Vývojár vytvoril aplikáciu, ktorá upozorní používateľov na to, že práve odosielajú dáta do Google
Googerteller je aplikácia, ktorá upozorní používateľov na to, že Google práve o nich zhromažďuje dáta. Dostupnou je zatiaľ pre obmedzený počet OS.
Súkromie na internete je čoraz viac frekventovanejšou témou. Pravdou ale je, že uniknúť všade prítomným sledovačom, je prakticky nemožné. Jedným z najväčších žrútov dát popri sociálnych sieťach, je Google. Jeho služby používame prakticky všetci – od vyhľadávača, cez videoserver YouTube až po Gmail. Tých služieb je ale oveľa viac. V mnohých prípadoch si to ani neuvedomujeme, že používame nejakú zo služieb spoločnosti.
Problém je ale v tom, že Google zhromažďuje o nás informácie aj mimo svojich stránok. To viedlo Berta Huberta k tomu, aby vytvoril nástroj, prostredníctvom ktorého budete upozornený na to, že Google o vás v danom momente zhromažďuje údaje alebo inak s nimi pracuje. Pre tých, ktorí nevedia, tak Hubert je pôvodný tvorca PowerDNS. Na tému upozornil portál 9to5google.com.
„Googerteller“
Hubert vytvoril nástroj, ktorý pracuje so zoznamom dostupných IP adries, ktoré sú prepojené so službami Google s výnimkou tých, ktoré súvisia so službou Google Cloud. Aplikácie Googerteller monitoruje, či váš počítač komunikuje s týmito adresami. Vždy, keď sa vaše zariadenie pripojí k jednej z týchto IP pri používaní programu alebo prehliadača, budete počuť pípnutie.
Fungovanie nástroja demonštroval vo videu nižšie. Ako môžete vidieť, tak pri každom stlačení prázdneho textového pola v prehliadači možno počuť pípnutie. Je to spôsobené tým, že prehliadač odosiela žiadosti o návrhy automatického dopĺňania informácií. Video ďalej ale odhaľuje, že aj pri iných kliknutiach, napríklad na rozbalenie ponuky menu, dôjde k pípnutiu. Je to pravdepodobné spôsobené tým, že stránka využíva na sledovanie návštevnosti a aktivity používateľov nástroj Google Analytics.
https://twitter.com/bert_hu_bert/status/1561466204602220544
Neprehliadni
Ďalej treba ale uviesť, že nástroj ktorý Hubert vytvoril, je nateraz dostupný len pre operačné systémy založené na GNU/Linux. Kompatibilný je teda so systémami ako napríklad Ubuntu, Debian, Arch alebo Fedora. Otvorenou otázkou preto zostáva, či bude neskôr dostupný aj pre používateľov Windows a Mac počítače.
Celkovo vzaté, táto aplikácia je jednoducho určená na zvýšenie povedomia o tom, ako často spoločnosť Google prijíma údaje súvisiace s vašou aktivitou na internete.
Komentáre