Výskumníci našli cestu k nesmrteľnosti: Z tohto nezničiteľného „pamäťového kryštálu“ nás môže niekto vzkriesiť z mŕtvych

Výskumníci predstavili prelomový 5D pamäťový kryštál, ktorý ukrýva dáta celého ľudského genómu. Veria, že tento kryštál nás niekedy zachráni.

Výskumníci z University of Southampton po prvýkrát v histórii uložili celý ľudský genóm na 5D pamäťový kryštál. Ide o relatívne nový a revolučný spôsob ukladania dát, ktorý dokáže vydržať podľa slov vedcov miliardy rokov.  

Cieľom výskumu je poskytnúť životu v preďalekej budúcnosti spôsob, ako by mohli ľudstvo “vzkriesiť z mŕtvych” v prípade, že by nás niekedy postihla katastrofa. Samozrejme, všetko za predpokladu, že niečo také veda vôbec dovolí. Popri tom však vedci majú na mysli aj praktickejšie využitie tejto technológie. Mohli by sme na pamäťové kryštály zaznamenať napríklad genómy ohrozených rastlín alebo živočíšnych druhov a ak to veda budúcnosti dovolí, taktiež ich vzkriesiť jedného dňa z mŕtvych.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na pamäťovom kryštály pracovalo Optoelektronické výskumné centrum univerzity v Southamptone. Ako autori štúdie, približujúcej túto technológiu, vysvetľujú, dnes existuje niekoľko foriem dátových úložísk, no všetky postupom času degradujú. 5D pamäťový kryštál dokáže uložiť až 360 terabajtov dát, ktoré sa nepoškodia ani nestratia po miliardy rokov, dokonca aj pri vysokých teplotách.  

Kyberšpióni kradnú tajomstvá cez infikované USB
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske, harlesdeluvio), Úprava: Vosveteit.sk

Nezničiteľné dátové úložisko

Samotné pamäťové kryštály ale nie sú na svete novinkou. V roku 2014 sa zapísali do Guinessovej knihy rekordov ako najodolnejší materiál na ukladanie dát. Pamäťový kryštál je ekvivalentom taveného kremeňa, jedného z najviac chemicky a tepelne odolných materiálov na planéte. Dokáže prežiť extrémne vysoké a nízke teploty, pričom vydrží nepoškodený až do teploty 1 000 stupňov Celzia. Okrem toho dokáže prežiť priamy náraz o sile až 10 ton na centimeter štvorcový a dáta neohrozí ani dlhodobé vystavenie kozmickej radiácií.  

Na umiestnenie dát do pamäťového kryštálu výskumníci používajú mimoriadne presné lasery. Tie vpíšu dáta do presne štruktúrovaných medzier v materiály, ktoré môžu mať až 20 nanometrov. Vpisovanie dát neprebieha ako písanie slov na “2D” papier. Dáta sa kódujú do kryštálu v dvoch optických dimenziách a troch priestorových súradníc, preto ho vedci označujú ako “5D” pamäťový kryštál.  

Keďže pamäťový kryštál s ľudským genómom vydrží miliardy rokov, pravdepodobne prežije nás, všetky živočíšne druhy a s najväčšou pravdepodobnosťou aj planétu.  

Zem oziarena slnkom_titulka
Zdroj: openai.com

“Dnes nie je možné synteticky vytvoriť ľudí, zvieratá alebo rastliny, len pomocou genetickej informácie. V poslednú dobu sme však zaznamenali pokroky v syntetickej biológii, ktoré nám naznačujú, že v budúcnosti niečo také môže byť uskutočniteľné,” hovoria výskumníci.

Odkaz do ďalekej budúcnosti

Na základe týchto prác výskumníci vedia, že existuje možnosť syntetizovať genetický materiál jednoduchého organizmu. Ten môžu využiť v existujúcej bunke, aby sme vytvorili vhodnú živú vzorku daného organizmu. 5D pamäťové kryštály predstavujú pre výskumníkov možnosť vybudovať takmer naveky pretrvávajúcu knižnicu genomických informácií. Z tejto knižnice sa môžu vo vzdialenej budúcnosti vytvárať dávno vyhubené živočíchy, rastliny alebo dokonca aj ľudia, keď to dovolí veda.  

Autori výskumu mali túto myšlienku, ktorú sa rozhodli otestovať v praxi. Napadlo ich, že na 5D pamäťový kryštál zapíšu celý genóm človeka. Momentálne sa kryštál nachádza v špeciálnej časovej schránke, ktorá spadá pod projekt Memory of Mankind. Táto časová schránka je uložená v soľnej jaskyni v Rakúsku.  

Pri vytváraní kryštálu výskumníci brali ohľad aj na to, aby sa dala informácia o ľudskom genóme pochopiť aj inteligenciou, ktorá sa diametrálne líši od tej našej. Keďže je kryštál stavaný na to, aby vydržal miliardy rokov, v ďalekej budúcnosti sa k nemu môže dostať napríklad mimozemská civilizácia alebo iná forma pozemskej inteligencie, ktorá sa vyvíjala na základe odlišných princípov. Preto je dôležité, aby sa informácia o ľudskom genóme dala prečítať na základe univerzálnych odkazov, napríklad zložení základných prvkov, základných aminokyselín alebo zobrazení dvojšpirálovitej DNA štruktúry.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre