NávodySpravodajstvo

Vysvetlenie špecifikácií displejov smartfónov: typy, rozlíšenie, hustota pixelov a obnovovacia frekvencia

Špecifikácie displejov smartfónov môže byť pre mnohých mätúcimi. Nižšie sme pre Vás preto pripravili vysvetlenie základných pojmov.

Špecifikácie ohľadne displejov môžu byť pre mnohých mätúcimi, a preto Vám dnes prinášame prehľad vlastností a vysvetlení čo znamenajú jednotlivé často používané skratky a špecifikácie. Začneme od základov, teda od rozlíšenia, veľkosti displeja, hustoty pixelov, cez typy displejov až po zobrazovaciu frekvenciu.

Rozlíšenie, pomer strán displeja, hustota pixelov a jeho veľkosť

Jedným z hlavných parametrov displeja je jeho rozlíšenie, ktoré je od zariadenia ku zariadeniu rozdielnym. Najčastejšie sa označuje ako HD, HD+, FULL HD, FULL HD+, 2K 4K Ultra HD alebo „True“ 4K. Okrem toho sa môžeme často stretnúť aj so značením 720p, 1080p a podobne. Vo svojej podstate ide o rovnaké parametre, ktoré sú rozdielne pomenovanými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie typy rozlíšenia displeja

Iné pomenovanie, ale rovnaký význam
qHD 960×540
HD 720p 1280×720
HD+ 900p 1600×900
FULL HD  1080p 1920×1080
2K 2160×1080
QHD 1440p 2560×1440
QHD+ 3200×1800
4K 2160p 3840 x 2160

Ďalším dôležitým parametrom je veľkosť pomer strán. V prípade smartfónov, tabletov, televízorov a podobne, sa môžeme najčastejšie stretávať s parametrom 16:9, 18:9, 21:9 a podobne. Tento parameter hovorí o pomere strán. Teda výška x šírka. Pre lepšiu ilustráciu, si nižšie môžete pozrieť podrobnú infografiku.

pomer strana a rozlisenie
Zdroj: Autor: User:Landen99, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3322791

Okrem toho ďalší parameter, na ktorý netreba zabúdať je veľkosť displeja. Tá sa najčastejšie udáva v palcoch, ide o znak “ (napr. 6,3“ / 1“ sa rovná 2,54 centimetra). Keď poznáte veľkosť displeja a jeho rozlíšenie, tak viete vypočítať hustotu pixelov, ktorá sa udáva v ppi. Vo všeobecnosti platí, že čím menší displej a vyššie rozlíšenie, tak hustota pixelov je vyššia (vyššie číslo je lepšie). Napríklad, v prípade displeja s FULL HD rozlíšením o veľkosti 6“, hustota pixelov je 367,15ppi a pri HD displeji o rovnakej veľkosti, hustota pixelov je 244,77ppi.

Aké sú tredny v prípade smarfónov?

Vo všeobecnosti platí, že smartfóny najnižšej triedy v súčasnosti majú rozlíšenie 1280×720 bodov. Smartfóny strednej a vyššej triedy majú rozlíšenie 1600×900 a 1920×1080. Trend v prípade najvýkonnejších zariadení je 2160×1080 bodov a vyššie. Veľkosti displejov sa naprieč všetkými kategóriami pohybujú od ~5,5“ až po ~6,5“

Najčastejšie typy displeja

Ďalším, a zároveň veľmi dôležitým parametrom je, typ použitého panelu. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s typmi LCD, OLED, AMOLED či SUPER AMOLED

Redmi note 8 vs Redmi Note 7
Zdroj: Youtube (Latest Gadgets Id)

LCD je skratka pre Liquid Crystal Display. Ide o typ displejov ktorý sa ďalej najčastejšie delí na LED a IPS. Používatelia smartfónov sa môžu najčastejšie stretnúť s IPS LCD displejom (skratka In-Plane Switching). Ide o typ displeja, ktorý získal svoj názov na základe využívania technológie tekutých krištáľov. Tento typ displeja ponúka lepšiu reprodukciu farieb v porovnaní s predchádzajúcou generáciou displejov, väčšie pozorovacie uhly bez toho, aby bola ovplyvnená farba, sýte farby, ale na druhej strane spotrebúva viac energie. Aktívne totiž podsvieťuje všetky pixely. To je aj jeden z dôvodov, prečo tento typ nepodporuje funkcie ako Always-on a ďalšie (ide o funkciu, ktorá zobrazuje na vypnutej obrazovke informácie, napríklad notifikácie). Jeho hlavnými výhodami sú lepšia cena, dobrá presnosť farieb, netrpí vypalovaním pixelov, dlhšia životnosť a dobrá viditeľnosť na slnku. Nevýhody sú v podobe obmedzeného pomeru kontrastu, neefektívnej spotrebe energie, o niečo dlhšie reakčné časy (~10 milisekúnd), a nižšia kvalitu obrazu v porovnaní s OLED.

V prípade vyššej triedy smartfónov, sa najčastejšie stretávame s označením displejov OLED, AMOLED. a SUPER AMOLED. OLED znamená „organická svetelná dióda“. Táto technológia sa na rozdiel od LCD technológie sústreďuje na individuálne podsvietenie pixelov. V praxi to znamená, že podsvietenými sú len pixely, ktoré niečo reálne aj zobrazujú. Ostatné pixely sú tak vypnutými. Vďaka tomu ponúkajú funkcie ako je napríklad Always-on. AMOLED je pokročilejšiu typom OLED displeja, ktorý využíva technológiu Active Matrix. V zjednodušenej forme, táto technológiu ponúka väčšiu kontrolu nad každým pixelom, čo sa odráža na tmavšej čiernej, hlbšom osvetlení a rýchlejšej obnovovacej frekvencii obrazu. SUPER AMOLED displej je nadstavbou AMOLED displejov, ktorá používa mierne odlišnú architektúru. V tomto prípade totiž od predošlej generácie došlo k integrácii dotykovej plochy s obrazovkou.

Samsung Galaxy Note 10
Zdroj: Youtube (TechTalkTV)

Výhody OLED displejov sú, že sú tenšie ako IPS LCD (vďaka tomu napríklad môžeme v nich nájsť vnorené skenery odtlačkov prstov), sú energeticky efektívnejšie a majú vynikajúce pozorovacie uhly. Nevýhodou je, že sa môžu v nich vypaľovať pixely, sú drahšie, pri zobrazovaní jasnejších farieb spotrebovávajú viac energie, majú nižšiu životnosť, a môžete sa stretnúť s problémom, kedy ak je dlhé hodiny  zobrazený nejaký statický obraz, tak Vám tam môže vzniknúť „duch“ – statický obraz uvidíte zjemnený aj neskôr.

Obnovovacia frekvencia displeja

Ďalším parametrom, ktorý sa začal v poslednej dobe vo zvýšenej miere spomínať, je obnovovacia frekvencia displeja. V súčasnosti väčšina smartfónov disponuje štandardom v podobe 60Hz, to sa však už postupne začína meniť, obzvlášť v prípade vlajkových zariadení. Vo všeobecnosti môžeme Hz charakterizovať, ako počet obnovení obrazovky za jednu sekundu. Napríklad sekundová ručička sa za 1 sekundu pohne 1-krát, teda má 1Hz.

HZ obnovovacia frekvencia displeja
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo svete smartfónov a ďalších zariadení platí, že čím vyššia je táto hodnota, tak tým častejšie sa obnovuje obraz. V praxi to znamená, že obraz je plynulejším, animácie, videá a pohyb v rozhraní systému je jemnejším, a zároveň reakciu sú rýchlejšie. V súčasnosti výrobcovia posúvajú štandard zobrazovacej frekvencie v prípade vlajkových smartfónov z úrovne 60Hz na úroveň 90 až 120Hz. Ak by ste si chceli otestovať, koľko Hz má Váš displej, môžete tak spraviť prostredníctvom aplikácie nižšie.

Screen Info
Screen Info
Developer: Borja R.Torre
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close