vidieť cez kožu do ľudského tela.
Komentáre