Vystavenie sa antibiotikám v tomto veku môže spustiť cukrovku v dospelosti, varujú vedci

Nová štúdia odhalila, že antibiotiká podané v kritickom období dojčenského veku môžu negatívne ovplyvniť rast inzulínových buniek a zvýšiť riziko cukrovky v dospelosti.

cukrovka
Zdroj: jypix / depositphotos.com

Nový výskum na myšiach naznačuje, že vystavenie antibiotikám v rannom detstve môže narušiť rast beta buniek v pankrease, ktoré produkujú inzulín. To môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky v neskoršom živote.

Úloha mikrobiómu v ranom detstve

Výskum publikovaný v časopise Science ukazuje, že určité mikroorganizmy podporujú množenie beta buniek v rannej fáze života. Tento fakt zdôrazňuje význam mikrobiómu dojčiat pre celkový vývoj organizmu. Rovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami môže mať zásadný vplyv na zdravie v dospelosti.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podľa hlavnej autorky výskumu Jennifer Hill z BioFrontiers Institute na Coloradskej univerzite mikrobióm ovplyvňuje vývoj pankreasu. Môže zohrávať úlohu nielen pri prevencii, ale aj pri liečbe cukrovky. Ak by sa podarilo lepšie pochopiť mechanizmus tohto vplyvu, vedci by mohli vyvinúť nové spôsoby liečby metabolických ochorení.

Faktory ovplyvňujúce riziko cukrovky

V USA žijú viac ako 2 milióny ľudí s cukrovkou 1. typu. Choroba vzniká, keď beta bunky prestanú produkovať inzulín. Ochorenie sa často objavuje už v detstve. Genetika zohráva dôležitú úlohu, ale nie je jediným faktorom. Hill upozorňuje, že jednovaječné dvojčatá majú rovnakú DNA, no cukrovka sa u oboch nemusí vyvinúť. To naznačuje, že životné prostredie hrá kľúčovú úlohu. Faktory ako strava, expozícia chemikáliám a užívanie antibiotík môžu významne ovplyvniť zdravie beta buniek.

Na vývoj mikrobiómu majú vplyv prirodzený pôrod, dojčenie a obmedzenie antibiotík v ranom veku. Štúdie ukázali, že antibiotiká môžu narušiť rovnováhu mikrobiómu a tak zvýšiť riziko cukrovky. Zdravá mikrobiálna rozmanitosť v prvých mesiacoch života je preto kľúčová.

Výskumníci dokázali v novej štúdii vyliečiť cukrovku prvého typu
Zdroj: Wikimedia (Mr Hyde – Public Domain)

Dôležitá časová fáza v ranom veku

Bábätká sa rodia s malým počtom beta buniek. Počas prvého roku života však prebieha intenzívny rast. Ak sa tento proces naruší, môže viesť k cukrovke.

Výskumníci podávali širokospektrálne antibiotiká myšiam v období ekvivalentnom veku 7 až 12 mesiacov u ľudí. Zistili, že myši mali menej beta buniek, vyššiu hladinu cukru v krvi a horšiu metabolickú funkciu v dospelosti. To naznačuje, že mikrobióm v tomto období hrá zásadnú úlohu v správnom vývoji pankreasu.

Môžu pomôcť prospešné mikroorganizmy?

Vedci identifikovali mikroorganizmy podporujúce rast beta buniek. Najsilnejší účinok mal kvasinkový druh Candida dubliniensis, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mikrobióme dojčiat počas kritického obdobia. Keď tento mikroorganizmus podali myšiam geneticky náchylným na cukrovku, ochorenie sa rozvinulo iba v 15 % prípadov. U myší bez tejto liečby bola pravdepodobnosť cukrovky až 90 %. Tento rozdiel poukazuje na zásadnú úlohu mikroorganizmov pri ochrane beta buniek.

Ešte prekvapivejšie bolo, že keď vedci podali Candida dubliniensis dospelým myšiam s poškodenými beta bunkami, bunky sa začali regenerovať. To naznačuje, že určité mikroorganizmy by mohli pomôcť aj pri liečbe už rozvinutej cukrovky.

Nové možnosti liečby cukrovky?

Výskum je stále v počiatočnej fáze, ale naznačuje, že určité mikroorganizmy môžu pomôcť pri prevencii aj liečbe cukrovky. Tento objav otvára dvere k novým terapeutickým možnostiam. Vedci už experimentujú s transplantáciami stolice na zlepšenie metabolizmu u pacientov s cukrovkou 2. typu. Tento prístup však prináša riziká. Hill verí, že budúca liečba by mohla využívať presne identifikované prospešné mikroorganizmy na podporu zdravia pankreasu.

Antibiotiká sú v medicíne dôležité, no výskum naznačuje, že ich vplyv na mikrobióm dojčiat si vyžaduje väčšiu pozornosť. Je potrebné hľadať spôsoby, ako minimalizovať ich negatívne účinky. Ak sa podarí nájsť vhodné riešenie, môže to znížiť riziko cukrovky u budúcich generácií.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre