Výskumníci po prvýkrát v histórii vytvorili umelé semenníky, ktoré môžu produkovať spermie
Nové umelé semenníky by mohli priniesť nádej neplodným mužom.
Výskumníkom sa po prvýkrát v histórii podarilo úspešne vytvoriť v laboratóriu pár semenníkov, ktoré dokážu vytvárať nové spermie.
Za štúdiou stoja výskumníci z Bar-Ilan University, ktorým sa podarilo semenníky vytvoriť v laboratórnych podmienkach s použitím biologických semenníkov myší. Výsledný umelý orgán sa mimoriadne podobá na skutočné semenníky.
“Vývoj organoidov, teda umelo vytvorených napodobenín skutočných orgánov, za posledných desať rokov výrazne pokročil. Momentálne výskumníci dokázali vytvoriť organoidy mozgu, obličiek, čriev a iných orgánov,” píšu autori štúdie.
Umelé semenníky sú sľubným modelom pre výskum toho, ako sa skutočné biologické semenníky vyvíjajú a ako fungujú. Získané poznatky nakoniec vedci vedia pretaviť do terapeutických aplikácií, napríklad na liečbu rôznych sexuálnych porúch alebo neplodnosti.
Umelé semenníky
Semenníky sú zodpovedné za produkciu spermií a syntézu testosterónu. Akékoľvek abnormality vo vývoji a funkcii semenníkov môžu viesť ku vzniku rôznych sexuálnych porúch a neplodnosti u mužov. Momentálne neexistuje žiaden ekvivalent semenníkov, ktorý by výskumníkom umožnil ich výskum. Práve preto autori štúdie považujú umelo vytvorené semenníky za naozaj významný prelom v oblasti medicíny. Veria, že v budúcnosti môže ich objav viesť k laboratórne vyrábaným spermiám.
Umelé semenníky sa nepodobajú na skutočný orgán. Ide o drobné zhluky buniek, ktoré simulujú procesy odohrávajúce sa v biologických semenníkoch. Na vytvorenie tohto organoidu použili výskumníci myšacie bunky, ktoré umiestnili do špeciálne vytvoreného rastového média, píše IFL Science.
Neprehliadni
Do dvoch dní výskumníci získali miniatúrne verzie orgánu, ktoré si vytvorili trubicové štruktúry a bunečné usporiadanie, ktoré vyzerá veľmi podobne ako v reálnych biologických semenníkoch. Bežne sa organoidy podobajú na orgány v embryonálnom štádiu vývoja. V tomto prípade však dokázali vedci umelé semenníky vyvinúť do viac vyspelejšieho štádia. Dokopy dokázali semenníky udržať funkčné po dobu deviatich týždňov.
Počas tohto obdobia orgány rástli, no eventuálne sa zrútili, keď sa ich požiadavky na krv stali veľmi vysoké. Autori štúdie vysvetľujú, že počas výskumu venovali špeciálnu pozornosť Sertoli bunkám, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri produkcii spermií. Všimli si, že počas deviatich týždňov vývoja tieto bunky oveľa viac pripomínali bunky, ktoré môžeme pozorovať v živých myšiach.
“Deväť týždňov sa nemusí zdať ako dlhý životný cyklus pre semenníky, no spermatogenéza u myší trvá bežne len 35 dní. Je teda úplne možné, že laboratórne vytvorené semenníky dokážu úspešne tento cyklus ukončiť a v rámci svojho života vytvoriť spermie,” píšu výskumníci.
Nádej pre neplodných mužov
Výskumníci v rámci práce zatiaľ nedokázali určiť, či dokážu laboratórne vytvorené semenníky skutočne vytvárať svoje spermie. Štúdia však odhalila prvé indikácie toho, že tento organoid dokáže vstúpiť do štádia, kedy sa začnú produkovať spermie.
“V rámci našej štúdie sa nám podarilo vytvoriť semenníkové organoidy myší, no existuje veľká šanca, že by sme pomocou podobného procesu dokázali vytvoriť semenníkové organoidy predpubertálnych chlapcov,” píšu vedci vo svojej štúdii.
Ak by takýto výskum dopadol úspechom, mohli by sme mať v rukách možnosť, ako liečiť mužskú neplodnosť. Výskumníci v ďalších krokoch svojej štúdie budú zisťovať, či dokážu umelo vytvorené semenníky napodobniť funkcionalitu skutočných dospelých semenníkov.
Otázkou ostáva, či to takéto organoidy dokážu. Ak by sa ukázalo že áno, potom existuje pomerne veľká šanca, že by dokázali vytvárať nové spermie aj in vitro. Podľa autorov štúdie by táto schopnosť mohla spôsobiť revolúciu a umožnila by neplodným mužom mať svoje vlastné biologické deti. V nadchádzajúcich krokoch sa teda budú výskumníci aj naďalej venovať výskumu laboratórne vytvorených semenníkov a spermii. V ďalších štúdiách by nám teda mohli priniesť viac informácií o tom, aké sú skutočné možnosti týchto organoidov.
Komentáre