Vytvorilo Slnko časť vody na Zemi? Nepravdepodobná teória sa ukazuje byť možnou

Naša hviezda môže byť priamo zodpovedná za vznik časti vody, ktorú dnes na Zemi máme.

Slnko
Zdroj: NASA

Pre vedcov stále ostáva záhadou, ako sa na našu planétu dostala voda. Vyriešiť by ju mohol pomôcť prach z asteroidov, nachádzajúcich sa v blízkosti našej planéty. Ten poukazuje na naozaj prekvapivý zdroj – naše Slnko.

Nová teória naznačuje, že aspoň časť našej vody mohla byť vytvorená prúdom nabitých častíc, ktoré vznikajú vo vrchných častiach solárnej atmosféry, píše portál Science Alert. Vodu vytvoril solárny vietor pravdepodobne pred niekoľkými miliardami rokov. Keď totiž častice solárneho vetra reagujú s drobnými čiastočkami prachu, nachádzajúcich sa na určitých asteroidoch, vzniká drobné množstvo vody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Moderné teórie tvrdia, že drvivé množstvo vody sa na Zem dostalo prostredníctvom asteroidov typu C. Ide o objekty, ktoré sa zdržiavajú v regióne medzi Jupiterom a Saturnom, ale môžu existovať aj ďalej. Predpokladá sa, že tieto typy asteroidov obsahujú výrazné množstvo vody a sú rodičovskými telesami menších meteoritov, ktoré pravidelne dopadajú na Zem.

Samozrejme, táto teória nezahŕňa všetku vodu, ktorá sa dnes na planéte nachádza. Výskumníci preto tvrdia, že asteroidy typu C môžu byť jedným z výraznejších zdrojov vody, no Zem mala aj iné zdroje. Vo vesmíre sa nachádzajú aj iné typy asteroidov, ktoré môžu obsahovať vodu, avšak v menšom množstve.

Príkladom je blízky asteroid Itokawa. Analýza jeho vzoriek z roku 2010 ukázala stopy vody, ktoré mohli vzniknúť aj prostredníctvom solárneho žiarenia. Už v minulosti vedci tvrdili, že žiarenie, ktoré vytvára naše Slnko, môže prispieť k tvorbe vody na asteroidoch, bohatých na kremík.

Vytváranie vody pomocou solárneho vetra

Dokázali to aj laboratórne pokusy. Prchavé ióny vodíka reagovali s kremíkovými minerálmi a pri tomto procese vznikla voda, ako vedľajší produkt. Vodu objavili aj v prachových čiastočkách, vznášajúcich sa vo vesmíre.

Podľa teórie je možné, aby voda vo vesmíre prežila. Ak sú molekuly uväznené v prachových časticiach, voda bude pred vesmírom chránená a môže sa dostať na iné kozmické telesá, prostredníctvom meteoritov.

„Tento jav môže vysvetliť, prečo sa na Mesiaci – pustom svete bez atmosféry, nachádza voda,“ vysvetľujú autori štúdie.

Aby svoje tvrdenie otestovali, vedci sa rozhodli bližšie preskúmať asteroid Itokawa. Väčšina vody, ktorú môžeme na Zemi nájsť sa zhoduje s uhlíkovými chondritmi, ktoré možno nájsť v asteroidoch typu C. Malé percento vody sa ale nezhoduje, čo znamená, že musela prísť z iného zdroja. Slnko, alebo solárna hmlovina boli hlavnými kandidátmi.

Vedci analyzovali atóm po atóme a snažili sa prísť na to, koľko vody sa nachádza v prachu z asteroidu Itokawa. Tímu sa podarilo objaviť stopy hydroxidu a vody. To naznačuje, že hydrogénové ióny, pochádzajúce zo Slnka, boli implantované do asteroidu a vytvorili vodu tam, kde je chránená pred okolitým vesmírom.

Na základe analýzy prachových častíc tím zistil, že typy asteroidov, akým je Itokawa, môžu udržať až 20 litrov vody na meter kubický.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre