Využívate vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja v smartfóne? Pozrite sa na jej výhody aj nevýhody!

Pozrite sa, aké výhody či nevýhody so sebou prináša, ak máte aktivovanú vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja vášho smartfónu.

Hz_displej smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Trendom posledných mesiacov medzi smartfónmi je vyššia obnovovacia frekvencia displeja. Výrobcovia smartfónov sa predbiehajú, kto z nich prinesie smartfón s vyššou frekvenciou a získajú tak vyššiu popularitu medzi fanúšikmi. A zatiaľ čo sme približne dva roky dozadu nad smartfónom s obnovovacou frekvenciou na úrovni 120Hz či dokonca 144Hz ani nepremýšľali, dnes je tu takých mnoho. Aké výhody so sebou však táto vychytávka dnešných displejov prináša? Mali by ste si vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja aktivovať aj vy? A prináša táto funkcia so sebou aj nejaké tie nevýhody? Odpoveď nám prináša portál konsyse.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Aktivujte si vyššiu obnovovaciu frekvenciu pre tieto výhody

S príchodom vyššej obnovovacej frekvencie displeja prišla do smartfónov aj možnosť výberu, či si túto funkciu aktivujeme. Práve preto pre mnohých používateľov smartfónov prichádza dilema, či je vhodné si vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja využívať. Jednou z výhod tejto funkcie displeja je nepochybne plynulejší obraz, ktorý oceníme počas rôznych animácií a pohybov na displeji. Práve toto dokáže byť najväčším lákadlom, no len málokto vie, že výhod je ešte viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno ste si všimli, že herné smartfóny ponúkajú spravidla vyššie obnovovacie frekvencie ako klasické smartfóny. Dôvodom je práve zobrazovanie obsahu počas hrania hier, ktoré je plynulejšie a ak patríte medzi hráčov hier na svojom smartfóne, určite by ste si mali vyššiu obnovovaciu frekvenciu vášho displeja aktivovať. Veľmi podstatnou výhodou vyššej obnovovacej frekvencie je aj zdravotný benefit. S aktívnou vyššou obnovovacou frekvenciou displeja prichádza aj menšia bolesť očí počas používania smartfónu, čím dokážeme so smartfónom vydržať dlhšie bez akéhokoľvek tlaku či slzenia očí.

Viac Hz = vyššia spotreba batérie

Určite ste už počuli o tom, že vyššia obnovovacia frekvencia displeja dokáže rýchlejšie vybíjať batériu smartfónu. To síce môže byť pravda, no rozdiel nie je až tak výrazný. V závislosti od obnovovacej frekvencie (60/90/120 Hz), hovoríme o rozdiele niekde v rozpätí od 7% do 10%. Ak by sme však potrebovali so svojím smartfónom vydržať čo najdlhšie, určite by sme si vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja deaktivovali. Ušetríme tak niekoľko minút, ktoré dokážu v istých prípadoch veľmi pomôcť.

Pri využívaní vyššej obnovovacej frekvencie musí aj náš smartfón pracovať o niečo viac a najviac si to odnesie GPU. Práve grafický procesor v našom smartfóne je v takomto prípade namáhaný oveľa viac a výsledkom môže byť aj vyššie zahriatie nášho zariadenia. To by však nemalo byť pravidlom a ak sa váš smartfón neprimeranie prehrieva len pre využívanie vyššej frekvencie displeja, mali by ste s ním zájsť do servisu. Vyššie zahriatie je totiž v poriadku, neprimerané prehrievanie dokáže byť minimálne podozrivé.

Akú frekvenciu displeja podporuje váš smartfón? A využívate vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja aj vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre