Využívate vlastný launcher z Obchodu Play? Nie všetky musia byť bezpečné, pozrite sa prečo!
Launcher nainštalovaný z Obchodu Play môže pristupovať k citlivým informáciám v našom smartfóne. Pozrite sa na výber bezpečných alternatív.
O bezpečnosti aplikácií pre klávesnice sme sa rozprávali už pred nejakou dobou. Tieto aplikácie síce pochádzajú z Obchodu Play, no ani v ňom nie sú všetky aplikácie úplne bezpečné a môžu pre nás alebo náš smartfón spôsobovať riziko. Dôvodom je, že aplikácie pre klávesnice majú prístup ku všetkému čo píšeme vrátane našich hesiel, ktoré prostredníctvom tej klávesnice spokojne zadávame. Ako je to však s launchermi, ktoré si nainštalujeme pomocou Obchodu Play? A využívate takýto launcher z obchodu pre aplikácie aj vy? Všetky potrebné informácie ohľadom tejto úpravy smartfónu a jej bezpečnosti nám prináša portál makeuseof.com.
Ako je to s launchermi a bezpečnosťou smartfónu?
Rôzne aplikácie v našich smartfónoch si vyžadujú rôzne povolenia. Nie vždy však ide o zbytočné povolenia ale aj o povolenia, ktoré aplikácie nutne potrebujú k správnemu fungovaniu. Tak ako aplikácie pre klávesnice potrebujú mať prístup k textu, tak aj aplikácia pre galériu potrebuje mať prístup k súborom v našom zariadení. A aby sme sa dostali ku koreňu problému, aj launcher potrebuje veľa povolení, ktoré pre nás nemusia byť výhodné. Predsa len ide o niečo, čo tvorí veľkú časť nášho používateľského zážitku.
Launcher v našom smartfóne má prístup k širokému spektru funkcií. Môže si čítať naše SMS správy, uskutočňovať hovory, pristupovať k súborom či čítať všetky naše notifikácie. Úzko to totiž súvisí s jeho funkcionalitou, no práve tieto jeho povolenia môžu narúšať naše súkromie. V určitých prípadoch majú launchery možnosť pristupovať aj k inštalácii dodatočných súborov v našom smartfóne. Môže ísť napríklad o vlastné klávesnice či notifikačné panely. A v tomto prípade sa opäť dostávame k bodu s klávesnicami, ktoré si môžu sledovať, čo na nich vlastne píšeme.
Využívajme len overený launcher
Nie všetky launchery v Obchode Play musia nutne znamenať hrozbu. Stále existujú overené launchery, ktoré poznáme práve pre ich dobrú reputáciu aj v doméne bezpečnosti. Ide najmä o open-source launchery medzi ktoré radíme napríklad Kiss Launcher, Zen Launcher, Olauncher či Emerald Launcher.
Ďalšou možnosťou je inštalácia launcherov, ktoré pochádzajú od väčších spoločností a poznáme ich už dlhšie. Nejde teda o nové a neoverené aplikácie ale o launchery, ktoré majú na trhu dlhšie pôsobenie a nevyskytli sa s nimi žiadne problémy. Určite ste počuli o launcheri od Microsoftu, ďalej o Nova Launcheri, aplikácii Apex Launcher či dokonca Smart Launcher. V prípade týchto aplikácií ide o bezpečné možnosti, ako si svoj smartfón upraviť, no nevystaviť ho žiadnemu potenciálnemu riziku.
Neprehliadni
Ktorý launcher vo svojom smartfóne využívate vy? Máte nejaké svoje overené alternatívy? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre