APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Vývojár vytvoril aplikáciu, ktorá upozorní používateľov na to, že práve odosielajú dáta do Google

Googerteller je aplikácia, ktorá upozorní používateľov na to, že Google práve o nich zhromažďuje dáta. Dostupnou je zatiaľ pre obmedzený počet OS.

Súkromie na internete je čoraz viac frekventovanejšou témou. Pravdou ale je, že uniknúť všade prítomným sledovačom, je prakticky nemožné. Jedným z najväčších žrútov dát popri sociálnych sieťach, je Google. Jeho služby používame prakticky všetci – od vyhľadávača, cez videoserver YouTube až po Gmail. Tých služieb je ale oveľa viac. V mnohých prípadoch si to ani neuvedomujeme, že používame nejakú zo služieb spoločnosti.

Problém je ale v tom, že Google zhromažďuje o nás informácie aj mimo svojich stránok. To viedlo Berta Huberta k tomu, aby vytvoril nástroj, prostredníctvom ktorého budete upozornený na to, že Google o vás v danom momente zhromažďuje údaje alebo inak s nimi pracuje. Pre tých, ktorí nevedia, tak Hubert je pôvodný tvorca PowerDNS. Na tému upozornil portál 9to5google.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Googerteller“

Hubert vytvoril nástroj, ktorý pracuje so zoznamom dostupných IP adries, ktoré sú prepojené so službami Google s výnimkou tých, ktoré súvisia so službou Google Cloud. Aplikácie Googerteller monitoruje, či váš počítač komunikuje s týmito adresami. Vždy, keď sa vaše zariadenie pripojí k jednej z týchto IP pri používaní programu alebo prehliadača, budete počuť pípnutie.

Fungovanie nástroja demonštroval vo videu nižšie. Ako môžete vidieť, tak pri každom stlačení prázdneho textového pola v prehliadači možno počuť pípnutie. Je to spôsobené tým, že prehliadač odosiela žiadosti o návrhy automatického dopĺňania informácií. Video ďalej ale odhaľuje, že aj pri iných kliknutiach, napríklad na rozbalenie ponuky menu, dôjde k pípnutiu. Je to pravdepodobné spôsobené tým, že stránka využíva na sledovanie návštevnosti a aktivity používateľov nástroj Google Analytics.

Ďalej treba ale uviesť, že nástroj ktorý Hubert vytvoril, je nateraz dostupný len pre operačné systémy založené na GNU/Linux. Kompatibilný je teda so systémami ako napríklad Ubuntu, Debian, Arch alebo Fedora. Otvorenou otázkou preto zostáva, či bude neskôr dostupný aj pre používateľov Windows a Mac počítače.

Celkovo vzaté, táto aplikácia je jednoducho určená na zvýšenie povedomia o tom, ako často spoločnosť Google prijíma údaje súvisiace s vašou aktivitou na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close