SpravodajstvoVeda a výskum

Výskumníci po prvýkrát dokázali teleportovať kvantovú informáciu na dlhú vzdialenosť

Ide o objav, ktorý znamená veľký pokrok v oblasti kvantových technológií, no revolúcia nás tak skoro nečaká

Kvantové počítače sa dnes pokladajú za budúcnosť výpočtového sveta. Ponúkať by mali väčšiu rýchlosť, bezpečnosť a masívny krok dopredu vo výpočtových schopnostiach, píše portál IFLScience.com

Tím výskumníkov, z rôznych technologických spoločností tvrdí, že sa im podarilo dosiahnuť prelom v kvantových technológiách. Reč je o kvantovej teleportácii na dlhú vzdialenosť, ktorá by mohla byť prvým krokom k vytvoreniu kvantového internetu. Lenže čo je to kvantová teleportácia?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kvantové častice môžu fungovať na princípe akéhosi previazania. Znamená to, že dve častice môžu byť medzi sebou previazané. Ak tieto častice rozdelíme, dokážeme medzi nimi presúvať informácie. Kvantové previazanie totiž funguje tak, že ak sa zmení hodnota jednej častice, tá druhá vykazuje rovnakú zmenu, takmer okamžite.

Problémy kvantovej technológie

Existuje však niekoľko dôvodov, prečo by kvantové previazanie nemuselo fungovať. Jedným z nich je teória, ktorá tvrdí, že kvantovú informáciu nemožno presne skopírovať. V praxi by tak mohla byť kvantová komunikácia na veľké vzdialenosti nespoľahlivá. Výskumníci však tvrdia, že sa im podarilo teleportovať kvantové častice na vzdialenosť 44-km. To sa doteraz nepodarilo nikomu.

Hoci ide o výnimočný objav, internet na báze kvantových technológií nás tak skoro nečaká. Stále nám robí problém študovať a merať kvantové častice. Zároveň musíme prísť na spôsob, ako odoslať informáciu bez toho, aby došlo k výraznej zmene ešte predtým, ako pošleme pomocou kvantovej technológie nejaké spoľahlivé dáta.

Ďalším problémom môže byť aj cena. Ak by sa svet rozhodol prejsť na kvantové technológie, stal by sa z toho mimoriadne nákladný proces. V blízkej budúcnosti by to pravdepodobne nebolo výhodné pre väčšinu internetových poskytovateľov.

Prínos

Na druhú stranu by však mohli získať rýchlejší a bezpečnejší prenos dát. Predpokladá sa, že dáta, poslané cez kvantovú sieť by sa nedali ukradnúť. Práve preto sú kvantové siete a kvantové počítače snom mnohých vedcov. Tí intenzívne pracujú na tom, aby mohol byť tento technický výdobytok jedného dňa realitou.

Nasledovať budú ďalšie pokusy, ktoré by mohli priniesť oveľa lepšie výsledky. Výskumníci však čakajú na vylepšenia, ktoré by mohli prísť v druhom štvrťroku budúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close