Výskumníkom sa podarilo vyvinúť senzor, ktorý imituje vlastnosti ľudskej kože
Vedci hovoria, že nový senzor je lacný na výrobu a možno ho aplikovať na robotov, aby mali schopnosť cítiť dotyk podobne ako ľudia.
Nový senzor je inteligentný, vysoko citlivý a viete ho natiahnuť. Možno už tušíte, o čom je reč. Ide o technológiu, ktorá simuluje vlastnosti ľudskej kože. Senzory vyvinuli výskumníci z UBC (univerzita v Kanade) v spolupráci s vývojármi z Hondy.
Pri aplikovaní na povrch protetického ramena poprípade robotickej končatiny, senzor poskytuje dodatočnú citlivosť na dotyk, vďaka čomu môže stroj robiť oveľa viac činností, ktoré by boli pre neho inak neskutočne zložité. Napríklad, stroj dokáže zobrať nejaký mäkký kúsok ovocia bez toho, aby rozmliaždil. Senzor je jemný na dotyk, presne ako ľudská pokožka. Vďaka tomuto môžu byť interakcie robotov s ľuďmi bezpečnejšie a viac realistickejšie, ako tomu bolo doteraz.
„Náš senzor môže snímať viacero úrovni sily, tým umožňuje protetickému alebo robotickému ramenu reagovať presnejšie na okolité podnety. Napríklad, rameno dokáže držať krehké predmety ako je vajce alebo pohár vody bez toho, aby spadli alebo ich rozdrvil“, uviedol Dr. Mirza Saquib Sarwar.
Engineers at @ubcappscience develop breakthrough ‘robot skin’ in collaboration with Honda researchers
Learn more: https://t.co/56WFBS8B4Y@ubcengineering @Honda pic.twitter.com/GRjExXLQoK
— University of British Columbia (@UBC) October 26, 2023
Vedci dali strojom schopnosť cítiť dotyk
Senzor, ktorý vedci vyvinuli, môže byť umiestnený na silikónovej gume, ktorá pripomína ľudskú kožu. Jeho veľkou výhodou je, že je pružný. Ako uvádza portál univerzity, môže byť umiestnený na materiál, ktorý sa používa vo filmoch a to na výrobu špeciálnych efektov pokožky. No upravený dizajn mu dáva možnosť správať sa ako ľudská pokožka.
„Náš senzor používa slabé elektrické polia na snímanie predmetov dokonca aj na diaľku. Podobne ako dotykové obrazovky. Ak si porovnáme náš senzor a dotykovú obrazovku, na rozdiel od dotykovej obrazovky, je tento senzor pružný a dokáže zaznamenať rôzne úrovne tlaku, ktoré sú vyvíjané na jeho povrchu alebo pozdĺž neho. Táto výnimočná kombinácia je kľúčom k adaptácii technológie pre roboty, ktoré sú v kontakte s ľuďmi“. Vysvetlil Dr. John Madden
Výskumníci zároveň hovoria, že senzory, ktorý vyvinuli, je jednoduché replikovať a vyrábať. No stále nejde o finálny produkt, hoci výskumníci tvrdia, že si môže nájsť uplatnenie v robotike už dnes. Výskumníci poznamenali, že ľudská pokožka má 100-krát viac snímacích bodov na konci prsta ako ich technológia. Senzory budú preto aj naďalej vyvíjať, aby zdieľali viac vlastnosti s ľudskou pokožkou.
Komentáre