SpravodajstvoVeda a výskum

Výskumníci otriasli rodokmeňom dinosaurov: Nový výskum odhaľuje evolučnú púť vtákopanvovcov

Podľa tvaru panvy sa dinosaury radia do dvoch odlišných podskupín. Ako vznikli však ostávalo záhadou.

Vtákopanvové dinosaury sú podskupinou známych obrích jašterov, do ktorej sa radili aj druhy ako napríklad triceratops. Vedci z University of Cambridge zistili, ako sa táto podskupina vyvinula.

Vo svojom výskume naznačujú, že ich predkom mohli byť silesaury – rod primitívnych dinosaurov, ktorý vedci identifikovali pred približne 20 rokmi. Podľa výsledkov výskumu silesaury postupne modifikovali svoju anatómiu tak, že sa z nich na počiatku jury stali dinosaury. Najprimitívnejšie vtákopanvové dinosaury ale nezdieľali veľa charakteristík so skupinou, do ktorej sa mali radiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že dinosaury vznikli pred približne 225-miliónmi rokov počas neskorého tirasu. Planéte vládli až kým Zem nezasiahol asteroid Chixulub, ktorý spôsobil masové vymieranie života. Chixulub dopadol na Zem pred približne 66-miliónmi rokov. Po prvýkrát boli ostatky dinosaura objavené v roku 1842 a nebolo to nič moc. Vedci v tej dobe objavil len niekoľko kostí a pár zvláštnych zubov.

Koncom 19. storočia sa však našlo toľko dinosaurích ostatkov, že veda potrebovala klasifikačný systém. Ten vymyslel Hary Seeley, ktorý svoje delenie založil na tvare dinosaurej panvy. Rozdelil ich na jašteropanvové a vtákopanvové. Všetky objavené dinosaury spadali do jednej z uvedených kategórií. Až na pár výnimiek.

V roku 2017 totiž vedci navrhli vytvorenie nového delenia. Začalo sa predpokladať, že vtákopanvové a jašteropanvové dinosaury vznikli z jedného spoločného predka. Toto nové delenie by obrátilo naruby viac ako sto rokov starú teóriu o evolúcii dinosaurov. Vedci však už dlhšiu dobu tušili, že vtákopanvové dinosaury sú anatomicky odlišné od ostatných druhov dinosaurov.

Evolúcia prvotných dinosaurov

Nedávne výskumy odhalili, že prvé stopy vtákopanvových dinosaurov by sa mali objaviť spolu s výskytom prvých dinosaurov, teda pred 225-miliónmi rokov. Prvý vtákopanvovec však nie je starší než 200-miliónov rokov. Vedci donedávna netušili, ako 25-miliónov rokov veľké okno vyplniť. Viac informácií by však mohol poskytnúť silesaurus, ktorého možno považovať za primitívneho dinosaura.

Výskumy postupne odhaľovali, že silesaury boli blízkymi príbuznými skutočných dinosaurov. Výskum z University of Cambridge sa tejto teórie chytil a do problému priniesol o trochu viac svetla. Autori tvrdia, že silesaurus sa nachádza na evolučnom konári vedúcom k vtákopanvovým dinosaurom.

„Silesaury postupne modifikovali zloženie svojho tela a neskôr sa začali podobať na vtákopanvové dinosaury,“ vysvetľuje David Norman, jeden z autorov štúdie.

Norman vysvetľuje, že tento prechod dokázali sledovať na vývoji bezzubého zobáku a následne aj vývoj zubov, ktoré sa stali charakteristickými pre skupinu vtákopanvových dinosaurov. Vtákopanvovce teda nevznikli „len tak“, ale začínali ako silesaury. Tie sa postupne vyvíjali až dokým nevznikla jasne rozpoznateľná skupina silesaurov. Ako už bolo spomenuté, tá sa objavila na začiatku jury.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close