Výsledky nie sú dobré: Dáta za posledných 30 rokov ukazujú drastický dopad ľudskej činnosti na hladinu oceánov

V roku 1992 odštartovala misia, ktorá spolu s nástupcami monitorovala zvyšovanie hladín morí a oceánov. Situácia je vážna.

Bohatý dataset ukazuje zarážajúci dopad globálneho otepľovania na hladiny morí a oceánov
Zdroj: Unsplash (Jeremy Bishop), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred tridsiatimi rokmi odštartovala misia TOPEX/Poseidon, ktorá začala dlhú éru monitorovania zmien v hladinách morí a oceánov. Dáta za posledné tri dekády potvrdzujú to, pred čím vedci varovali – hladina sa zvyšuje a robí tak čoraz rýchlejšie.

V rámci nového výskumu sa zistilo že od roku 1992, kedy misia štartovala, sa globálna morská hladina zvýšila o približne 10 cm, informuje NASA Earth Observatory. Na základe satelitných údajov a iných metód pozorovania vedci dokázali zistiť aj to, že za posledných 140 rokov sa zvýšila od 21 do 24 cm. Meranie hladiny oceánu dokázala misia TOPEX/Poseidon spolu s ďalšími nasledujúcimi misiami pomocou radarových altimetrov. Satelity vysielajú na hladinu pulzy rádiových vĺn, ktorá sa odrazia späť k satelitu. Následne zariadenia vypočítajú čas príchodu signálu a zistia, či sa výška hladiny zmenila alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od roku 1992 sa na podobných obežných dráhach nachádzalo 5 misií s rovnakými altimetrami. Prvou bola TOPEX/Poseidon a nasledovali Jason-1, Jason-2, Jason-3 a Sentinel-6. Misie vznikali v spolupráci s americkou NASA a rôznymi vesmírnymi agentúrami. Vďaka týmto misiám vznikol naozaj bohatý set dát, na základe ktorého mohli vedci sledovať vývoj zemských oceánov.

„Za 30 rokov môžeme konečne vidieť ako drasticky vplývame na podnebie Zeme. Nárast hladín spôsobený ľudskou činnosťou výrazne prekonáva všetky prírodné cykly a každým desaťročím je tento proces rýchlejší a rýchlejší,“ vysvetľuje Josh Willis, oceánograf z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Zarážajúce správy

Graf nižšie ukazuje, ako sa postupne zvyšovala hladina morí a oceánov a zároveň ukazuje aj to, ako sa tento trend zrýchľuje. Počas 20. storočia sa hladina zvyšovala približne o 1.5 mm ročne, začiatkom 90. rokov minulého storočia o 2.5 mm a posledné desaťročie až o 3.9 mm za rok.

Bohatý dataset ukazuje zarážajúci dopad globálneho otepľovania na hladiny morí a oceánov
Zdroj: NASA Earth Observatory

Vedci upozorňujú na to, že zmena za rok sa môže zdať malá, no ak hladina stúpne o 2.5 cm, znamená to stratu 2.5 metrov pevniny na pobreží. Zároveň sa môže prejaviť vyššími prílivmi, búrkami a častejšími záplavami. Vedci predpokladajú, že do roku 2050 hladina stúpne o približne 25 až 30 cm, než je dnes.

„Zarážajúce je to, že nárast hladiny je približne desaťkrát väčší než prírodné cykly výmeny vody medzi oceánmi a pevninou. Za tento nárast môže ľudská činnosť,“ tvrdí Willis.

Globálne otepľovanie ohrozuje celý svet a s ním spojený nárast hladín morí a oceánov predstavuje hrozbu hlavne pre pobrežné mestá, ktoré by do roku 2050 mohli ostať pod vodou. Vedci vytvorili aj simuláciu, ktorá vám túto hrozbu predstaví v praxi. Má slúžiť ako varovanie a zároveň výzva na okamžitú činnosť. Čo sa globálneho otepľovania týka mnoho odborníkov verí, že nasledujúce desaťročie bude pre ľudstvo rozhodujúce.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre